אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועידת OpenWorld: אורקל מנצחת במים, מרחיבה את התחרות ביבשה צילום: בלומברג

ועידת OpenWorld: אורקל מנצחת במים, מרחיבה את התחרות ביבשה

בעוד קבוצתו של לארי אליסון ניצחה במירוץ הסירות שנערך מול חופי סן פרנסיסקו, הסביר מארק הרד למשקיעי אורקל מדוע ממשיך מייסד החברה לקבל מיליוני דולרים במניות מדי שנה על אף ההאטה בצמיחה - וחשף מוצרים חדשים שמתחרים ב-SAP, HP ו-IBM

29.09.2013, 13:13 | אסף גלעד, סן פרנסיסקו
לארי אליסון, מנכ"ל ומייסד ענקית המחשוב אורקל, נעדר ממופע מרכזי בוועידת OpenWorld של החברה בסן פרנסיסקו - הנאום שהוא עצמו תוכנן לשאת. הסיבה: הטייקון העדיף לבוא ולעודד את נבחרת שיט הקטמרנים שלו בתחרות העולמית שנערכה מול חופי העיר באותו הזמן.

החלטתו של אליסון נראית תמוהה על רקע זעמם של בעלי מניות אורקל: בשבוע האחרון הם הביעו תרעומת על שאליסון ממשיך לקבל עשרות מיליוני דולרים באופציות מדי שנה על אף הדשדוש היחסי בצמיחת החברה.

קראו עוד בכלכליסט

מי שעלה לבמה כדי לענות על השאלות הקשות היה אחד מנשיאי החברה, מארק הרד, לשעבר מנכ"ל HP. הרד הוא איש שיווק במהותו ומתפקד כסמנכ"ל השיווק של אורקל במובנים רבים.

מארק הרד, צילום: בלומברג מארק הרד | צילום: בלומברג מארק הרד, צילום: בלומברג

הרד נשאל על במת הכנס על שלושת הרבעונים האחרונים של החברה, בהם פספסה אורקל את התחזיות שוב ושוב. לדבריו, שבירת הנתונים אל התחומים שאורקל רואה בהם צמיחה אסטרטגית, יכולה לתת תמונה חיובית יותר.

במקומות בהם אורקל רוצה לצמוח, היא כובשת נתחי שוק. אמנם, שוק ה-IT קשה בכללו אבל אורקל הגדילה, לדבריו, את עסקי רישוי התוכנה ב 17% ברבעון הראשון של השנה הפיננסית של 2013, ולדבריו, הרבעון הראשון של 2014 יגדל בכ- 6%. "למתחרים הגדולים שלנו ישנה צמיחה שלילית, ואילו אנחנו צמחנו בשיעור חיובי. עסקי התוכנה, בכלל זה תמיכה, צמחו ב- 8% וזה הכל באופן אורגני וללא רכישות. כך שאנחנו כובשים נתחי שוק בשוק קשה.

אורקל פרסמה גם תחזית לא מעודדת לגבי הרבעון השני של 2013, אבל הרד הרגיע את הקהל: "בשנה שעברה באותו רבעון צמחנו בכ-18%, וכשרואים את התחזיות העגמומיות של המתחרים שלנו, הדבר הזה מעיד היטב על הדרך בה אנחנו צומחים", אמר.

שותפות עם Dell, תחרות ל-SAP

אחד המוצרים המרכזיים שחשף הרד הוא תוכנה למשאבי אנוש המתחרה בתוכנות של SAP ושמה HCM - human capital management. היא פותחה לאחר רכישת Taleo תמורת 1.9 מיליארד דולר ב-2012. המערכת מתחרה בזו של SAP וב-Workday, חברה שהונפקה לאחרונה.

הרד מתח ביקורת על המתחרה החדשה והדגיש את היתרון של אורקל על פניה: "ארגונים צריכים מערכות משאבי אנוש שלא יהיו מבודדות, אלא יפעלו בתיאום עם המערכות הפיננסיות. זו הסיבה שוורקדיי ממהרים להתחבר למערכות החשבונאות". ובכל זאת, וורקדיי הלכה צעד נוסף לקראת הגברת התחרות על ידי שיתוף פעולה חדש עם סיילפורס.

בנוסף להרד הופיעו בוועידה בכירים נוספים מעולם ה-IT, בהם מייקל דל, שנאם בפעם העשירית בכנס וסיפר על הרחבת שיתוף הפעולה עם אורקל. דל, לדבריו, תהפוך לשותפתה של אורקל בשיווק מערכות מחשוב ותספק לאורקל שרתים המבוססים על מעבדי x86 של אינטל.

מייקל דל, צילום: בלומברג מייקל דל | צילום: בלומברג מייקל דל, צילום: בלומברג

שתי החברות יימכרו יחד מערכות חומרה ותוכנה משולבות הכוללות שרתים, מסדי נתונים, מערכות ERP, אחסון, וירטואליזציה ולינוקס. בכך יתחרו השתיים יחד ב-HP וב-IBM. דל נמנע מלהתייחס למאמציו לרכוש את חברת המחשבים שייסד ומכר. גם מנכ"ל ענקית המחשוב EMC נאם בכנס, יום לאחר שמחקר של IDC קבע כי אורקל היא המשווקת הגדולה ביותר של שרתי האחסון של EMC.

מוצרים נוספים שהושקו בוועידה הם מערכת ניהול נתונים חדשה המעבירה את פעולות האחזור אל הזיכרון הפנימי של המחשב ונקראת In Memory, מוצר שיושק רק בעוד כחצי שנה ועשוי להאיץ את מהירות עיבוד הנתונים פי מאות אחוזים. כמו כן השיקה אורקל שירותים מבוססי ענן לכל מוצריה המרכזיים: מערכת ניהול נתונים, כלי פיתוח Java ותשתיות מחשוב.

ניצחון על המים

אליסון, מצידו, נראה מרוצה מאוד: קבוצתו ניצחה את קבוצת חברת התעופה אמירייטס - ניצחון שנחגג בהופעה של להקות מארון 5 והבלאק קיז על אי המטמון שבמרכז סן פרנסיסקו.

לפי ההערכות, משקיע אליסון בנבחרת השיט ובתחרות שמסביב לה כ-300 מיליון דולר מהונו הפרטי, שנאמד על פי פורבס בכ-41 מיליארד דולר. בסופו של דבר ההשקעה הזו השתלמה: תקופת התחרות הביאה לעלייה משמעותית בחשיפה של מותג אורקל עוד לפני שניצחה בה.

לארי אליסון מעודד את קבוצתו במירוץ הקטמרנים לארי אליסון מעודד את קבוצתו במירוץ הקטמרנים לארי אליסון מעודד את קבוצתו במירוץ הקטמרנים

על פי קונטרה הישראלית, שמודדת את נוכחות המותגים בכ-350 מיליון צפיות, 1.4 מיליארד ציוצים וסרטוני וידאו ברשת, רק 22% מהאזכורים של אורקל היו בהקשר של התחרות בעוד ש-29% בהקשר הטכנולוגי והמוצרי. אלא שדווקא בשבוע הגורלי שבו הלכה הקבוצה של אורקל וגברה עד שניצחה, הגיע שיעור החשיפה של אורקל בהקשר של ספורט ל-44% ואילו שיעור החשיפה בהקשרים הטכנולוגים ירד ל-10%.

העלות הגבוהה של הקטמרנים הספורטיביים פעלה גם לטובתו של אליסון, כיוון שהיא הפכה את השיט לספורט לעשירים מופלגים. מעשר משתתפות שפעלו במסגרת התחרות בשנים האחרונות, ירד מספר הקבוצות לשלוש בלבד: אורקל ארה"ב, אמירייטס ניו זילנד וקבוצת 'לונה רוסה' האיטלקית של לואי ויטון. הניצחון של הקבוצה יהפוך גם את חבריה לעשירים קצת יותר: המשכורת ההתחלתית של כל אחד מהם עומדת על לפחות 20 אלף דולר, והניצחון העניק להם שש משכורות נוספות.

הכתב הינו אורח אורקל בסן פרנסיסקו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות