אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלקברי פרסמה אזהרת רווח, מניית החברה נפלה ב-17% צילום: ניצן סדן

בלקברי פרסמה אזהרת רווח, מניית החברה נפלה ב-17%

יצרנית הטלפונים הקנדית רשמה ירידה של 50% בהיקף מכירות הטלפונים ובהכנסותיה, הרבה מתחת להערכות האנליסטים. עם הפסד רבעוני צפוי של 950 מיליון דולר ופיטורים של 4,500 עובדים, מצבה של החברה בכי רע

20.09.2013, 23:26 | הראל עילם

הנהלת חברת בלקברי פרסמה הערב (ו') אזהרת רווח על נתוני הדו"ח הרבעוני האחרון שצפויים לצאת במהלך השבוע הבא. נתוני הרבעון הפיסקלי שנסגר בסוף אוגוסט האחרון רעים מהצפוי - הכנסות החברה עמדו על 1.6 מיליארד דולר בלבד, הרבה מתחת להערכות האנליסטים שצפו הכנסות בגובה 3.06 מיליארד דולר. בתגובה לכך, מניות החברה צנחו ב-17%.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, החברה אישרה את הדיווחים לפיהם היא עומדת לפטר כ-4,500 עובדים. הדיווחים המוקדמים על גל הפיטורים כבר הופיעו מוקדם יותר השבוע, אז הוערך כי החברה עלולה לפטר עד כ-5,000 עובדים בסך הכל. לפי בלקברי, החברה מתכוונת לצמצם את הוצאות התפעול שלה בחצי עד מאי 2015.

תורסטן היינס, מנכ"ל בלקברי, צילום: בלומברג תורסטן היינס, מנכ"ל בלקברי | צילום: בלומברג תורסטן היינס, מנכ"ל בלקברי, צילום: בלומברג

הסחר במניה נעצר לשעה קלה לפני הדיווח, בו החברה הזהירה כי היא עומדת לדווח על הפסד תפעולי משמעותי בגובה שינוע בין 950 ל-995 מיליון דולר.  

תורסטן היינס, נשיא ומנכ"ל החברה, אמר כי היא באמצע מהלך רה-ארגון "כואב אך נדרש". הוא אמר כי החברה מעוניינת להתמקד בפתרונות חומרה כוללים לארגונים גדולים, בעיקר במערכות ניהול מכשירים ותקשורת מאובטחת.

ממשיכים לצנוח

בסך הכל, מניית החברה איבדה למעלה ממחצית משוויה מאז תחילת השנה. שווי השוק שלה עומד כעת על 4.5 מיליארד דולר, לעומת למעלה מ-9 מיליארד בינואר האחרון ושיא של כל הזמנים שעמד על 120 מיליארד דולר בקיץ 2007, לפני השקת מכשיר האייפון הראשון. מאז, נתח השוק של בלקברי צונח בצורה קבועה, בעיקר בגלל שהחברה לא אימצה את מהפכת מסכי המגע בזמן.

מכשיר ה-Z10 החדש של בלקברי. לא הצליח להציל את החברה, צילום: ניצן סדן מכשיר ה-Z10 החדש של בלקברי. לא הצליח להציל את החברה | צילום: ניצן סדן מכשיר ה-Z10 החדש של בלקברי. לא הצליח להציל את החברה, צילום: ניצן סדן

ברבעון האחרון, בלקברי מכרה כ-3.7 מיליון טלפונים חכמים בלבד - ירידה של 45% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, וצניחה עצומה עבור חברה שבעבר שלטה על למעלה מ-40% משוק הטלפונים החכמים, במיוחד בתחום האנטרפרייז.

היקף המכירות של החברה כה נמוך, שהיא נאלצה לרשום כהפסד סחורה בשווי של 930 מיליון דולר -בעיקר ממכשירי Z10 שלא נמכרו. ה-Z10, מכשיר עם מסך מגע המריץ את הגרסה החדשה ביותר של מערכת ההפעלה בלקברי 10, היה אמור לשקם את מוניטין החברה בעיני המשתמשים אבל נכשל במבחן המכירות.

דירקטוריון בלקברי הודיע בתחילת החודש כי בכוונתו למכור את החברה למרבה במחיר, אבל הוא נתקל בבעיות קשות - בין השאר, רוב הקונים הפוטנציאלים אינם מעוניינים לרכוש את כל החברה, אלא רק חלקים ממנה. באופן ספציפי, שירות ההודעות המיידיות ומאגר הפטנטים של בלקברי מעורר עניין רב, בעוד שרבים אינם מעוניינים לגעת בחטיבת המכשירים או מערכת ההפעלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות