אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב ללא תקציב: מיליון עובדים בחופש, פעילות הממשל שותקה צילום: אם פי איי

ארה"ב ללא תקציב: מיליון עובדים בחופש, פעילות הממשל שותקה

הסנאט ובית הנבחרים לא הגיעו להסכמה בנוגע לחוק התקציב, עקב מחלוקת על תוכנית הבריאות "אובמה-קר". רוב שירותי הממשל הפדרלי יושבתו, הטיסות והפעילות הצבאית יימשכו כרגיל

01.10.2013, 07:12 | סוכנויות הידיעות

משבר חריף בוושינגטון: לראשונה מאז 95', פעילות הממשל האמריקני מושבתת ברובה מהבוקר (ג'), לאחר שהסנאט ובית הנבחרים לא הגיעו להסכמה על חוק התקציב. ההשבתה נכנסה לתוקפה ב-7 בבוקר שעון ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות אי-אישור התקציב, הממשל הפדרלי נאלץ להוציא כמיליון עובדים לחופשה ללא תשלום. בין השאר, תצומצם מאוד הפעילות של נציבות מס הכנסה (IRS), המרכזים לפיקוח על מחלות והרשות לאכיפת נושאי האלכוהול, הטבק והנשק; כמו כן הפארקים הלאומיים, גני החיות והמוזיאונים יישארו סגורים - ויוקפא מתן הלוואות פדרליות לעסקים ומשקי בית. לעומת זאת השירותים החיוניים ביותר, כגון הצבא ופקחי הטיסות, ימשיכו לפעול כרגיל.

מחלקת המדינה האמריקנית תמשיך לקלוט בקשות לאשרות שהייה והנציגויות של ארצות הברית בעולם יוסיפו לתת שירות לאזרחים אמריקנים. גם שירותים כמו חלוקת דואר יימשכו כרגיל, אך צפויים עיכובים בתשלומי קצבאות הביטוח הלאומי, כמו גם השבתה חלקית של בתי החולים. נוסף על כך, 75% מהצוות של אובמה בבית הלבן יישלח הביתה.

בניין הקונגרס בוושינגטון. אין הסכמה בגבעת הקפיטול, צילום: בלומברג בניין הקונגרס בוושינגטון. אין הסכמה בגבעת הקפיטול | צילום: בלומברג בניין הקונגרס בוושינגטון. אין הסכמה בגבעת הקפיטול, צילום: בלומברג

 

סלע המחלוקת בין הרפובליקנים לדמוקרטים הוא על תוכנית ביטוח הבריאות החדשנית של הנשיא אובמה, שזכתה לכינוי "אובמה-קר". במשך שעות ארוכות ניסו הרפובליקנים, שלהם רוב בבית הנבחרים, לקשור בין התקציב של הממשל הפדרלי לבין שינויים בחוק הבריאות, שלמעשה ייעקרו אותו מתוכן. כל ניסיון רפובליקני לקשור בין השניים יורט בסנאט, שרובו דמוקרטי, ושהדף כמה פעמים את הצעות התקציב שאושרו בבית הנבחרים.

על פי הערכות כלכלנים, הפסקה של פעילות הממשל האמריקאי למשך 3-4 שבועות תקטין את שיעור הצמיחה של המשק ב-1.4% ברבעון הרביעי.

אובמה אמר בשבוע שעבר כי "ההשבתה תתקע מקל בגלגלי הכלכלה בתקופה שבה הגלגלים האלה התחילו לנוע מהר יותר", והצהיר כי לא ייכנע לרשימת מכולת של דרישות מצד הרפובליקנים, שמעוניינים לבטל את רפורמת הבריאות שלו. לדבריו, "לאיש אין זכות לפגוע בכלכלה רק משום שיש כמה חוקים שלא מוצאים חן בעיניו".

אובמה ספג אתמול ביקורת רבה מבית בשל ההשבתה. לדבריהם, הנשיא התפנה לפשרה עם פוטין על הנשק הכימי, לעצרת האו"ם, לשיחת הטלפון עם הנשיא האיראני ולפגישה ארוכה עם ראש הממשלה נתניהו, אך לא התפנה לשוחח עם הרפובליקנים, עד הלילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות