אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע: ניסוי מוצלח בתרופה לטרשת נפוצה - 24.3% מהמטופלים בקופקסון לא חוו התקפים

טבע: ניסוי מוצלח בתרופה לטרשת נפוצה - 24.3% מהמטופלים בקופקסון לא חוו התקפים

תוצאות המחקר שנערך על פני עשרים שנה עם הרכיב הפעיל של הקופקסון יוצגו בקונגרס הוועדה האירופית למחקר וטיפול בטרשת נפוצה בדנמרק

03.10.2013, 19:02 | ערן סוקול

טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ הציגה היום (ה') תוצאות ממחקר המשך שנערך לטווח ארוך עם (Glatiramer Acetate (GA לטיפול בחולי טרשת נפוצה. המשך המחקר נעשה על מנת להעריך את מהלך המחלה הנוירולוגית בטווח הארוך, כמו גם את הבטיחות והיעילות של הטיפול ב-20 מ"ג ליום של GA, הרכיב הפעיל של קופקסון (זריקה של GA), המותווה להפחתה בתדירות ההתקפים בחולי טרשת נפוצה התקפית הפוגתית. בניתוח הנתונים 24.3% מהמטופלים לא חוו כלל התקפים במהלך כל תקופת ההתבוננות. 

קראו עוד בכלכליסט

תוצאות המחקר יוצגו בפירוט בקונגרס הוועדה האירופית למחקר וטיפול בטרשת נפוצה ה-29, אשר נערך בקופנהגן, דנמרק. "למיטב ידיעתנו, GA הוא הטיפול היחיד לטרשת נפוצה שנחקר באופן פרוספקטיבי במשך כשני עשורים במחקר ארוך-טווח עם ניטור מתמשך" אמר ד"ר מייקל היידן, נשיא מחלקת המחקר והפיתוח והמדען הראשי של טבע.

בניתוח הנתונים שנערך בקרב 74 מטופלים, שיעור ההתקפים המצטבר השנתי במהלך תקופת המחקר היה 0.2, כאשר 24.3% מהמטופלים לא חוו כלל התקפים במהלך כל תקופת ההתבוננות. כמו כן, 63.3% מהמטופלים הצליחו להישאר בסולם ה-EDSS מתחת לרמה של 4, בעוד 79.5 אחוז שמרו על רמה של פחות מ-EDSS 6 במהלך תקופת המחקר כולה. ההתקדמות לטרשת נפוצה משנית, המוגדרת על ידי התקדמות של נקודה אחת או יותר בסולם ה-EDSS (או למעלה מ- 0.5 בקרב מטופלים שמתחילים עם רמות העולות על 6) ללא התקפים במשך תקופה של 12 חודשים או יותר, נצפתה בקרב 47% מהמטופלים.

תופעות הלוואי שהובילו להפסקת המחקר עם שיעור שכיחות של מעל לאחוז אחד במהלך המחקר שנערך במשך 20 שנה יוחסו בעיקר לתגובות באזור הזריקה, בעוד שיעור הופעתן של תופעות לוואי חמורות היה נמוך מאוד, ללא ממצאים בלתי צפויים.

ג ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע | צילם: אוראל כהן ג

מחקר ההמשך

מדובר בניתוח קליני ארוך-טווח של המטופלים שהשתתפו במחקר המקורי של GA שנערך על פני 3 שנים בארה"ב. מטרת מחקר ההמשך הייתה להעריך את מהלך המחלה הנוירולוגית בטווח הארוך, כמו גם את הבטיחות והיעילות של הטיפול ב-20 מ"ג ליום של GA, בקרב חולי טרשת נפוצה התקפית הפוגתית. המטופלים במחקר טופלו באופן מתמשך ב-20 מ"ג ליום של GA במשך 19.3 שנים, עם משך מחלה ממוצע של 27.3 שנים. ההערכות הבסיסיות עבור כל מטופל בניתוח הכולל בוצעו בתחילת הטיפול.

טבע מובילה את שוק התרופות הגנריות העולמי, עם נוכחות ביותר מ-60 מדינות ועם סל תרופות של למעלה מאלף מולקולות הנמכר ביותר מ-120 שווקים. התרופות הייחודיות והממותגות של החברה מתמקדות בתחומי מערכת העצבים המרכזית, האונקולוגיה, הכאב, הנשימה ובריאות האישה, כמו גם בתחום התרופות הביולוגיות. טבע מעסיקה כיום כ-46 אלף  איש. מכירות החברה הסתכמו בשנת 2012  ב-20.3 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות