אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההכנסות מתמלוגי הגז יסתכמו השנה במעל חצי מיליארד שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

ההכנסות מתמלוגי הגז יסתכמו השנה במעל חצי מיליארד שקל

לקראת הדיון בנושא יצוא הגז בבג"ץ מציג משרד האנרגיה חישוב חדש של התמלוגים. הנתון מראה זינוק של 25% בהשוואה לאומדנים מתחילת השנה ועלייה חדה לעומת נתוני 2012

02.10.2013, 08:08 | ליאור גוטמן

משרד האנרגיה והתשתיות הלאומיות החל לחמם את השטח לקראת הדיון בבג"ץ על נושא יצוא הגז: מנתונים שהוצגו אתמול במסגרת ישיבה פנימית ושהגיעו לידי "כלכליסט" עולה כי ההכנסות מגביית תמלוגים על מכירת גז יסתכמו ב־2013 ביותר מחצי מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

סילבן שלום שר האנרגיה והמים, צילום: עמית שעל סילבן שלום שר האנרגיה והמים | צילום: עמית שעל סילבן שלום שר האנרגיה והמים, צילום: עמית שעל

בחלוקה בין מאגרי הגז השונים ההערכה היא שמאגר תמר יעביר לקופת המדינה עד סוף השנה כ־440 מיליון שקל, ואילו מאגר ים תטיס יעביר כ־88 מיליון שקל. אליהם יצורפו הכנסות קטנות יחסית של כ־10 מיליון שקל ממכירת נפט, בעיקר ממאגר מגד.

מדובר בנתון מפתיע שמגלם זינוק של 25% בהשוואה לאומדנים שחושבו במשרד האנרגיה בתחילת השנה ועלייה חדה לעומת 220 מיליון שקל שנגבו מחברות הגז במהלך 2012.

בהתאם לכך, משרד האנרגיה תיקן את הערכותיו, והאומדן החדש לשנת 2015 מעריך כי הכנסות המדינה מתמלוגים יסתכמו ביותר ממיליארד שקל. בהתאם לחוק הנפט מ־1952 היקף התמלוגים שחברות הגז משלמות עומד על 12.5% מהמכירות "מפי הבאר". במרץ 2011 הוסיפה הממשלה מס ייעודי ("מס ששינסקי") כך שסך המיסוי על חברות הגז מגיע עד ל־62%.

ב־20 באוקטובר אמור בג"ץ להכריע בשאלה האם ההיתר לייצא גז מישראל דורש את אישור מליאת הכנסת או שניתן להסתפק בהחלטת ממשלה בלבד.

החלטת הממשלה מסוף יוני, שקבעה שניתן לייצא גז בנפח של עד 40% מנפח המאגרים, הובילה להגשת תביעות על ידי חברי הכנסת שלי יחימוביץ', משה גפני, אבישי ברברמן וראובן ריבלין.

התביעה גובתה להפתעת המדינה בחוות דעת משפטית של המשנה ליועמ"ש אבי ליכט והיועמ"ש לכנסת איל ינון, לפיה ראוי להעביר החלטות מסוג זה בחקיקה ראשית.

לא מן הנמנע כי משרד האנרגיה הציג את הנתונים כעת לקראת הדיון בבג"ץ כדי לשכנע בדחיפות המהלך - פעולה שאותה הוביל שר האנרגיה והתשתיות הלאומיות סילבן שלום מרגע היכנסו לתפקיד.

שר התשתיות הלאומיות והאנרגיה סילבן שלום אמר עם סיום הישיבה ש"המעבר הגובר לשימוש בגז טבעי מכניס כספים למדינה מעבר לציפיות. אין לי ספק כי הכנסות אלה, בנוסף לתהליכי הייצור בעקבות השימוש בגז, יובילו להוזלת יוקר המחייה ולחסכון לכל משפחה בישראל. ההכנסות מגז ילכו ויגדלו ואיתם יגבר חוסנה הכלכלי של ישראל"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות