אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב הולכת ומתקרבת להשבתה, והמסחר בוול סטריט ננעל בירידות צילום: בלומברג

ארה"ב הולכת ומתקרבת להשבתה, והמסחר בוול סטריט ננעל בירידות

דאו ג'ונס ירד ב-0.8%, נאסד"ק - ב-0.3%, S&P 500 נחלש ב-0.6%; במידה שלא תושג הסכמה על התקציב בארה"ב, צפוי הממשל להכריז על השבתת השירותים הפדראליים כבר מחר; S&P הותירה את דירוג החוב של ארה"ב על +AA עם אופק יציב

30.09.2013, 23:03 | מיקי גרינפלד

וול סטריט ננעלה היום (ב') בירידות על רקע הסבירות הגבוהה לאי העברת תקציב פדראלי עד הלילה בחצות (שעון ארה"ב) - מצב שיגרור השבתת הפעילות הכלכלית הפדראלית ועלול להכניס את ארה"ב לסחרור. עם זאת, בסיכום רבעוני רשמו המדדים המובילים עליות זה הרבעון השלישי ברציפות. דאו ג'ונס ירד היום ב-0.8%, אך הוסיף ברבעון 1.5%. S&P 500 נחלש היום ב-0.6%, אך הוסיף 4.7% ברבעון. נאסד"ק נחלש היום ב-0.3% אולם זינק ברבעון האחרון ב-11%.

למרות ההשבתה המתקרבת, S&P הותירה את דירוג החוב של ארה"ב על +AA עם אופק יציב, על אף הבעיות בהעברת התקציב ובהמשך גם בהעלאת תקרת החוב. סוכנות הדירוג מציינת כי סוגיות אלה אמנם פוגעות בביטחון המשקיעים ויוצרות אווירת אי ודאות, אך הן בנות חלוף. בעבר הורידה הסוכנות את דירוג ארה"ב מ-AAA לדרגה הנוכחית לאחר העימות סביב גובה תקרת החוב ב-2011.

.בשוק הסחורות ירד מחיר הזהב ב-0.9% ל-1,327 דולר לאונקיה. עם זאת, הזהב השלים רבעון ראשון מזה שנה של עליות לאחר שהוסיף ברבעון האחרון 8.4%. הנפט ירד ב-0.9% ונסגר על 102.3 דולר לחבית, כשברקע הדיווחים על מגעים בין ארה"ב לאיראן על מו"מ אפשרי לפשרה בעניין הגרעין. הנפט איבד החודש 4.9% אך עלה ברבעון האחרון ב-6%.

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

לאחר שבית הנבחרים והסנאט לא הצליחו להגיע לנוסחה מוסכמת על תקציב פדראלי לשנה הפיסקאלית המתחילה הלילה בחצות, ההערכה היא כי החל מהלילה, ללא תקציב מאושר, ייכנס המנגנון הפדראלי להשבתה ("Shutdown") - מצב שבו כל השירותים חדלים מלפעול, למעט שירותים חיוניים - וכ-800 אלף עובדים יאלצו להישאר בבית ולא יקבלו משכורות. הפעם האחרונה שבה הוכרזה השבתה דומה היתהה לפני 17 שנה בתקופת נשיאותו של קלינטון. הסנאט דחה את הצעת התקציב של בית הנבחרים

לפי הערכה של מודי'ס מסוף השבוע, השבתה של שלושה או ארבעה שבועות תוריד כ-1.4% מהצמיחה ברבעון רביעי. הערכות של גופים אחרים מדברים על פחות מכך", אומר אורי גרינפלד, מנהל מחלקת מאקרו בפסגות.  

"השבתה כללית של הממשל הפדראלי למספר שבועות החל ממחר, אם תצא לפועל, תסב נזקים לא קטנים ותשפיע גם על שוקי המניות, שמצויים בשיאים ורק מחפשים טריגר למימוש רווחים". כך מעריך יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, בסקירתו השבועית. חברון מציין בנוסף כי "מעבר לעניין התקציב, מצב שבו לא תועלה תקרת החוב עד אמצע אוקטובר יגרור השלכות העשויות להיות חמורות יותר בעוצמתן, הן על הכלכלה והן על השווקים. המשמעות תהיה שארה"ב לא יכולה ללוות יותר, מה שיהפוך אותה במהירות לחדלת פרעון, יגבה מחיר גם ברמת דירוג האשראי ואת התגובה בשווקים אפשר לדמיין".

בזירה הבינלאומית, בורסות אסיה ננעלו הבוקר ירידות חדות. בורסות אירופה ירדו היום על רקע המשבר הפוליטי באיטליה - מפלגתו של סילביו ברלוסקוני הודיעה בסוף השבוע שכל חמשת השרים מטעמה בממשלה יתפטרו, בשל התנגדותם להחלטת הממשלה על העלאת המע"מ. 

מאקרו

סקר מנהלי הרכש של התעשייה בשיקגו (המכונה גם הברומטר העסקי של שיקגו) רשם בחודש ספטמבר עלייה מרשימה ל-55.7 נקודות - הרבה מעבר לצפי שעמד על טווח שבין 54.5-54 נקודות, ובהשוואה ל-53 נקודות שנרשמו באוגוסט (נתון גבוה מ-50 משקף עלייה חיובית במצב העסקים ולהיפך). זהו חודש שלישי רצוף של עליות בברומטר של שיקגו. בחלוקה לנושאים, נתונים שליליים נרשמו רק בתחום התעסוקה, עם ירידה בתוצאות זה החודש השלישי ברציפות. מבין שאר התחומים שבהם נרשמה עלייה בלטו ההזמנות החדשות, שעלו לרמה הגבוהה ביותר מאז פברואר השנה.

הקונגרס האמריקאי, צילום: בלומברג הקונגרס האמריקאי | צילום: בלומברג הקונגרס האמריקאי, צילום: בלומברג

מניות במרכז

אפלהוא המותג הנחשק ביותר בעולם כיום, כך עולה מדו"ח שפורסם היום על-ידי חברת אינטר-ברנד (Interbrand) חברה לייעוץ מיתוג וזהות עסקית שפורסם באתר הניו יורק טיימס. על פי הדו"ח - Best Global Brands - שיוצא לאור מידי שנה מאז שנת 2000, המותג קוקה קולה, שבעבר נחשב לנחשק ביותר בעולם, איבד את מקומו לטובת אפל וירד למקום השלישי. גוגלנמצאת במקום השני.

 

מניות מיקרוסופטו אינטל נסחרות היום לאחר שבסוף השבוע פרסמו אנליסטים מבית Sterne Agee סקירה הצופה תוצאות חלשות מהצפי של מכירות מחשבי PC ברבעון השלישי, בעיקר בשל ירידה בביקושים בעונת החזרה לבית ספר. 

 

הפיננשייל טיימס חישב ומצא שהאנליסטים חתכו בשבועות האחרונים 1 מיליארד דולר בתחזיותיהם לגבי רווחי הבנקים הגדולים בארה"ב לרבעון השלישי. מדובר בתחזיות שנגעו לג'יי פי מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה מריל לינץ', סיטי, גולדמן זאקס, ומורגן סטנלי. עונת דוחות הבנקים תיפתח ב-11 באוקטובר, עם פרסום תוצאות ג'י.פי מורגן צ'ייס וולס פארגו.

 

ברקליס מעלה את מחיר היעד של מניית נייקי ב-13% ל-85 דולר. אנליסטים של הבנק הבריטי צופים כי "החברה תהנה מהכנסות של 25 מיליארד דולר עד 2015". בשבוע שעבר נכנסה נייקי למדד דאו ג'ונס. ביום חמישי דיווחה החברה  כי רווחיה ברבעון הפיסקאלי שהסתיים באוגוסט הסתכמו ב-780 מיליון דולר, או 86 סנט למניה. הכנסות החברה עלו ב-7.7% ל-6.97 מיליארד דולר. תוצאות נייק הכו את צפי האנליסטים, שעמד על רווח של 78 סנט למניה והכנסות של 6.96 מיליארד דולר.

 

המעקב אחר מניית פייסבוקיימשך גם השבוע, לאחר שבשבוע שעבר חצתה את סף ה-50 דולר, וננעלה ביום שישי במחיר שיא של 51.24 דולר.

 

ישראליות במרכז

אחרי ארבעה חודשים של יובש הנפקות ישראליות בוול סטריט, הסתיימה בסוף השבוע האחרון הבצורת כאשר אנזימוטק, מפתחת תוספי המזון מנצרת, השלימה גיוס של 71 מיליון דולר לפי שווי של 300 מיליון דולר. החתמים המובילים בהנפקה, מריל לינץ' וג'פריס מימשו את אופציית חיתום היתר בהנפקה, ובכך הגדילו את היקף הגיוס מ־290 מיליון דולר ל־300 מיליון דולר. ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 14 דולרים למניה, מתחת לטווח בתשקיף שהיה בין 16 דולר ל־18 דולר, אך כבר ביום המסחר הראשון זינקה המניה ב־29.7% למחיר של 18.16 דולר, ושווי החברה זינק ל־420 מיליון דולר.

 

מניית מלאנוקסמזנקת היום, עם תחילת המסחר באופציות הצפויות לפקוע באמצע נובמבר.

 

חברת אורמתוענקית הקמעונאות המקוונת איביי, הודיעו במהלך סוף השבוע על חתימה של הסכם לאספקת חשמל למשך 20 שנה. כך על פי דיווח של סוכנות בלומברג. במסגרת ההסכם, אורמת תפתח תחנת כוח בהספק של כ-5 מגה וואט שתתופעל על ידה. החשמל ישמש לתפעול מרכז הנתונים של איביי בסולט לייק סיטי שבמדינת יוטה בארה"ב.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות