אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשדיק קוסטולו צוחק על שובניזם צילום: CC-BY Joi Ito @ Flickr

דו"ח טכנולוגי

כשדיק קוסטולו צוחק על שובניזם

רמיזה שטוויטר היא חברה שובניסטית מוציאה מהמנכ"ל תגובות ארסיות, גוגל מענישה אתרים המנסים לסחוט את הגולשים, והמחיר של סגירת אתר הסחר בסמים Silk Road

07.10.2013, 11:37 | יוסי גורביץ

שובניזם? זה מצחיק אותי

 

טוויטר מצאה את עצמה בכותרות בימים האחרונים, לאחר שכל העיתונות הטכנולוגית החלה לעשות את תפקידה חסר הרחמים וההכרחי, וסרקה את החברה במסרקות של ברזל לאחר שזו פרסמה את מסמכי ההנפקה שלה בסוף השבוע. זהו תפקיד חשוב וראוי לשבח: תפקידם של עיתונים, בין השאר, הוא לעדכן את הציבור על כך שהנפקה מסוימת מסכנת את כספו.

מנכ"ל טוויטר, דיק קוסטולו. לקראת ההנפקה, מוצא את ההומור בשובניזם, צילום: בלומברג מנכ"ל טוויטר, דיק קוסטולו. לקראת ההנפקה, מוצא את ההומור בשובניזם | צילום: בלומברג מנכ"ל טוויטר, דיק קוסטולו. לקראת ההנפקה, מוצא את ההומור בשובניזם, צילום: בלומברג

אחת הביקורות נגעה לכך שטוויטר לא מחזיקה ולו אשה אחת בחבר המנהלים שלה. יש אשה אחת בתפקיד בכיר – היועצת המשפטית של טוויטר – אבל היא שם זמן קצר מאד, מספר שבועות. החזית שטוויטר מציגה לעולם היא גברית לחלוטין; חבר המנהלים שלה לא רק גברי מאד, הוא גם לבן מאד. הדברים הגיעו לידי כך שאחד מאנשי חבר המנהלים התלוצץ שהגוף השולט בחברה חייב להתרחב "מעבר לשלושה פיטרים ודיק." המשפט התייחס לפטר קרי, פטר צ'רנין, פטר פנטון ודיק קוסטולו, מנכ"ל טוויטר.

קוסטולו, שבדרך כלל שומר על מזג רגוע מאד, לא קיבל בהבנה את הדברים. אחרי שנודע לו שפרופסור מסוים מתח ביקורת על שיעור הנשים בחבר המנהלים של החברה, הוא צייץ בארסיות בתגובה. בנוסף, לאחר שהשניים ניהלו דיון בנושא, קוסטולו טען כי הפרופסור מתייחס למינוי נשים לחבר המנהלים כאל "סימון וי".

אז זהו, שלא. אם חברה לא מצליחה למצוא אף אשה ראויה לחבר המנהלים שלה, הדבר אומר משהו על סולם הערכים שהיא מחזיקה בו. חלק ניכר מהעולם המערבי כבר הבין את זה. כדאי שטוויטר, שבדרך כלל מייצגת את כל מה שטוב בעמק הסיליקון, תלמד את הלקח הזה, ובהקדם.

לא בבית ספרנו

יש שלל אתרים שפועלים על הקו הדק שבין החוקי והלא חוקי, כשהם מבצעים מה שנראה לכל דבר כסחיטה אבל בדוחק לא עונה על הגדרות החוק למה נחשב סחיטה. במקרה שלפנינו, מדובר באתרי תמונות המעצר.

אתר removemymug.com - שירות חיוני בתשלום נוח של 900 דולר אתר removemymug.com - שירות חיוני בתשלום נוח של 900 דולר אתר removemymug.com - שירות חיוני בתשלום נוח של 900 דולר

כוחות המשטרה ברחבי העולם מבצעים מספר גדול של מעצרים מדי יום. חלק ניכר מהם הם מעצרי שווא שלא מבשילים לכתב אישום; חלק מהמעצרים הם על עבירות זניחות, כגון שכרות בציבור. אבל כל המעצרים האלה מניבים את התמונה המוכרת של העבריין בפוטנציה, כשהוא מצולם מכל הכיוונים ומחזיק מספר. תמונה כזו רדפה את ביל גייטס שנים אחרי המעצר הזניח שלו.

ישנם שורה של אתרים שאוספים את התמונות הללו מכמה אתרי משטרה שמפרסמים אותם, ומפרסמים אותן מחדש. באמצעות שלל כלי SEO, הם מצליחים להציף את התמונות הללו כלפי מעלה. כמובן, יש לכך השפעה שלילית ניכרת על עתידם של האנשים שמופיעים בתמונות. אם הבוס לעתיד שלך מוצא תמונה כזו, לא סביר שהוא יתן לך הזדמנות להסביר מה קרה שם ושבעצם מעולם לא הועמדת לדין. למה לו? בטוח יש מישהו שיכול למלא את התפקיד בצורה סבירה ושאין לו תמונת מעצר.

רוצה לפתור את הבעיה המעיקה הזו? אין בעיה, כמה מאות דולרים והתמונה תיעלם. העובדה שהאפשרות הזו קיימת מבהירה, אם היה צורך בהבהרה, שלא מדובר באתרים שהקטע שלהם הוא שמירה על זכות הציבור לדעת.

כתוצאה מכך, גוגל מצאה את עצמה משמשת באופן עקיף ככלי סחיטה.  לזכותה ייאמר שהיא לא אהבה את זה, ואף עשתה משהו בנידון. החברה הודיעה שצוות של מהנדסים עובד על פתרון, ושהיא מצפה להשיג תוצאות בתוך מספר שבועות. ובעוד שלמדור הזה יש הרבה מאד מילים רעות לומר על התמנון העליז, בתחום הזה יש לגוגל רקורד ארוך ומכובד של עמידה במילתה.

המחיר של סגירת דרך המשי

הבולשת הפדרלית הודיעה בסוף השבוע על מעצרו של מנהל אתר Silk Road ועל סגירת האתר. למי שלא מכי, מדובר היה באתר סחר הסמים המקוון הגדול ביותר. הוא פעל באמצעות TOR ואיפשר אספקת סמים בלתי חוקיים (שלא לציין מוצרים לא חוקיים אחרים) לכל מי שיש לו את הידע הטכנולוגי הנדרש ומחזיק בביטקוינים. בין השאר, האתר איפשר לכתוב ביקורת על ספקים, והוא לא היה מעביר את הכסף לספק אלא לאחר שהלקוח אישר שהוא קיבל את הסחורה.

רוס וויליאם אולבריכט, מייסד סילק רוד רוס וויליאם אולבריכט, מייסד סילק רוד רוס וויליאם אולבריכט, מייסד סילק רוד
בבולשת מתהדרים בסגירת האתר שגלגל לפחות 1.2 מיליארד דולר ועצבן את הרשויות בצורה יוצאת דופן. אבל לא כולם מתלהבים. אחד הפעילים הבולטים באוסטרליה בעד הזכות למות בכבוד, פיליפ ניצשקה, ציין שסגירת האתר מהווה מכה קשה לאנשים שמעוניינים לרכוש את החומרים שיאפשרו להם לסיים את חייהם ללא כאב. הסם המבוקש ביותר בתחום, אומר ניצשקה, הוא נמבוטל, ולדבריו רבים השתמשו באתר כדי לרכוש אותו.

בסצינה מרכזית בסדרה "הסמויה" תוהה מקנלטי מדוע דווקא הסחר בסמים מעודד אלימות והרג. הסיבה לכך, כמובן, היא שהוא לא חוקי ושאין דרכים חוקיות לפתור סכסוכים בין יצרנים, מתווכים ומשווקים. הבלוגר קונור פרידרסדורף העלה את השאלה האם סגירת דרך המשי לא תוביל, בהכרח, ליותר אלימות ורצח. ככל שיותר אנשים נאלצים להשען על הסחר ברחוב, שהוא מטבעו בלתי יציב, כך הכסף שלהם – שעד לאחרונה שימש לרכישה של סמים בדואר – הולך לממן את רכישות הנשק של כנופיות רחוב שנאלצות תמיד להלחם על הטריטוריה שלהן.

הוא סוגר את הפוסט שלו בשאלה הבאה: "צא מנקודת הנחה שסחר בסמים בשווי של 1.2 מיליארדים יקרה, כך או אחרת, בעיר שבה אתה חי. האם היית מעדיף שהוא יתרחש באופן אנונימי ברשת?"

קצרצרים

1. אם היו חסרות סיבות להחרים את אולימפיאדת החורף של פוטין – שמנהל משטר רדיפה נגד הומוסקסואלים – אז הנה עוד אחת: שירותי המודיעין הרוסיים מתכוונים לעקוב אחרי כל מי שיגיע למשחקים: אתלטים, מנהלים, עיתונאים, כולם. זה לא מפתיע: לרוסיה היתה משטרה חשאית ידועה לשמצה כבר במאה ה-18. התכנית מתוארת כ"פריזם על סטרואידים." הדבר המדכדך באמת הוא שלאף אחד, ודאי לא לארצות הברית, יש את האשראי המוסרי לבוא אל הרוסים בתלונות. ככה זה: כשאתה מפעיל תכנית כמו פריזם וסוכנות כמו ה-NSA, אתה מעניק לצד השני לגיטימציה לשימוש באותם הכלים עצמם.

2. מישהו במשטרת פשעי השנאה של בריטניה איבד את זה. לורד בריטי, תעשיין בשם לורד שוגר, נחקר לאחר שפרסם תמונה של ילד סיני בוכה עם הטקסט "בוכה כי הוא ננזף על כך שנטש את פס היצור של האייפון 5." מישהו החליט שהבדיחה הזו היא פוגענית כלפיה סינים, ולא כלפי התאגיד שחתום על האייפון 5, והגיש תלונה כנגד שוגר בשל גזענות. המשטרה חקרה, הגיעה למסקנה שהיתה כאן "תקרית שנאה" אבל שלא בוצע פשע. מה? זכרו: העובדה שאתם כותבים במדיה חברתית כבר אין משמעה שלא יהיו לכך תוצאות.

3. סמסונג השיקה לא מזמן את השעון החכם שלה, והוא נתקל בספקנות ניכרת. עכשיו מוציאה סמסונג סרטון שמכיל שלל גיבורי קומיקס, סרטים וטלוויזיה שמדברים אל השעון שלהם כדי להוכיח שהרעיון הזה קיים מזמן. בזה שכנעתם אותי. בזה שאשכרה צריך היה לייצר אותו, לא ממש. לא מעט סרטים (טוב, שניים) דיברו על כרישים עם עיני לייזר ואני עדיין לא סגור על זה שזה מה שהמין האנושי צריך. אפשר לקבל תרופה להצטננות במקום?
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות