אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מ-79': נשיאי איראן וארה"ב שוחחו צילום: אם פי איי

לראשונה מ-79': נשיאי איראן וארה"ב שוחחו

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח בטלפון עם מקבילו האיראני חסן רוחאני, שסיים את ביקורו בארה"ב. זו הפעם הראשונה שמנהיגי שתי הארצות מדברים ביניהם ישירות מאז המהפכה האיראנית שהתחוללה בשנת 1979

27.09.2013, 23:36 | יצחק בן חורין, ynet
הנשיא האמריקני ברק אובמה הודיע כי שוחח בטלפון עם נשיא איראן חסן רוחאני, שסיים היום (ו') את ביקורו הראשון בארצות הברית. זו הפעם הראשונה שמנהיגי שתי הארצות מדברים ביניהם ישירות מאז המהפכה האיראנית ב-1979.

קראו עוד בכלכליסט

"יש בסיס לפתרון", הצהיר אובמה בהודעה מיוחדת. לדבריו, התקדמות במו"מ עם איראן תיעשה בתיאום ידידותיה של ארה"ב באזור, ובכלל זה ישראל. הוא הוסיף כי "דנו במאמץ להשגת הסכם. אמרתי לו שהצלחה אינה מובטחת, אבל אנחנו יכולים להשיג הסכם כולל". אובמה אמר כי שניהם הנחו את אנשיהם לעבוד מהר כדי להגיע להסכם. הוא אמר כי השיחה מעידה על אפשרות להתקדם.

רוחאני אישר כי הוא שוחח היום עם אובמה ואמר כי הם שבו והדגישו את מחויבותם לפתרון סוגית הגרעין. באתר האינטרנט שלו נכתב שהם "הדגישו את הרצון המדיני לפתור במהירות את המשבר ולסלול את הדרך לפתרון סוגיות אחרות ולשתף פעולה בסוגיות אזוריות".

 

במסיבת עיתונאים שקיים הלילה בניו יורק שעה לפני שהמריא לאיראן, הצהיר רוחאני כי שמח לשמוע את אובמה נוקט "נימה חדשה" בנאומו בעצרת האו"ם. "שמעתי את הנשיא אובמה והוא נשמע שונה מבעבר", אמר. עוד הוא הבהיר כי ממשלתו זוכה לתמיכה מלאה בניסיונה להגיע להסכם בעניין הגרעין. "אני חושב שכל תוצאה שהממשלה הזו תגיע אליה, תזכה לתמיכת כוחות אחרים באיראן", הוא הבהיר, "בעניין הגרעין, הממשלה חופשייה להפעיל את שיקול דעתה".

 

נשיא איראן חסן רוחאני, צילום: אם סי טי נשיא איראן חסן רוחאני | צילום: אם סי טי נשיא איראן חסן רוחאני, צילום: אם סי טי

רוחאני הוסיף כי "האמריקנים רצו פגישה ביני לבין הנשיא אובמה ובעיקרון גם לנו לא הייתה בעיה, אבל בשלב התכנון הגענו למסקנה שאין מספיק זמן". הנשיא האיראני הדגיש כי "מה שחשוב לנו זה התוצאה של פגישה כזו. אחרי 35 שנים של מתח ובעיות במערכת היחסים, פגישה ראשונה של נשיאים מסובכת. שני הצדדים רצו פגישה מוצלחת. אני חושב שהאווירה שנוצרה שונה מבעבר".

רוחאני ציין מוקדם יותר כי איראן תציג את תוכניתה בנושא הגרעין בשיחות עם שש המעצמות בחודש הבא, אולם הוא התחמק מתשובה ישירה לשאלת רשת CBS אם איראן מוכנה לפתוח את מתקניה לפיקוח בינלאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות