אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: עלות תוכנית לפיד - 30 מיליארד שקל צילום: עמית שעל

הערכות: עלות תוכנית לפיד - 30 מיליארד שקל

גורם מקצועי שבחן את הנושא עבור "כלכליסט" העריך כי מדובר בכ־200 אלף שקל עבור קרקע ליחידת דיור בממוצע. הכוונה היא לכך שהמדינה תוותר על התמורה משיווק קרקעות אלה, ותעביר אותן ליזמים בחינם כדי שאלה יבנו עליהן פרויקטים להשכרה

09.10.2013, 06:46 | דותן לוי

בעוד תוכניתו של לפיד מתעכבת בשל מחלוקות על מיקום שטחי הבנייה, איש מלבד מבקר המדינה - שהעביר לשר האוצר שאלות מקצועיות בנושא תוכניתו, הנוגעות בין היתר להיתכנות הכלכלית שלה - לא עצר כדי לשאול כמה התוכנית הזו תעלה למדינה.

יאיר לפיד, צילום: עמית שעל יאיר לפיד | צילום: עמית שעל יאיר לפיד, צילום: עמית שעל

גורם מקצועי שבחן את הנושא עבור "כלכליסט" העריך כי מדובר בכ־200 אלף שקל עבור קרקע ליחידת דיור בממוצע. הכוונה היא לכך שהמדינה תוותר על התמורה משיווק קרקעות אלה, ותעביר אותן ליזמים בחינם כדי שאלה יבנו עליהן פרויקטים להשכרה.

בהנחה שקצב הבנייה יהיה ליניארי מדובר על ויתור הכנסות של כ־3 מיליארד שקל בשנה, שהם כ־30 מיליארד שקל על פני עשור. גורם בממשלה אמר ל"כלכליסט" כי "החבר'ה מאגף התקציבים 'דופקים' את הראש בשאלה שלפיד אהב להעלות טרם ימי בחירתו - 'איפה הכסף', או יותר נכון, 'מאיפה יבוא הכסף'. מדובר בסכום עצום".

מדו"חות שהעבירה המדינה בסוף שנת 2012 עולה כי המדינה החזיקה קרקעות פנויות בשווי כולל של כ־300 מיליארד שקל, כלומר מימוש התוכנית ייאלץ את מדינת ישראל לוותר על כעשירית מהכנסותיה העתידיות. כמו כן, צפויה פגיעה משמעותית מהכנסות המדינה ממסי מקרקעין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות