אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קטאר 2022 - הבושה הגדולה של עולם הכדורגל צילום: איי אף פי

קטאר 2022 - הבושה הגדולה של עולם הכדורגל

4,000 איש עשויים לאבד את חייהם בגלל בחירה מושחתת של ארגון מושחת ואף אחד מעולם הכדורגל לא מרים את הקול שלו

07.10.2013, 11:55 | אוריאל דסקל

1. ב-2010 הוועד המנהל של פיפ"א (Exco) בחר בקטאר כמארחת מונדיאל 2022. קטאר קיבלה את הציון הכי גרוע בבדיקות שלפני וארגונים רבים הזהירו את פיפ"א כי המדינה עבריינית מהזן הגרוע ביותר בכל הקשור לזכויות עובדים. בנוסף, הוועדה הרפואית של פיפ"א טענה כי מסוכן לשחק כדורגל בחודשי הקיץ במדינה. זה כאמור, לא הפריע ל-Exco לקבוע כי קטאר תהיה המארחת.

קראו עוד בכלכליסט

צ צ'אק בלייזר. אחד מבכירי פיפ"א שהועזב בעקבות שחיתות | צילום: איי אף פי צ

מאז, הוכח בבתי המשפט ובתחקירים עיתונאיים שריקרדו טשיירה (ברזיל), ניקולאס ליאוס (פרגוואי), איסא האיאטו (קמרון) , ג'ק וורנר (טרינידד וטובאגו), מוחמד בין חאמם (קטאר), צ'אק בלייזר (ארה"ב) - כולם חברי Exco הם מושחתים. חלקם עזבו את כל תפקידיהם בכדורגל ובספורט בגלל האשמות השחיתות. חלקם היו אחראים להעלמת מיליונים מהקופה של פיפ"א עצמה בפרשת ISL וחלקם "הוצאו להורג" על ידי הנשיא ספ בלאטר מאחר שניסו להציב לו אלטרנטיבה. זה אומר ש-25% מהאנשים שקיבלו את ההחלטה להעניק לקטאר את המונדיאל הם מושחתים. וזה לא שהאחרים שקיבלו את ההחלטה נקיים לחלוטין. מישל פלאטיני, נשיא אופ"א שרוצה גם להיות נשיא פיפ"א, הוא בעל קשרים נרחבים עם החברים מקטאר. בנו אף עובד עבורם.

מאז אותן בחירות פיפ"א הבטיחה לנקות את עצמה אבל גם האנשים שהיו אחראים על הרפורמות בארגון החליטו לעזוב בגלל שאין להם כוח להתמודד עם הגוף המושחת הזה. פרופסור מארק פית מאוניברסיטת באזל,שהיה אחראי על הליך הרפורמה והחליט לעזוב, סיכם: "שכל הליך המכרז למונדיאל פתוח לשחיתות ולניגודי עניינים".

קטאר מכחישה שעשתה משהו רע אבל הדבר הנכון יהיה לערוך את ההצבעה מחדש על הזכות לארח את המונדיאל. לא שפיפ"א אי פעם עשתה את הדבר הנכון.

2. כמה חודשים לאחר שכבר זכתה במונדיאל ולמרות הבטחותיה, נרמז כי קטאר אינה יכולה לארח את המונדיאל בקיץ כי חם מדי ולכן צריך להעביר אותו לחורף בגלל שטכנולוגיית קירור האצטדיונים אינה ישימה. גם זה צריך להיות סיבה מספיק טובה כדי לערוך את הבחירה מחדש - הפעם כשכולם יודעים שקטאר לא יכולה לארח את המונדיאל בקיץ.

3. אגב, עניין "מונדיאל החורף" הוא הספין שפיפ"א רוצה שכולם ידברו עליו ולא על כך שהעניקה למפרת זכויות העובדים הגדולה בעולם את פרויקט הבנייה הגדול מכולם. ספ בלאטר אמר שעניין העבדים שקטאר מעבידה והורגת כדי לארח את הטורניר שלו "זו לא האחריות של פיפ"א". לפי ארגונים שנלחמים נגד תופעת העבדות בעולם, עד 2022 ימותו כ-4,000 עבדים בקטאר בגלל עבודות הקשורות לבניית המדינה לקראת אירוח המונדיאל. 4,000 איש ימותו כדי שמונרכיה תוכל לארח כמה אלפי אוהדי כדורגל מכל העולם למשך חודש. 4,000 איש וכמעט אף אחד מהרשויות או מעולם הכדורגל לא מדבר על זה. מאמנים, שחקנים ועסקנים פשוט שותקים. מביך.

והמבוכה היא גם שלנו. בחודש שעבר 54 התאחדויות הכדורגל של אופ"א, כולל התאחדות הכדורגל בישראל, הסכימו לפשע הזה נגד האנושות. פשע נגד האנושות בשם הכדורגל. בושה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אמגד אתה טועה .
זה לא שאכפת לנו שקטאר מארחים , מצידי שיהיה במרוקו ירדן או ערב הסעודית אין עם זה בעיה בכלל , גם החום זה לא בעיה אז יעשו הפסקה בליגות בחורף. הבעיה כאן שבמקום להסתכל על אחים שלך אתה חושב שאנחנו מקנאים, נראה לך הגיוני ש4000 אנשים , אחים שלך, צריכים למות כדי שחבורת העשירים בקטאר יתעשרו על הדם שלהם ויקבלו כבוד וכסף על זה?!!!! דחיל רבאק יחביבי , אני עובד בניין עם חברים מהמגזר ועוד יוצאי צפון אפריקה , זו עבודה לא קלה בכלל,ולחשוב באיזה תנאים בקטאר עובדים?!תרחם על העמחה שמה קצת , אל תחפש כבוד בכח על דמם של אחרים,שיעבירו למדינה ערבית אחרת,איפה שיש קצת צלם אנוש לפועלים,אתם אלו שצריכים להפגין ולהזיז דברים בשביל אחים שלכם יזלמה!
חסוי , תל אביב  |  07.10.13
1.
חרם של הקהל
יש פתרון פשוט. העיתונות צריכה להמשיך ולחמם את הנושא כדי שהקהל יחרים את האירוע. הרי הכל פה כסף, והרבה, אז אם האירוע יוחרם, ואולי אפילו השידורים יוחרמו, אז הסיפור ייגמר. אני בטוח שדף פייסבוק בנושא, עם מאות אלפי או אפילו מיליוני לייקים מרחבי העולם, יכול לבטל את הזכייה של קטאר.
צביקה  |  07.10.13