אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעילה שלילית בבורסות אירופה על רקע המשבר הפוליטי באיטליה  צילום: בלומברג

נעילה שלילית בבורסות אירופה על רקע המשבר הפוליטי באיטליה

בצרפת השיל הקאק 1%, הדאקס הגרמני והפוטסי הבריטי נחלשו ב-0.8%. הבורסה במילנו איבדה 1.2% מערכה אחרי שסילביו ברלוסקוני הורה ביום שבת לשריו לפרוש מהקבינט

30.09.2013, 19:32 | שי סלינס

המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל היום (ב') בירידות שערים בהובלת הבורסה של איטליה על רקע המשבר הקואליציוני במדינה. הירידות מגיעות לאחר שמוקדם יותר הבוקר ננעל המסחר באסיה בירידות לאחר פרסום נתוני המאקרו ביפן. 

פוטסי קאק דאקס מילנו ניקיי האנג סנג שנגחאי 

קראו עוד בכלכליסט

המשבר באיטליה החל כאש סילביו ברלוסקוני, מנהיג מפלגת הימין-מרכז, הורה ביום שבת לשריו לפרוש מהקבינט, מהלך שעשוי להפיל את הממשלה בראשותו של אנריקו לטה, ולהגביר את הכאוס ששולט בכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו. לטה צפוי להתחיל לערוך שיחות למציאת רוב חדש בפרלמנט שיתמוך בקבינט החדש, כך שלא ייאלץ להכריז על בחירות חדשות שבעה חודשים בלבד מאז הקודמות.

 

בנוסף חוסר היציבות הפוליטי במדינה מקשה לממשלה לקדם רפורמות הנחוצות למדינה כדי להיחלץ ממיתון שנמשך כבר שנתיים וחצי, חוב ציבורי של 2 טריליון יורו ושיעור אבטלת צעירים בגובה 40%, כאשר ההתפטרות של השרים תוביל לדחייה נוספת ביישום הרפורמות.

 

מנתונים שפורסמו לפנות בוקר ביפן עולה כי הייצור התעשייתי בספטמבר ירד ב-0.7%, בהשוואה לעלייה של 3.4% באוגוסט. צפי הכלכלנים עמד על ירידה מתונה יותר של 0.2%. עוד פורסם כי המכירות הקמעונאיות ביפן עלו בספטמבר ב-1.1% - בדומה לתחזיות המוקדמות של האנליסטים וגבוה מהתוצאה של אוגוסט שהראתה ירידה 0.3%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

בארה"ב יגיע הלילה הדד ליין להעברת התקציב הפדרלי, וכרגע נראה כי שנת התקציב תסתיים הלילה לחצות ללא תקציב מאושר - מה שיוביל להשבתת כל השירותים הפדראליים, למעט שירותים חיוניים. בית הנבחרים הנשלט על ידי רוב רפובליקני אישר בסוף השבוע חוק המבטלים את המס המממן את חוק הביטוח הרפואי שהנהיג אובמה ("אובמקר"), ודוחה במקביל את מימוש האובמקר בשנה שלמה. 

לנוכח העובדה שהסנאט לא יאמץ את השינויים של בית הנבחרים וכוונת הממשל להטיל עליהם וטו בכל מקרה, הכרזה על השבתה נראית כרגע התסריט הסביר ביותר. המאמצים בקונגרס להגיע לפשרה יימשכו במהלך היום, כשעל הפרק הצעה לאישור תקציב לכמה ימים על מנת להמשיך במגעים, שיכללו גם ניסיון להסכמות על הגדלת תקרת החוב האמריקאית. בשורה של ראיונות מאשים נציגי כל צד את נציגי הצד האחר באחריות על ההשבתה המסתמנת.  

שירותים כמו חלוקת דואר ופיקוח תנועה אווירית יימשכו כרגיל, אך צפויים עיכובים בתשלומי קצבאות הביטוח הלאומי, כמו גם השבתה חלקית של בתי החולים וסגירת הפארקים הלאומיים. נוסף על כך, 75% מהצוות של אובמה בבית הלבן יישלחו הביתה. הסיכוי האחרון להימנע מקריסת שירותי הממשל עשוי להגיע הלילה, אם הסנאט אכן יסרב להצעת התקציב שכרוכה בדחיית אובמה־קר, כפי שהדמוקרטים הבטיחו לעשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות