אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרס נובל להוגי "החלקיק האלוהי" צילום: איי אף פי

פרס נובל להוגי "החלקיק האלוהי"

הפרס הוענק לפיטר היגס ופרנסואה אנגלרט: "התיאוריה - חלק במודל המתאר איך העולם בנוי"

08.10.2013, 14:34 | סוכנויות הידיעות

המכון האקדמי למדעים בשבדיה הכריז היום (יום ג') כי פיטר היגס מבריטניה ופרנסואה אנגלרט מבלגיה הם הזוכים בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2013 על תיאוריית "החלקיק האלוהי". החלקיק התת אטומי, בוזון היגס, נחשב אבן פינה חסרה בעולם הפיזיקה, ויכול להסביר מדוע לחומר יש מסה.

שני המדענים היו המובילים בהערכות לקבלת הפרס היוקרתי הטומן גם פרס כספי העומד על 1.25 מיליון דולר לאחר שהעבודה התיאורטית שלהם אוששה על ידי החוקרים במתקן המחקר CERN. "התיאוריה שזכתה היא חלק מרכזי במודל החלקיקים בפיזיקה המתאר את האופן שבו העולם בנוי", כך נאמר בהכרזה של המכון האקדמי למדעים בשבדיה.

בוזון היגס בוזון היגס בוזון היגס

פרס הנובל בפיזיקה הוא השני שהוענק השנה. אתמול הוענק פרס נובל ברפואה לג'יימס רותמן מאוניברסיטת ייל, רנדי שקמן מאוניברסיטת קליפורניה ותומס דוהדוף מאוניברסיטת סטנפורד, על תגליתם כיצד מתנהלת תעבורת החומרים בתא פנימה והחוצה. תגלית זו קשורה כמעט בכל מחלה אפשרית, ותאפשר להבין טוב יותר את התנועה בתוך התא, ובכך אולי למנוע את היווצרותן והחמרתן של מחלות שונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עיתונאי יקר, אנא הפסק להשמש בשם הזה
החלקיק קיבל את שמו מספר שעסק בו ובפיזיקת חלקיקים, הנקרא "The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?", מאת הפיזיקאי האתאיסט ממוצא יהודי וזוכה פרס נובל, פרופ׳ לאון לדרמן. בספרו הוא גם מסביר שלשם יש שתי סיבות, אחת מהן היא שהעורך לא נתן לו לקרוא לחלקיק "The Goddamn Particle", תיאור הולם הרבה יותר לאור אופיו החמקני וכאבי הראש להם גרם. לפי ספר של כתב המדע איאן סאמפל, השם שנוא אוניברסלית ע״י קהילת הפיזיקאים והוא אולי הנלעג ביותר בהיסטוריה של הפיזיקה, אולם המחבר מעיר שהעורך של לדרמן דחה כל כותרת עם השם "היגס" בטענה שהוא חסר יצירתיות ואלמוני מדי. דרך אגב, גם פרופ׳ פיטר היגס הוא אתאיסט, ובראיון מ־2008 כינה את השם "מביך" והוסיף שזה "the kind of misuse... which I think might offend some people". אז עכשיו אפשר להפסיק סוף סוף עם השם הזה? אני לא רואה שום דיווחים על פוזיטרונים – למה? השם שלהם לא מספיק סקסי?
ללא שם  |  08.10.13