אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חבס מגיעה לסוף דרכה: נאמני האג"ח הגישו בקשה לפירוק צילום: עמית שעל

חבס מגיעה לסוף דרכה: נאמני האג"ח הגישו בקשה לפירוק

זאת לאחר התפוצצות העסקה עם קרן דואט הבריטית. חבס הודיעה כי היא מסכימה לבקשת הפירוק ומינוי מפרקים זמניים

03.10.2013, 15:43 | אסף גילעם

נאמני האג"ח של חברת הנדל"ן חבס הגישו אתמול בקשה רשמית לפירוק החברה ומינוי מפרקים זמניים. מדובר באקורד סיום צורב למהלך ארוך של ניסיונת גיבוש חלופות הסדר לאג"ח החברה.

קראו עוד בכלכליסט

הניסיונות לגיבוש חלופות החלו בתחילת השנה והגיעו לפיצוץ בתחילת ספטמבר, אז התגלתה כי החלופה שבחרו מחזיקי האג"ח להסדר, הצעת קרן דואט הבריטית, נסוגה מההסכמות אליהן התחייבה למחזיקי האג"ח, ולא הזרימה את הכסף לפי התכנון.

הנושים העיקריים של חבס, בשליטת משפחת חבס (40%), הנם מחזיקי האג"ח משתי הסדרות (4 ו-12) להן חייבת החברה 478 מיליון שקל. הצעת דואט נחשפת לראשונה ב"כלכליסט" ולפיה קרן דואט (Duet) הבריטית, המנהלת נכסים בהיקף של 3.2 מיליארד דולר, תעביר 57 מיליון יורו לרכישת הנכס המרכזי של חבס - 15.2% ממניות קרן הריט ההולנדית NSI במחיר של 5.5 יורו למניה - דומה למחיר המניה בשוק במועד העסקה. אם העסקה היתה מושלמת, התזרים הפנוי הצפוי לחברה (שממנו היו אמורים ליהנות המחזיקים) היה עומד על 133 מיליון שקל.

הרצל חבס, צילום: עמית שעל הרצל חבס | צילום: עמית שעל הרצל חבס, צילום: עמית שעל

מחזיקי האג"ח משתי הסדרות של חבס (4 ו־12) אישרו את הצעתה של קרן דואט כשההצעה משקפת תספורת של כ- 52% על החוב. אך בתחילת ספטמבר, חלף המועד בו היתה אמורה דואט להעביר את הכספים – מבלי שזו ביצעה זאת. הקרן החליטה לסגת מהצעתה, למרות היותה מחייבת משפטית.

בבקשה לבית המשפט ביקשו הנאמנים לאשר את פירוק החברה ומינויים של עו"ד גיא גיסין וגיל אורן למפרקים זמניים. נאמני האג"ח הסבירו כי NSI נמצאת היום ("בטווח הזמן הקרוב") בפני מהלכי ארגון חוב, אשר צפויים להצריך ביצוע הנפקת זכויות "במחיר נמוך ממחיר השוק הנוכחי" – מהלך בו חבס כיום אינה יכולה להשתתף בו. הם מסבירים כי לא רק שחבס לא תוכל להשתתף בגיוס ההון באופן שישמור על חלק, אלא שהיא גם לא תוכל להעמיד לבנק הממן את הפקדונות הנזילים (רבובנק) הנדרשים לפי תנאי ההלוואה ובכך תיחשף בסיכון שבמימוש מניות NSI על ידי הבנק ואיבוד הנכס המרכזי ממנו מקווים בעלי האג"ח להיפרע.

"בנסיבות אלו" מסבירים הנאמנים "כאשר החברה מצויה בחדלות פירעון; כאשר הנכס המרכזי והמהותי של החברה (החזקותיה ב-NSI) מצוי בסיכון מיידי; כאשר אין לחברה כל פעילות משמעותית; וכאשר כל חרי הנהלת החברה עומדים לסיים את כהונתם בחברה, אין לחברה עוד זכות קיום ויש צורך לפרקה". הנאמנים מסבירים כי כל יום שעובר "החברה ממשיכה לפעול גם נגרעים מקופתה המדולדלת כספים המשמשים למימון מנגנון פעילות שהפך חסר תכלית וזאת על חשבונם של נושי החברה". הנאמנים מציינים כי קצב שריפת המזומנים של החברה במחצית האחרונה עמד על 1.5 מיליון שקל בחודש, וסך הכל 9.6 מיליון שקל לתקופה.

לבקשה צורפה הסכמת החברה ודירקטוריונה שנתנו את הסכמתם לבקשת הפירוק ומינוי מפרקים זמניים.

אלשיך אישרה: ימונו מפרקים זמניים לחבס

 

בתוך כך השופטת ורדה אלשיך סגנית נשיא בית המשפט אישרה את בקשת נאמני האג"ח של חבס שהוגשה אמש והורתה על מינויים של עורכי הדין גיל אורן ממשרד יגאל ארנון ושות' וגיא גיסין למפרקים זמניים לחבס השקעות. אלשיך אישרה לשניים לתפוס ולשמור את כלל נכסי החברה, אך לא לממשם ללא אישור בית המשפט. אלשיך הורתה להם להגיש דו"ח ראשוני בתוך 14 יום ודו"ח נוסף בתוך 30 ימים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות