אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; כן פייט צנחה ב-4.6% צילום: בלומברג

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; כן פייט צנחה ב-4.6%

דאו ג'ונס ו-S&P 500 איבדו כ-0.9%, נאסד"ק נחלש ב-1.1% מדד מנהלי הרכש היה נמוך מהציפיות; נתוני הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה הפתיעו לטובה

03.10.2013, 23:03 | ערן סוקול

המסחר בוול סטריט ננעל היום (ה') בירידות שערים, כאשר ברקע השבתת שירותי הממשל בוושיגטון ומגמה מעורבת בבורסות המובילות באירופה ואסיה. למרות השביתה בוושינגטון, היום לפני תחילת המסחר, פורסמו נתוני הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה שהפתיעו לטובה, לאחר פתיחת המסחר פורסם מדד מהלי הרכש שהיה נמוך מהציפיות בשוק.

הנפט ננעל היום בירידה על רקע חשש לפגיעה בביקוש בשל השבתת השירותים הפדרליים וירידה בשירותים עסקיים. החוזים למסירה בנובמבר ירדו היום (ה') ב-0.8% למחיר של 103.31 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. הזהב נפל היום ב-0.2% וננעל על מחיר של 1,317.60 דולר לאונקיה.

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500 

כישלון של ארה"ב לשלם את חובותיה אם העלאת תקרת החוב לא תאושר "יהיה חסר תקדים ויש לו את הפוטנציאל להיות הרה אסון" נכתב בדו"ח קצר שפרסם משרד האוצר האמריקראי אשר נועד לחברי הקונגרס אולם דלף לעיתונות, מה שהביא להחרפת ירידות השערים בוול סטריט.

"שווקי האשראי עלולים להיכנס לקיפאון, ערכו של הדולר עלול לצנוח, שיעור הריבית של ארה"ב עלולים להרקיע שחקים, ההשפעה תהדהד ברחבי העולם וייתכן שנחווה משבר פיננסי ומיתון דומה לשנת 2008, או גרוע מכך", נכתב בדו"ח.

השבתת שירותי הממשל בוושינגטון הפכה את הבירה האמריקאית אשר בדרך כלל שוקקת עובדי מדינה ותיירים לעיר מנומנמת, אפילו עזובה מעט. עובדי הממשל הפדרלי מצאו עצמם ללא עבודה וללא משכורת לתקופה בלתי ידועה, ואילו התיירים התאכזבו לגלות את המוזיאונים והאנדרטאות הידועים של העיר כשהם סגורים למבקרים.

ברק אובמה, נשיא ארה"ב, צילום: איי פי ברק אובמה, נשיא ארה"ב | צילום: איי פי ברק אובמה, נשיא ארה"ב, צילום: איי פי

ראשי חברות מובילות בוול סטריט נפגשו אמש עם הנשיא ברק אובמה והתריעו בפניו על הנזק שייגרם לכלכלה אם המחלוקת עם הקונגרס על התקציב הממשלתי ועל תקרת החוב לא תגיע לפיתרון מיידי. יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר אמר שהעלאות בתקרה החוב תמיד היו חלק מהסכמי תקציב נרחבים יותר, אך אובמה אמר כי לא ידון בתקרת החוב, שהעלאתו היא מתפקידו של הקונגרס כדי לממן הוצאות שכבר אושרו ע"י הקונגרס.

המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל היום במגמה מעורבת, לאחר פרסום נתוני מאקרו שהפתיעו לטובה באיטליה ואילו באנגליה פורסומו נתונים מתחת לציפיות בשוק. למרות הנתונים, הפוטסי 100 בלונדון עלה ב-0.18%, ה-DAX הגרמני ירד ב-0.37%, CAC 40 בפריז ירד ב-0.73% והבורסה במילנו השילה 0.38% מערכה.

המסחר בבורסות אסיה ננעל הבוקר במגמה מעורבת, לאחר פרסום נתוני מאקרו בסין. לפי נתונים שפורסמו לפנות בוקר מדד הייצור במגזר הלא יצרני בסין עמד בספטמבר על  55.4 נקודות, בהשוואה 53.9 נקודות באוגוסט. מדובר בהתרחבות הסקטור שכן הקריאה גבוהה מ-50 נקודות. הניקיי ביפן ירד ב-0.09%, האנג סנג עלה ב-1% והבורסה בשנגחאי היתה סגורה בשל חג.

מאקרו

למרות השביתה בוושינגטון, היום לפני תחילת המסחר, פורסמו נתוני הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה לשבוע החולף אשר עמדו על 308 אלף דרישות חדשות, כאשר הצפי בשוק היה לקריאה של 315 אלף דרישות חדשות, זאת לעומת 305 אלף דרישות שנרשמו בשבוע הקודם.

לאחר תחילת המסחר פורסם מדד מנהלי הרכש למגזר הלא יצרני לחודש ספטמבר שעמד על 54.4 נקודות, כאשר הצפי בשוק היה לקריאה של 57.2 נקודות, לעומת 58.6 נקודות בחודש הקודם.

מדד מנהלי הרכש למגזר הלא יצרני הינו מדד מוביל להתפתחות הכלכלית במשק, הנקבע על ידי סקר שנערך בקרב כ-400 מנהלי רכש בפירמות מובילות, אשר מתבקשים לדרג את הרמה היחסית של תנאים עסקיים הכוללים תעסוקה, הזמנות חדשות, מחירים, משלוחי ספקים ומלאי. בנתוני מנהלי הרכש קריאה של מעל 50 נקודות משקפת מצב של גידול בתעשייה וקריאה של פחות מ-50 מצביעה על התכווצות.

 

וול סטריט, צילום: רויטרס וול סטריט | צילום: רויטרס וול סטריט, צילום: רויטרס

מניות במרכז

חברת הנפט והגז BP זוכה בחנינה חלקית מתשלומים בגין דליפת נפט. בית המשפט לערעורים בניו אורלינס, הורה לעצור באופן זמני חלק מהתשלומים בגין תביעות שהוגשו עקב דליפת הנפט ב-2010, זאת בכדי להעריך מחדש כיצד לחשב הפסדים שעסקים במפרץ ספגו מהאסון. פסק הדין מייצג את נצחון חלקי עבור BP, שאמרו כי מנהל התביעות היה נדיב מדי עם הכסף של החברה ואישר בקשות מצדדים שלא נפגעו. 

בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן(JPM) עומד בפני משפט באיטליה. בדיוק כאשר ג'יי פי מורגן מנסה לסיים את כאבי הראש המשפטיים בארה"ב ובבריטניה, עוד אחד מגיע לכותרות באיטליה. רשויות בסיינה דיווחו כי בכוונתם להעמיד לדין את הבנק על שיבוש הליכים בחקירת רכישת Banca Monte dei Paschi. ג'יי פי מורגן מואשם בהעלמת מידע לגבי מיליארד דולר שאירגן למימון הרכישה של Monte Paschi בשנת 2008.

ישראליות במרכז

בבורסה של תל אביב - מניית אופקו(OPK) צפויה לזכות בביקוש עצום של כ-490 מיליון שקל. אולם, זו לא המניה היחידה שתזכה בביקושים גדולים. מניות טבע(TEVA) ופריגו (PRGO) צפויות לזכות בביקושים של כ-143 מיליון שקל, ו-63 מיליון שקל בהתאמה. הסיבה לביקושים אלו היא החזרת המשקולת של מניות אלו במדדי תל אביב 100 ותל אביב 25 לרמה של 10%.

בנוסף לאמור לעיל, הציגה היום טבע תוצאות ממחקר המשך שנערך בחולי טרשת נפוצה. המשך המחקר נעשה על מנת להעריך את מהלך המחלה הנוירולוגית בטווח הארוך, כמו גם את הבטיחות והיעילות של הטיפול ב-20 מ"ג ליום של GA, הרכיב הפעיל של קופקסון, המותווה להפחתה בתדירות ההתקפים בחולי טרשת נפוצה התקפית הפוגתית. בניתוח הנתונים 24.3% מהמטופלים לא חוו כלל התקפים במהלך כל תקופת ההתבוננות.

מניית כן פייט ביופרמה (CANFY) צפויה להמשיך לרכז עניין גם היום לאחר שבנק ההשקעות האמריקאי ROTH capital החל בסיקור המנייה והעניק לה המלצת "קנייה" במחיר יעד של 15 דולר. בנק ההשקעות מעריך כי תוצאות הניסוי Phase IIb בדלקת מפרקים יהיו חיוביות ויהוו נקודת מפנה פוטנציאלית בשוק ההון האמריקאי וינסכו ביטחון בתרופה ובפלטפורמה של כלל מוצרי כן פייט הנמצאים בניסויים קליניים בשלבים מתקדמים. בנוסף, אופטליקס (OPLI), חברת הבת של כן פייט, נבחרה להציג את המחקר הקליני שלה לטיפול בגלאוקומה באמצעות תרופת ה- CF101 בפורום האירופאי לרפואת העתיד בתחום העיניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות