אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור רוקן מתוכן את החברה לקידום דיור להשכרה צילום: אביגיל עוזי

קבינט הדיור רוקן מתוכן את החברה לקידום דיור להשכרה

הקבינט אישר את הקמת החברה הממשלתית החדשה, אבל דחה את ההחלטה לגבי המתחמים בהם היא תפעל. את ההתנגדות למתחמים החדשים הובילו משרדי הגנת הסביבה והמשפטים

29.09.2013, 17:07 | עינת פז-פרנקל

קבינט הדיור שהתכנס היום (א') אישר את תוכנית "הסכמי הגג" שיזם שר השיכון, אורי אריאל. מטרת התכנית היא הגדלת היצע הדירות בעשרות אלפי יחידות דיור במרכז הארץ בשלוש השנים הקרובות. בנוסף הוחלט כי אריאל ינהל את "קופת החסמים", ממנה יופנה מימון לתשתיות הנדרשות להקמת שכונות גדולות. 

קראו עוד בכלכליסט

מטרת הסכמי הגג היא קביעה מראש של לוחות זמנים ומקורות תקציביים לפיתוח תשתית כוללת ליחידות הדיור המשווקות, זאת במטרה להבטיח שיתוף פעולה עם הרשויות שאמורות להנפיק את היתרי הבנייה.

   

קרית ביאליק (ארכיון), צילום: גיל נחושתן קרית ביאליק (ארכיון) | צילום: גיל נחושתן קרית ביאליק (ארכיון), צילום: גיל נחושתן

על פי החלטת הקבינט, הסכמי גג בארבע רשויות מקומיות יאפשרו שיווק קרקע בתחומן בקצב שלא יפחת מ-2,000 יחידות דיור בשנה. בנוסף, רשות המצטרפת להסכם מתחייבת להיות ערוכה לאישור בקשות להיתרי בנייה בתוך 90 יום ממועד הגשת הבקשה להיתר. כמו כן, הרשות מתחייבת להביע תמיכה עקרונית לאישור תקנת שבס בתחומה – מה שיגדיל את מספר הדירות ויקטין את שטחן, כך נמסר ממשרד השיכון.

בד בבד, מסמיכה הממשלה את הממונה על התקציבים באוצר לבצע את הפעולות התקציביות הנדרשות ליישום ההסכמים שיחתמו מכוח החלטה זו.

עד כה גובש הסכם גג עם קריית גת ובמסגרתו אמורות להבנות 7,500 יחידות דיור. בנוסף ישנם הסכמים המצויים בשלבים סופיים של גיבוש עם קריית ביאליק על 7,500 יח"ד ראש העין 10,000 יח"ד ומודיעין 12,000 יח"ד.

במשרד השיכון מדגישים כי בהסכמי הגג ייקבע המימון לפיתוח תשתיות העל, תשתיות צמודות (פיתוח, מגרשים ציבוריים, סלילת כבישים מדרכות ושבילים, קווי תאורה ופיתוח סביבתי) ומוסדות ציבור חובה (מוסדות חינוך). ההסכמים מרכזים ומפרטים את העלויות, מקור המימון ואת לוח הזמנים להשלמתם.

הקמת החברה הממשלתית לדיור אושרה ללא הסעיפים החשובים

שר האוצר, יאיר לפיד, שעומד בראש קבינט הדיור של הממשלה, הביא לאישור קבינט הדיור הצעת החלטה להקמת חברה ממשלתית לדיור, שתהווה "זרוע ביצוע לתכנון וביצוע פרויקטים למגורים" בתחום ההשכרה.

תקציב החברה הממשלתית החדשה יהיה 8 מיליון שקל לשנה, והונה העצמי ההתחלתי יעמוד על 20 מיליון שקל בשנה למשך השנתיים הראשונות. לחברה יהיו 4-9 דירקטורים, לרבות נציגי האוצר והציבור.

לפי הצעת ההחלטה, לחברה תהיה אוטונומיה מוחלטת במתחמי שכירות שבהם 30% ומעלה מהדירות ייועדו להשכרה. במתחמים אלה החברה תהיה אחראית על תכנון, פיתוח ושיווק הדירות. במתחמים שבהם שיעור הדירות להשכרה הוא מתחת ל־30% החברה תעבוד בצמוד לרשות מקרקעי ישראל.

במהלך הדיון התגלעו חילוקי דעות עם השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, שדרש להקים את 150 אלף יחידות הדיור להשכרה במרכזי הערים ולא בשוליהן, על מנת לצמצם פגיעה בשטחים פתוחים ולחדש את פנים הערים.

פרץ אמר בדיון כי: "אחת המטרות המרכזיות בכל תוכניות פיתוח ושיווק היא לתת עדיפות להתחדשות עירונית על פני בנייה בשטחים פתוחים חדשים. בצוות 90 ימים תנתן עדיפות להתחדשות עירונית בשטחים קיימים במרכזי ערים ולא בשטחים פתוחים חדשים בשולי הערים ומחוצה להן. על פי הנוסח הקיים בקדנציה הנוכחית לא תצא דירה אחת להשכרה. יש לקדם תכנון קיים ופרויקטים שכבר תוכננו ולא רק תכנון חדש".

לבסוף אושרה הקמתה של החברה הממשלתית - אך ללא הסעיפים המגדירים את מתחמי הקרקע שבהם תוכל לפעול, ועליהם ידון קבינט הדיור בשבוע הבא. במפתיע, ולאחר שתמך בפומבי בהקמת חברה ממשלתית, נמנע אורי אריאל מלהצביע והשר פרץ הצביע נגד ההחלטה. "היו הבנות ומה שקורה כאן לא הוסכם בהסכם הגנ'טלמני בין הצדדים", אמר אריאל בתום הישיבה.

גורמים במשרד השיכון וברשות מקרקעי ישראל אמרו ל"כלכליסט" בתום הדיון כי "העברת מתחמים קיימים - שתוכננו על ידי משרד השיכון והמינהל - לחברה הממשלתית החדשה, ולא הסיכום לפיה היא תאתר ותתכנן מתחמים חדשים, משמעותה סגירת רשות מקרקעי ישראל". 

גם שמה של החברה הממשלתית, "דירה להשכיר", עדיין אינו סופי בשל בעיות אפשריות של זכויות יוצרים.

יו"ר קבינט הדיור, שר האוצר יאיר לפיד, אמר: "אישרנו היום שתי החלטות משמעותיות ביותר שיסייעו בטיפול במחירי הדיור הגבוהים. החברה הממשלתית שתוקם תקדם פרויקטים בתחום הדיור להשכרה ותרכז תחתיה את הטיפול בכל שלבי הבנייה החל מאיתור המתחמים ועד לבנייה בפועל ופיקוח על הזוכים במכרזים. בנוסף, אישרנו היום את גיבושם של 'הסכמי גג' מול הרשויות המקומיות, מהלך שיאיץ את בנייתן של אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש ובפריפריה ויסייע בהסרת חסמים שעיכבו עד היום פרויקטים רבים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
מטרת החברה להשתלט על קרקעות חקלאיות ולמכור אותן בזול לטייקונים בעלי חברות הבנייה
אורי שני ויאיר לפיד נציגי הטייקונים רצו לבצע מחטף בו החברה במסווה של דירות להשכרה (רק 30 אחוז מקסימום מכל פרויקט) ימסרו לטייקונים בעלי חברות הבנייה קרקעות ליד הערים ללא תכנון, בזיל הזול כדי להעשיר אותם עוד יותר.
לפיד ושני = נוכלות  |  30.09.13
לכל התגובות