אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם ממון: שלא יפתיעו אתכם צילום: shutterstock

הסכם ממון: שלא יפתיעו אתכם

בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בשיעור הסכמי הממון הנחתמים בין בני זוג בעיקר בשל העלייה בגיל הנישואים. על מה כדאי לתת את הדעת בעת עריכת ההסכם? האם חובה לחתום עליו לפני הנישואים? ומה לצוואה ולהסכם ממון?

09.10.2013, 10:52 | דוד ומוטי אסרף

בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בשיעור הסכמי הממון הנחתמים בין בני זוג. על מה כדאי לתת את הדעת בעת עריכת ההסכם? האם חובה לחתום עליו לפני הנישואים? כיצד לדבר על ילדים שעוד לא נולדו ומה לצוואה ולהסכם ממון? עוה"ד דוד ומוטי אסרף מסבירים.

קראו עוד בכלכליסט

העלייה הדרמטית בשיעור הסכמי הממון הנחתמים בין בני זוג היא תוצאה ישירה של הגיל הממוצע שבו זוגות נישאים כיום, שהוא גבוה בהרבה ממה שהיה נהוג בדור הקודם. בימינו, עד שנמצאו השותף או השותפה לחיים ועד שהוחלט למסד את הזוגיות, כבר הספיקו הצדדים לצבור רכוש וממון, ומתוך ראיה מפוכחת ופוסט-רומנטית של חיי הנישואין הם מעוניינים לשמור על הרכוש הזה מפני מאבקי גירושים. גם הנטייה הגוברת למיסוד הזוגיות שלא על דרך הנישואים המקובלים, אלא בנישואין פרטיים או בחיים של ידועים בציבור, תורמת לפופולריות הגוברת של הסכמי הממון.

מטרתו של הסכם הממון היא להסדיר את היחסים הרכושיים שיחולו על בני הזוג במקרה של גירושים או פטירה. בעת הגירושים, ובהיעדר כל הסכם או התניה ידועים, זכאי כל צד למחצית שוויים של כלל הנכסים שנצברו במהלך החיים המשותפים. הסכם הממון, הנערך מתוקף חוק יחסי ממון, נועד להסדיר את חלוקת הרכוש בכל אופן אחר הרצוי לבני הזוג ושעליו הוסכם מבעוד מועד.

פתרון, הגיון וחזון

הסכם הממון נועד, אם כן, להקנות יציבות וודאות בעת פרידה. הוא מתייחס הן לרכוש שנצבר ערב הנישואים והן לרכוש שנצבר במהלכם, וחרף הקשיים העולים על פני השטח מרגע ההחלטה על עריכתו, הרי שראוי לערוך הסכם מקיף וכולל, בעל הגיון וחזון, שלא ישאיר מקום לפרשנות. על ההסכם לתת פתרון לרכישה עתידית של נכסים משותפים, לצפות התחייבויות משותפות שאינן ידועות עדיין, להגדיר את עתיד הפירות מנכסים שהובאו מלפני הנישואים ועוד.

את ההסכם – בין אם נערך לפני הנישואים ובין אם נערך במהלכם – יש לערוך ברגישות ובזהירות. במהלך עריכת ההסכם יידרשו בני הזוג לתום לב ולגילוי מלא ונאות, וכן להתייחסות רצינית ומפורטת לסוגיות שונות כגורלם של נכסי קריירה וזכויות מוניטין, לדיון שקול בענייני משמורת ומזונות, להתחשבות בילדים שלא נולדו עדיין ולהקשבה אמיתית האחד לשני.

מתי לחתום?

 

כאמור, הסכם הממון יכול להיחתם טרם הנישואים או במהלכם, וקיימת אבחנה בחוק יחסי ממון לגבי עיתוי החתימה על ההסכם. הסכם שנערך טרם הנישואים יובא לאישור בפני רשם הנישואים או בפני נוטריון. בהתאם לכך, יקבל ההסכם תוקף של הסכם ממון, שמבטל כל הסכם קודם שנחתם בעבר בין הצדדים.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

הסכם שנערך ונחתם לאחר הנישואים יובא לאישור בפני בית משפט לענייני משפחה או בפני בית הדין הרבני, שכן על הערכאות המשפטיות לבחון האם ההסכם נחתם מרצונם החופשי של הצדדים ובהבנה מלאה של תנאי ההסכם. אישור ההסכם בבית המשפט הוא תנאי מהותי, שכן ה מעניק לו את תקפו המשפטי.

בהערת אגב נציין, כי הסכם שלא אושר עשוי ללמד בדיעבד על "כוונות הצדדים", אך אין להסתמך עליו: הסכם שכזה הוא חסר תוקף משפטי ועל כן חסר משמעות בעת הפרידה.

מה בין הסכם ממון לצוואה?

 

הסכם ממון אינו תחליף לצוואה והצוואה, מצידה, היא אך מסמך משלים להסכם ממון. הסכם הממון, בניגוד לצוואה, מסדיר את יחסי הרכוש בין בני הזוג בלבד ולא בין בני הזוג ליורשים אחרים. יתרה מכך: לא יוכל מי מבני הזוג לקבוע את גורל רכושו של בן הזוג האחר, בחייו או במותו. לאור זאת, מומלץ לערוך גם צוואה, על מנת לקבל את ההגנה המירבית.

כמו בכל תחום, גם כאן מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מתחום המשפחה ולגבש יחד אתו את האסטרטגיה להסכם המדובר. ראוי לערוך הסכם מסוג זה במקצועיות ותוך ניתוח קר של הפרמטרים, אך עם רגישות ומחשבה יצירתית. עורך דין מיומן עשוי להפחית את אי הנעימויות בניסוח ההסכם ולהגן במיומנות על האינטרסים של שני בני הזוג.

באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין 

הכותבים הם עו"ד העוסקים בתחומי המשפט האזרחי לרבות דיני משפחה

**המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות