אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנה תינוקך: חברה תאפשר לכם לבחור כיצד ייראה ילדכם צילום: שאטרסטוק

בנה תינוקך: חברה תאפשר לכם לבחור כיצד ייראה ילדכם

הסטארט-אפ 23andme המובלת בידי אן ווייצ'יקי, אישתו של מייסד גוגל סרגיי ברין, רשמה בהצלחה פטנט על מחשבון שיאפשר להורים לבחור את התכונות הגנטיות של ילדיהם

06.10.2013, 15:46 | רפאל קאהאן

הסטארט-אפ הקליפורני 23andme הודיע במהלך סוף השבוע כי הוא הצליח לרשום פטנט על "מחשבון" שיאפשר להורים לבחור שורה של תכונות גנטיות שיועברו בירושה לילדיהם. הבקשה הוגשה במקור לפני כחמש שנים, והתקבלה רק כעת. מנכ"לית הסטארטאפ היא אן ווייצ'יקי, אישתו של מייסד גוגל סרגיי ברין והמפתחת הראשית.

קראו עוד בכלכליסט

הפטנט הוא עבור אלגוריתם לפיתוח שאלון אוטומטי, המכיל סל של תכונות גנטיות על בסיס הגנום של שני ההורים. הוא לא יאפשר הנדסה גנטית של הצאצא, לפחות לא כעת, אלא בעצם מספק שיטה לבחון את ההתאמה הגנטית של ההורים ולראות מראש אילו תכונות - כגון צבע עיניים, שיער, רגישויות למחלות, אלרגיות וכיוצא באלה - הילד יוכל לרשת במידה ויחליטו להכנס להריון.

מה תגלו בנבכי הגנום שלכם?, צילום: shuterstock מה תגלו בנבכי הגנום שלכם? | צילום: shuterstock מה תגלו בנבכי הגנום שלכם?, צילום: shuterstock

אבל אי אפשר להתעלם מהאפשרות שבעתיד, כאשר הנדסה גנטית תהפוך לטכנולוגיה נגישה יותר, הפטנט יהפוך לחשוב לחברות אשר יציעו להורים "תינוקות מהונדסים". המחשבון, שכבר זמין באתר החברה מאז 2009, עורר בעבר זעקה שמדובר בתרבות של "השבחת הגזע" וניסיון להתערב בתהליך הטבעי של בחירת בן הזוג, ושההורים יהיו יותר מודאגים במציאת "בן הזוג האופטימלי". המרכז לגנטיקה וחברה, ארגון שמטרתו לפקח על השימוש בהנדסה גנטית, טען כי השירות יכול להוביל ל"תינוקות מעצבים".

העתיד בידיה של גוגל

"מדובר בשיטה כיפית לברר אילו תכונות אתם עלולים להוריש לילדכם", נכתב בבלוג החברה, בתגובה לביקורות כנגדה. "הורים יוכלו לגלות אם ילדם יוכל למשל להרגיש טעם מריר או האם הוא יסבול מאלרגיה ללקטוז". החברה גם הוסיפה כי השיטה לא תוטמע בקרב מרפאות או מכוני פוריות. ראו לציין כי מדובר במוצר משלים לשירות העיקרי של 23andme, המציע ניתוח גנום מפורט ומלא ב-99 דולר בלבד.  

"רשימת התכונות מושפעת מסימנים שמופיעים בגנום של כל אחד מאיתנו", מסבירים בחברה, "אולם אין הכרח שתכונה מסויימת מתאימה רק למרקר גנטי יחיד וייחודי. למעשה, סימנים רבים ייחודיים למשפחה או שבט, וניתנים לזיהוי רק על ידי ניתוח מעמיק של הגנום של מספר פריטים מאותה משפחה".  

 הסטארט-אפ 23andme גייס כ-161 מיליון דולר עד כה, כאשר המשקיעים העיקריים הם גוגל, גוגל ונצ'ורס (קרן ההון-סיכון של גוגל) וכן סרגיי ברין עצמו. בנוסף, לפני מספר שבועות הודיע ברין כי הקים חברה חדשה בשם קליקו אשר תילחם בזקנה ובמוות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות