אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט קבע: אמזון תספק שירותי ענן ל-CIA ב-600 מיליון דולר צילום: בלומברג

בית המשפט קבע: אמזון תספק שירותי ענן ל-CIA ב-600 מיליון דולר

סאגת הענן של ה-CIA באה לקיצה עם דחיית הקובלנה של IBM מול בית המשפט הפדרלי. העסקה הענקית הינה מכה קשה ל-IBM ופריצת דרך עסקית לאמזון

09.10.2013, 11:11 | רפאל קאהאן

שופט בית המשפט הפדרלי דחה סופית שלשום (ב') את הסגותיה של IBM בנושא בניית מערך מחשוב הענן של ה-CIA על ידי AWS של אמזון. הפסיקה פותחת את הדרך לאמזון ומייצגת ניצחון עסקי מזהיר של חברת האינטרנט על אחת מענקיות הטכנולוגיה הגדולות בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

הסיפור החל ביוני שעבר, לאחר שסוכנות הביון העדיפה את הצעתה של אמזון על פני IBM בעסקה ששווייה מוערך בכ-600 מיליון דולר. האחרונה פנתה למשרד מבקר הממשלה האמריקאי (המקביל למשרד מבקר המדינה בישראל) בטענה שהצעתה הייתה זולה בכשליש מזו של אמזון.

אמזון תספק את שירותי מחשוב הענן ל-CIA, צילום: ניצן סדן אמזון תספק את שירותי מחשוב הענן ל-CIA | צילום: ניצן סדן אמזון תספק את שירותי מחשוב הענן ל-CIA, צילום: ניצן סדן

הטענה העיקרית של IBM הייתה שההעדפה של אמזון נבעה מהערכה שגויה של עליונות הטכנולוגית של שירותי AWS. בנוסף טענו ב-IBM כי הבחירה באמזון הייתה "לא הגיונית" וכי הגדרת IBM כספק "מסוכן" בגלל החשש לחוסר יכולתה לספק סקאלביליות למערכות לא עולה בקנה אחד עם המציאות.

משרד מבקר הממשלה אכן ביקש מה-CIA לבדוק מספר סעיפים בהסכם, ולשנותם בהתאם לטענות של IBM, אך למעשה העסקה עדיין נשארה בידיים של אמזון. עקב כך פנתה IBM לבית המשפט הפדרלי בבקשה להכריח את הממשל האמריקאי ואת ה-CIA לבחון שוב את הצעתה.

תבוסה ל-IBM גם ברמה הטכנולוגית

תוצאות העסקה, מעבר לערך הפיננסי המשמעותי שלה, יאפשרו לזוכה לקבל חותמת הכשר רשמית ליכולותיה הטכנולוגיות. הענן של ה-CIA אמור לשמש את סוכנות הביון לניתוח ואחסון ביג דאטה. IBM שמתהדרת בתואר החברה המובילה בעולם בתחום הביג דאטה, עלולה לספוג מפלה תדמיתית קשה אם העסקה אכן תצא לדרך.

משום כך, הודיעו עורכי הדין של IBM כי הם יגישו ערעור על פסיקת בית המשפט וניכר כי החברה לא תוותר בקלות בעניין. "אנו מאוכזבים מהחלטת בית המשפט שלמרות הטענות של משרד המבקר הממשלתי לא מצא לנכון לבדוק מחדש את הבחירה באמזון, זאת למרות שהצעתנו הייתה מתאימה וזולה יותר", מסרו מ-IBM.

מאמזון נמסר כי החברה "מרוצה" מהחלטת בית המשפט וכי היא משתוקקת לחזור ולעבוד על "החוזה החשוב הזה" כדבריה עם ה-CIA.    

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות