אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה התפשרה: נפרסם הפרוטוקולים של ועדת הריכוזיות ללא שמות הדוברים צילום: שאול גולן

המדינה התפשרה: נפרסם הפרוטוקולים של ועדת הריכוזיות ללא שמות הדוברים

הפרקליטות בהודעת עדכון לעתירה של ח"כ זהבה גלאון לחשוף את הפרוטוקולים: "מאחר שבזמן אמת לא הובהר לחברי הוועדה כי נערכים סיכומי דיון לדיוני הוועדה העשויים להתפרסם לציבור, הוחלט כי סיכומי הדיון יפורסמו בכפוף למחיקת שמות הדוברים ופרטים מזהים אחרים מהמסמכים"; גלאון: "ניצחון של עיקרון השקיפות וניצחון גדול של הציבור על נתניהו ולפיד, שפעלו כשליחים של בעלי ההון בישראל בניסיונות מבישים למנוע את הפרסום"

16.09.2013, 18:25 | תומר גנון

המדינה תפרסם את הפרוטוקולים של ועדת הריכוזיות ללא שמות הדוברים ופרטים מזהים באתר משרד האוצר. כך עולה מהודעת עדכון ששלחה היום (ב') פרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים, במסגרת עתירה שהגישה ח"כ זהבה גלאון לחשוף את הפרוטוקולים. "הוחלט לפרסם לציבור את המידע באתר האינטרנט של הוועדה", כתבה בהודעה עו"ד אחוה ברמן, סגנית בפרקליטות מחוז ירושלים. 

קראו עוד בכלכליסט

פרסום מסקנות הביניים של ועדת הריכוזיות (ארכיון) פרסום מסקנות הביניים של ועדת הריכוזיות (ארכיון) פרסום מסקנות הביניים של ועדת הריכוזיות (ארכיון)

"קודם להעברת המידע יועברו טיוטות סיכומי הדיון לחברי הוועדה לקבלת הערותיהם", נכתב בהודעה, "ולצורך תיקונים נדרשים. כמו כן, לסיכומי הדיון שיפורסמו לציבור תצורף הודעת הבהרה, לפיה המסמכים אינם מהווים פרוטוקול רשמי של דיוני הוועדה, אלא סיכומי דיון שערך עוזר מנכ"ל משרד האוצר עבור המנכ"ל, שלא הופצו בזמן אמת לחברי הועדה לקבלת התייחסותם לדברים. מאחר שבזמן אמת לא הובהר לחברי הוועדה כי נערכים סיכומי דיון לדיוני הוועדה העשויים להתפרסם לציבור, הוחלט כי סיכומי הדיון יפורסמו בכפוף למחיקת שמות הדוברים ופרטים מזהים אחרים מהמסמכים".

בחודש יולי השנה עתרה גלאון לביהמ"ש מחוזי ירושלים כחודשיים נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, יאיר לפיד והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין לפרסם את הפרוטוקולים של ועדת הריכוזיות. גלאון טענה כי "ללא הפרסום, עלולות להתקבל החלטות בלתי הפיכות ומרחיקות לכת שתהיה להן השפעה על כלל הציבור בישראל".

היום אמרה גלאון: "אני מברכת על פרסום הפרוטוקולים אבל מצרה על כך שההחלטה היתה צריכה להגיע רק בעקבות המאבק המשפטי שהובלתי. ההחלטה היא ניצחון של עיקרון השקיפות וניצחון גדול של הציבור על נתניהו ולפיד, שפעלו כשליחים של בעלי ההון בישראל בניסיונות מבישים למנוע את הפרסום".

"הוועדה להגברת התחרותיות במשק" (ועדת הריכוזיות) הוקמה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו באוקטובר 2010 כדי לטפל בבעיית הריכוזיות במשק הישראלי באופן שיגדיל את הצמיחה ויגדיל את השוויון בחלוקת ההכנסות.

בפברואר 2012 פורסם דו"ח ועדת הריכוזיות שקבע כי רף המכירות השנתיות לתאגיד ביניים יורד משמונה מיליארד שקל לששה מיליארד שקל. לפי הדו"ח, יש איסור שליטה או החזקה בגוף פיננסי משמעותי על ידי תאגיד ריאלי משמעותי או על ידי השולט בתאגיד ריאלי משמעותי, שמנהל נכסים מעל 40 מיליארד שקל (לעומת 50 מיליארד שקל בדו"ח הביניים).

תאגיד ריאלי משמעותי הוא תאגיד שפדיון המכירות שלו בישראל הינו מעל 6 מיליארד שקל (לעומת 8 מיליארד שקל בדו"ח הביניים) או שהיקף האשראי שהוא צורך בישראל עולה על 6 מיליארד שקל (לעומת מאזן הגדול מ-20 מיליארד שקל בדו"ח הביניים). כלומר אותו בעל שליטה לא יוכל להחזיק גם בתאגיד ריאלי משמעותי וגם בתאגיד פיננסי משמעותי.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות