אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד דחה בשבועיים את אשרור הקמת חברת הדיור להשכרה צילום: עמית שעל

לפיד דחה בשבועיים את אשרור הקמת חברת הדיור להשכרה

שר האוצר תכנן תחילה להביא את נושא סמכויותיה ותחומי אחריותה של החברה לאשרור הממשלה כבר מחר. עם זאת, לאחר שביום ראשון קבינט הדיור שאישר את הקמת החברה דחה את ההחלטה בנוגע למתחמים שבהם היא תפעל, החליט לפיד להמתין עם האשרור בממשלה

05.10.2013, 23:03 | תומר גנון ודותן לוי

שר האוצר יאיר לפיד יבקש לאשרר בממשלה רק בעוד כשבועיים (20 באוקטובר) את הקמתה של חברת הדיור להשכרה. לפיד, כך נמסר מהאוצר, תכנן תחילה להביא את נושא סמכויותיה ותחומי אחריותה של החברה לאשרור הממשלה כבר מחר. עם זאת, לאחר שביום ראשון שעבר קבינט הדיור שאישר את הקמת החברה דחה את ההחלטה בנוגע למתחמים שבהם היא תפעל, החליט לפיד להמתין עם האשרור בממשלה. במקביל, ברשות החברות הממשלתיות מנסים לגבש את מבנה החברה וסמכויותיה, כדי שפעילותה לא תתנגש עם חברות דיור ממשלתיות אחרות שפועלות כיום.

על פי הצעת המחליטים שאושרה בקבינט הדיור ביום ראשון שעבר, תקציב החברה הממשלתית החדשה יהיה 8 מיליון שקל לשנה, והונה העצמי ההתחלתי יעמוד על 20 מיליון שקל בשנה למשך השנתיים הראשונות. לחברה יהיו 4–9 דירקטורים, לרבות נציגי האוצר והציבור. החברה תהיה אחראית על תכנון, פיתוח ושיווק דירות, במתחמים שבהם שיעור הדירות להשכרה הוא מעל 30%. במקרים שבהם השיעור נמוך מ־30% היא תעבוד בצמוד לרשות מקרקעי ישראל. כאמור, טרם הוחלט באילו מתחמים תפעל החברה, מה שעל פניו יצר חברה ללא תוכן.

לפיד ושפירא, צילום: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי לפיד ושפירא | צילום: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי לפיד ושפירא, צילום: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

בנוסף, לפיד נדרש להעביר עד מחרתיים את תשובותיו לשורת שאלות ששלח לו בשבוע שחלף מבקר המדינה בנוגע לחברה החדשה. מבקר המדינה ביקש לדעת האם הוגדרו המטרות, היעדים והסמכויות של החברה; האם נבחנו חלופות באשר להקמת החברה ולמסירת ביצוע הפרויקטים לידיה; האם הוסדרה חלוקת האחריות והסמכות בין החברה לבין הגופים הקיימים כיום והעוסקים בתחום הדיור ובפרט בתחום הבנייה להשכרה, ובהם – רשות מקרקעי ישראל, משרד השיכון והבינוי ומינהל התכנון שבמשרד הפנים; ובאילו פרויקטים תעסוק החברה – האם פרויקטים על קרקעות מתוכננות או כאלו שטרם תוכננו ועל החברה יהיה לאתרן ולתכננן.

בתוך כך, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר ממתינה לאשרור הסופי של הקמת החברה כדי להכריע בבקשתו של לפיד למנות את מקורבו אורי שני ליועץ ללא שכר לחברה. זילבר, כך עולה מהתייחסות שמסר לאחרונה משרד המשפטים, מגבשת עם היועץ המשפטי של האוצר יואל בריס הסדר ניגוד עניינים מתאים לשני, שיבחן את ההשלכות שיש לנכסיו ולעיסוקיו הנוכחיים על תפקידו העתידי כיועץ.

שני פועל בשנים האחרונות בתחום הנדל"ן. הוא מכהן מאז אוקטובר 2009 כמנכ"ל פולאר השקעות, העוסקת בין היתר בייזום פרויקטי בנייה נדל"ן מניב בישראל ובחו"ל. כמו כן, בשנים 2007–2005 כיהן שני כמנכ"ל שיכון ובינוי מקבוצת אריסון, ובשנים 2005–2002 כיהן כמנכ"ל שיכון עובדים. כן נבחנים קשריו האישיים של שני עם לפיד. לאחר הבחירות בינואר 2013 שני היה מעורב במשא ומתן הקואליציוני מטעמו של יאיר לפיד ומפלגתו יש עתיד, זאת במקביל להמשך תפקידו בפולאר השקעות.

מלשכתו של לפיד נמסר: "הקמת החברה הממשלתית תובא לאישור הממשלה בישיבתה ב־20 באוקטובר. משרד המשפטים שותף להחלטה להקמת החברה ונציגיו הם חלק מקבינט הדיור. אין כל קשר בין מועד הדיון שנקבע לפנייתו של מבקר המדינה. אורי שני טרם מונה לתפקיד של יועץ ללא שכר לחברה הממשלתית, שטרם הוקמה. מינויו יבוצע רק לאחר קבלת אישור מכל הגורמים הרלבנטיים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
מחיר למשתכן. ולא בניה ממשלתית להשכרה
המדינה מכרה את רוב בתים שברשותה ובצדק.כשהגיעו מליון עולים לארץ אריק שרון שחרר אדמות ב ח נם. המדינה השקיעה את הפיתוח. והיה מכרז בין הקבלנים לפי מפרט בסיסי לבתים של 3 חד. הקבלן שנתן את ההצעה הזולה ביור זכה. המדינה נתנה מענקים למשתכנים וככה גם בעלי תעודת זכאות חסרי דיור כולל העולים זכו לקורת גג במשכנתא שגם היום ההחזר עליה נמוך משכה"ד שמשלמים היום על אותו בית. ומחירי הדיור לא עלו. אז שהמדינה תשתמש בכספים שהתקבלו ממכירת הבתים שבבעלותה למימון בניה עם מחיר למשתכןץ ולא תצא להרפתקאה של בתים לשכירות. בתים בבעלות המדינה זה מתכון לשחיתות לגובים ולכישלון ידוע מראש.
גילה יעקובי , קצרין  |  07.10.13
11.
הוועדות למרוח זמן ובזבוז הוצאות חוצפה לממשלה חסרת הבנה ורגישות לעם,
הוועדות נועדות למשוך זמן למנות מקורבים ולהגדיל הוצאות ממשלתיות על שום דבר, איפה אנשים שמכהנים במשרדים כנראה מיותרים לא מקצועיים , הממשלה בזבזנית ממנה מקורבים פעילים פוליטים ורק על זה הולכים משאבי משלם המיסים.
דליה , תל אביב  |  06.10.13
לכל התגובות