אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן תחליף את ברננקי כיו"ר הפד הבא צילום: בלומברג

ג'נט ילן תחליף את ברננקי כיו"ר הפד הבא

הנשיא אובמה יודיע היום בבית הלבן על המינוי. תחליף את בן ברננקי שיפרוש מהתפקיד בינואר הקרוב. ילן תהיה האישה הראשונה העומדת בראשות הבנק המרכזי

09.10.2013, 08:06 | סוכנויות הידיעות

הנשיא ברק אובמה יודיע היום (ד') באופן רשמי על מינויה של ג'נט ילן כיו"ר הפדרל ריזרב הבאה. ילן היא סגניתו של יו"ר הפד בן ברננקי, שצפוי לפרוש מהתפקיד בינואר 2014. ההודעה הרשמית והחגיגית על המינוי צפויה היום בבית הלבן, בשעה 15:00 שעון ארה"ב. ילן תהיה האישה הראשונה בתפקיד יו"ר הפד.

קראו עוד בכלכליסט

מינויה של ילן נדרש לאישור ועדת הבנקאות של הסנאט, אך לא צפוייים מכשולים בפני השלמתו.

ג'נט לואיז ילן (67) משמשת כסגניתו של ברננקי החל מאוקטובר 2010, אז הצטרפה למועצת המנהלים של הבנק (Board of Governors). לפני כן שימשה כנשיאת הפד בסן פרנצ'יסקו. ילן היתה בעבר חברה בהנהלת הבנק, בשנים 1994-97, עד למינויה ב-1997 למועצת היועצים הכלכליים של הנשיא דאז ביל קלינטון. קלינטון הביע תמיכה רבה במינויה של ילן לתפקיד היו"ר. בחודשים האחרונים רבים הביעו רבים תמיכה במינויו של ילן, הן פעילים בשוק והן אישים בכירים אחרים.

מינויה של ילן היה צפוי, והיא נותרה למעשה המועמדת היחידה לתפקיד לאחר פרישתו של שר האוצר לשעבר לארי סאמרס מהמירוץ. פרישתו של סאמרס באה על רקע התנגדות עזה בוול סטריט למינויו, בשל עמדותיו בתחום המוניטרי. בעוד שילן נחשבת לממשיכתו של ברננקי כמאמינה במדיניות של ריבית נמוכה והזרמת כספים כדרך חיונית להתאוששות הכלכלה האמריקאית, סאמרס תומך בריבית גבוהה ובמעורבות מינימלית של הפד בשוק.

   

ג ג'נט ילן | צילום: בלומברג ג

ילן היא פרופסור אמריטוס באונ' ברקלי, שם שימשה כמרצה לכלכלה ומנהל עסקים. היא חברת הפקולטה לכלכלה בברקלי החל מ-1980. 

את דרכה החלה ילן באוניברסיטת בראון, שם עשתה תואר ראשון בכלכלה, אותו סיימה ב-1967. את הדוקטורט שעשתה באוניברסיטת יל סיימה עם קבלת התואר דוקטור ב-1971. היא החלה לעבור כמרצה באונ' הארוורד, בין השנים 1971-1976. ובשנתיים שלאחר מכן עבדה ככלכלנית במועצת המנהלים של הפדרל ריזרב, במקביל לעבודה כפרופסור בבית הספר הגבוה לכלכלה ופוליטיקה של לונדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות