אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספ בלאטר: "העבדות בקטאר אינה האחריות של פיפ"א" צילום: איי אף פי

ספ בלאטר: "העבדות בקטאר אינה האחריות של פיפ"א"

טענות נשיא פיפ"א לפיהן הארגון לא יכול להפעיל את השפעתו כדי לשפר את תנאי העובדים הירודים בקטאר, נדחו כ"כלל לא הולמות" וכ"עלבון" לארגוני זכויות אדם בינלאומיים. הערכות - כ-4,000 עבדים ייהרגו לפני בעיטת הפתיחה של מונדיאל 2022

06.10.2013, 20:34 | סוכניות הידיעות

טענותיו של ספ בלאטר לפיהן פיפ"א אינה יכולה להפעיל את ההשפעה שלה כדי לשפר את תנאי העובדים הירודים בקטאר, נדחו כ"כלל לא הולמות" וכ"עלבון" לארגוני זכויות אדם בינלאומיים. בלאטר הודיע ביום שישי כי בכוונתו לערוך ביקור "נימוסים" בקטאר, שבו ייפגש עם השליט החדש במדינת המפרץ, ואף הודה שארגון הכדורגל אינו יכול לעצום עין למול הדיווחים על כך ש-70 עובדים זרים מנפאל נהרגו באתרי הבנייה מאז תחילת 2012, כשקטאר החלה במשימת הבנייה המייגעת לקראת אירוח מונדיאל 2022.

קראו עוד בכלכליסט

אולם נשיא פיפ"א הדגיש כי הארגון אינו יכול "לשנות את ההתנהלות". עוד הוסיף בלאטר שהמונדיאל ייערך בקטאר ויהי מה, על אף התגברות החששות סביב זכויות העובדים והבלבול סביב מועד קיום הטורניר. בשלב זה נראה שלא תתקבל החלטה על התאריך לפני 2015. זאת בנוסף לכך שחקירה שפיפ"א עצמה יזמה לפני שלוש שנים לגבי ההאשמות של שחיתות בבחירת המדינות המארחות של הטורנירים ב-2018 וב-2022, יצאה לדרך רק לאחרונה.

"נושא זכויות העובדים הוא באחריות קטאר והחברות - רבות מהן אירופיות - שעובדות במקום", טען בלאטר. "זו לא האחריות הראשית של פיפ"א. אמנם איננו יכולים לעצום עין למול המתרחש אך התערבות ישירה מצד פיפ"א לא תצליח לשנות את העניינים", אמר בלאטר.

"אני אפגש עם השליט החדש במהלך ביקור נימוסים שנועד לאשר את קיום מונדיאל 2022 בנסיכות. אנחנו ניגע בנושא זה של תנאי העובדים, אך אנחנו לא אלה שיכולים לשנות את המצב. הוא נוגע אלינו, אך אינו בסמכותה של פיפ"א".

נשיא פיפ"א ספ בלאטר, צילום: רויטרס נשיא פיפ"א ספ בלאטר | צילום: רויטרס נשיא פיפ"א ספ בלאטר, צילום: רויטרס

אולם עמדה זו נדחתה על ידי קונפדרציית איגודי המסחר הבינלאומיים (ITUC) וארגון Anti-Slavery International. ב-ITUC טוענים כי העלו את הנושא בפני פיפ"א כבר לפני שנתיים. לפי ההערכות, במידה ולא יינקטו פעולות נחרצות, 4,000 עובדים ייהרגו לפני בעיטת הפתיחה של מונדיאל 2022.

"יישוב המחלוקת העולמית הזו תלויה בפעולות שבהן תנקוט פיפ"א והרצון הפוליטי של הרשויות בקטאר, שעדיין לא קיימים. הצעתה של פיפ"א היא עלבון למשפחות השכולות", מסר שאראן בורו, מזכ"ל ITUC. איידן מקוויד מ-Anti-Slavery International צייץ בטוויטר: "המנהיגות של ספ בלאטר שוב מאכזבת".

המארגנים של המונדיאל בקטאר כתבו לפיפ"א מכתב שבו פירטו את הפעולות שבהן לטענתם הם והממשלה הקטארית נוקטים. המארגנים הבהירו כי ניסחו כתב זכויות לעובדים, שכל הקבלנים חייבים לציית לו.

בנוסף לכך, השאלה הבעייתית מתי למעשה יתקיימו המשחקים נותרה גם היא ללא מענה. למעשה, לפני 2015 כלל לא צפויה להתקבל החלטה האם המונדיאל יעבור לחודשי החורף. בפגישת הוועד הפועל של פיפ"א, שהתקיימה ביום שישי הוחלט להרחיב את תקופת ההתייעצות שתערוך קבוצת עבודה שבראשה יעמוד מזכ"ל הארגון, ג'רום ואלקה. שייח סלמן בין איברהים אל ח'ליפה, "יפקח מרחוק" על העבודה של הקבוצה. אל ח'ליפה מבחריין הוא הנשיא השנוי במחלוקת של קונפדרציית הכדורגל של אסיה.

אילוסטרציה של אצטדיון שייבנה בקטאר, צילום: בלומברג אילוסטרציה של אצטדיון שייבנה בקטאר | צילום: בלומברג אילוסטרציה של אצטדיון שייבנה בקטאר, צילום: בלומברג

עם זאת, הקמת קבוצת העבודה ואופן הפעולה שלה עדיין לא ברורים. ריצ'רד סקודמור, מנכ"ל הפרמיירליג, קרוב לוודאי שייקח בה חלק, וייתכן שגם יימצא תפקיד לאלכס הורן, מזכ"ל התאחדות הכדורגל האנגלית. הוועדה ככל הנראה תקבע שיש להעביר את הטורניר מחודשי הקיץ. אולם כעת הקטארים מעדיפים הקדמה לחודשי אפריל-מאי ולא קיום הטורניר בחורף. פתרון זה צובר תאוצה, על אף שהטמפרטורות יהיו מעל ל-30 מעלות צלזיוס. אך הוא יאפשר לליגות לצמצם את המשחקים ולא יפריע לגמרי לעונה.

"החלטנו שנמשיך בהתייעצויות עם כל הצדדים המעורבים", אמר בלאטר, אף שעברו שלוש שנים מאז ההחלטה לקיים את המונדיאל בקטאר, אך דבר לא הובהר מאז. "עלינו לקיים התייעצויות רציניות. עלינו להפגין דיפלומטיות וחוכמה. קבוצת העבודה תצטרך ליצור מפת דרכים. בדצמבר הם יציגו, לא פתרון אלא מפת דרכים שתסביר כיצד אנחנו מתקרבים לפתרון".

בינתיים בברזיל

פיפ"א קיבלה בקשות לרכישת למעלה מ-4.5 מיליון כרטיסים עבור מונדיאל 2014, שייערך בברזיל. מדובר ב"סכום מרשים", שבוע לפני סיומו של הסיבוב הראשון של המכירה. מנהל השיווק בפיפ"א תיירי וויל שיבח את הביקוש הגבוה למונדיאל הראשון שייערך בברזיל מאז 1950.

"הנתון המרשים הזה עד כה מדגיש את הרמה יוצאת הדופן של התעניינות", אמר. הברזילאים יצגו 77% מהבקשות, שהן 3.4 מיליון כרטיסים. ארגנטינאים הגישו בקשות ל-223,686 כרטיסים, והאמריקאים ל-175,122. מפיפ"א נמסר כי אנשים מלמעלה מ-200 מדינות ביקשו לרכוש כרטיסים.

המארגנים מעריכים כי קרוב ל-3.3 מיליון כרטיסים יהיו זמינים עבור הטורניר, אך רק מיליון מתוכם מוצעים למכירה בשלב הראשון. מרבית הבקשות היו עבור כרטיסים למשחק הפתיחה בסאו פאולו, לגמר באצטדיון המרקנה בריו דה ז'נרו, ועבור כל המשחקים של ברזיל.

המחירים עבור משחק הגמר נעים בין 440-990 דולר, אף שהאוהדים הברזילאים ישלמו 165 דולר עבור כרטיסים בקטגוריה הזולה יותר. ברזילאים מעל גיל 60, סטודנטים מקומיים ומשתתפי כמה תוכניות חברתיות, יהיו זכאים לשלם 82 דולר לכרטיס. המחירים למשחק הפתיחה נעים בין 220-495 דולר, כשהברזילאים ישלמו 80 דולר, והכרטיסים בהוזלה יעלו 40 דולר. האוהדים יכולים להגיש בקשות עד יום חמישי. הגרלה רנדומלית תתקיים עבור המשחקים שבהם מספר הבקשות עולה על הכרטיסים הזמינים.

כבר בשבע השעות הראשונות לאחר פתיחת המכירה באוגוסט, האוהדים הגישו בקשות לרכישת למעלה ממיליון כרטיסים. דרך האינטרנט פנו 163 אלף אנשים באותה תקופת זמן. ניתן להגיש בקשה לרכישת עד ארבעה כרטיסים בלא יותר משבעה מתוך 64 המשחקים.

המכירה של הכרטיסים הנותרים תחל בחמישה בנובמבר על בסיס כל הקודם זוכה. שלב נוסף ייצא לדרך בשמונה בדצמבר לאחר שייקבע היכן ייערכו כל המשחקים. הטורניר עצמו מתחיל ב-12 ביוני, וברזיל תשתתף במשחק הפתיחה. קרוב ל-800 אלף אוהדים צפו במשחקי גביע הקונפדרציות שנערכו השנה בברזיל, ומכירות הכרטיסים עקפו בקלות את המכירות עבור טורניר החימום שהתקיים בדרום אפריקה ב-2009 ובגרמניה ב-2005.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות