אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוניטין שלך הוא גם שלי: על זכויות קריירה באיזון המשאבים צילום: אור קפלן

המוניטין שלך הוא גם שלי: על זכויות קריירה באיזון המשאבים

על מנת לחשב את שווי נכסי הקריירה, יש לבחון את הפער שנוצר בין בני הזוג במהלך הנישואין ובעטיים, ולאזן אותו בכסף או בשווה כסף

11.10.2013, 08:22 | אייל עוז

התפתחותו המקצועית של אדם מהווה פרק מרכזי בחייו ולעיתים תכופות היא שלובה בחייו האישיים והזוגיים. המציאות מדברת בעד עצמה: אחד מבני הזוג עשוי לוותר על השכלה, לעבוד שעות מעטות יותר, להקריב פוטנציאל לקידום תעסוקתי ואף לוותר לחלוטין על קריירה, על מנת שיוכל בן הזוג האחר להתקדם בסולם המקצועי לשם רווחתה הכלכלית של המשפחה כולה.

כושר השתכרות הוא נכס לכל דבר. הוא היכולת ליצור דבר-מה בעל ערך אובייקטיבי, והוא מושפע ממשתנים רבים ומגוונים: כישרונותיו האישיים של האדם, המקצוע שבו בחר, השכלתו, ניסיונו, המוניטין האישי שרכש ועוד. חלק ניכר מכושר ההשתכרות הוא פרי של השכלה, שקידה ומאמץ, למידה והתנסות. רכישתם של אלה מצריכה זמן וכסף - שני משאבים העומדים לבני הזוג באופן מוגבל והקצאתם תלויה בשיקולים שונים, על פי ההעדפות האישיות.

את נכסי הקריירה ניתן להגדיר כמאמץ משותף לשיפור כושר ההשתכרות של אחד מבני הזוג במהלך הנישואין, צילום: שאטרסטוק את נכסי הקריירה ניתן להגדיר כמאמץ משותף לשיפור כושר ההשתכרות של אחד מבני הזוג במהלך הנישואין | צילום: שאטרסטוק את נכסי הקריירה ניתן להגדיר כמאמץ משותף לשיפור כושר ההשתכרות של אחד מבני הזוג במהלך הנישואין, צילום: שאטרסטוק

האם נכסי הקריירה הם נכס משותף?

בדיני המשפחה קיים המושג "הלכת השיתוף". על פי הלכת השיתוף, נכס שרכשו בני זוג במאמץ משותף –שייך לשניהם בחלקים שווים. את נכסי הקריירה ניתן להגדיר כמאמץ משותף לשיפור כושר ההשתכרות של אחד מבני הזוג במהלך הנישואין. על כן, גם נכסי הקריירה של בן-הזוג הם נכס משותף, על אף שהשותף לחיים אינו הבעלים של כושר ההשתכרות.

הצורך בחלוקה של נכסי הקריירה עולה בעיקר במקרים בהם נוצר פער מובהק בין כושר ההשתכרות של בני הזוג, ששורשיו בהחלטת אחד מהם לוותר על התפתחותו המקצועית ולהתמקד במרחב הביתי. במקרים כאלה, על בית המשפט הדן בחלוקת המשאבים לחתור לכך שעמדת המוצא של בן הזוג "הביתי", בפתח דרכו חדשה, תשתפר, כפי שהוא עצמו סייע בשיפור מצבו של בן הזוג, בכך שאפשר לו למקסם את כושר ההשתכרות שלו.

איך מחשבים?

על מנת לחשב את שווי נכסי הקריירה, יש לבחון את הפער שנוצר בין בני הזוג במהלך הנישואין ובעטיים, ולאזן אותו בכסף או בשווה כסף. ברור, כי הערכה אקטוארית של שווי נכסי הקריירה עלולה להיות קשה ואף בלתי-אפשרית. תרומתם של בני-הזוג האחד לשני, הן במישור המקצועי והן במישורים אחרים, היא תרומה בלתי-מוחשית וקשה לכמת אותה. בדומה לקושי הקיים בדיני נזיקין בהערכת נזק לא ממוני, גם כאן אין נוסחה מדויקת או אחידה לזיהוי אותו חלק מנכסי הקריירה שהוא פועל יוצא של השיתוף הזוגי.

בעת החישוב, יש לקחת בחשבון את משך תקופת הזוגיות, את גילם של בני-הזוג ואופן השתכרותם, את הפרשי ההשתכרות ביניהם החל מראשית הקשר ועד לסופו, וכן נתונים על רכישת השכלה ועל צבירת ניסיון ומוניטין. עוד יש להוסיף את מרכיב הוויתור שעשה כל אחד מבני-הזוג עבור העזר שכנגד, ככל שניתן לאתרו.

הפרמטרים שיש להוציא מהחשבון הם הכישרון האישי והיכולת הטבועה באדם וכן מרכיבים שאין להם תלות בקשר הזוגי. כמו כן, לא יחושבו נכסים מהתקופה שלפני תחילת הקשר הזוגי ולאחר סיומו.

התשלום, הנגזר מחישוב כל הפרמטרים, עשוי להיות עיתי או חד פעמי. בית המשפט העליון מעדיף, במידת האפשר, את שיטת התשלום החד-פעמי. הטעמים המרכזיים לכך הם הימנעות משימור קשר כלכלי בין הצדדים אם אין הם רוצים בכך וכן העצמאות המאפשרת לבן-הזוג מקבל התשלום לתכנן את עתידו, על סמך הסכום שיקבל באופן וודאי.

תיקון של עיוות חברתי

עולה, כי בית המשפט נדרש ליצירתיות רבה בבואו לכמת את שווי נכסי הקריירה, תוך שקילה של עקרונות השוויון, ההגינות, המוסר והצדק. לא ניתן גם להימנע מלומר, כי נכסי הקריירה המחושבים הם, ברובם המכריע, של גברים ולא של נשים.

על אף ההתקדמות הגדולה שחלה בעשורים האחרונים לקראת מיצוי הפוטנציאל ההשתכרותי של נשים, ועל אף העובדה שבמשפחות לא מעטות הבעל והאישה משתכרים שכר זהה או דומה, עדיין עולה אחוז הגברים שמגיעים למימוש פוטנציאל ההשתכרות על זה של הנשים. הסיבה העיקרית לכך, למגינת ליבם של הליברלים, היא שבישראל מתקיימות עדיין אמונות ותפיסות מעולם המושגים הערכי הישן. כולי תקווה, כי ככל שיחלפו השנים, יתאזן המצב וילך. בינתיים - ההכרה בנכסי הקריירה כנכס משותף היא צעד נוסף לתיקון עיוות חברתי.

המאמר באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

* הכותב הוא עו"ד העוסק בדיני משפחה.

**המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ניכסי קריירה אפליה גזעית 1
שכן מוניטין אם יחשב כחלק מהרכוש המשותף זוהי פשוט סוג של הפליה על רקע של יופי אופי ומנת משכל וסגנון דיבור וסיגנון התנהגות יהיו רבים שלא יבינו בשלב זה את הנאמר אך בדוגמה הקרובה יבינו בקלות את הראיון ... האם מישהו יכול לחלק או למכור מוניטין של דוגמנית על ??? האם ראיתם פעם מכוערת שתקנה מוניטין של דוגמנית ואז המוניטין שרכשה יוכל להפוך אותה לדוגמנית ??אז
עו״ד אלי סרור  |  28.02.15
4.
הלכה שוביניסטית שכל מטרתה הפליה ואפליה
המשפט בישראל זנח מזמן את תפקידו העיקרי- הכוונת התנהגות. הדבר יוצר אבסורד בו הנורמה שהמשפט מועדד היא פרזיטיות וחיים על חשבון האחר. המצב חמור במיוחד כאשר החלוקה בין הנהנים מההלכה לבין הנעשקים מכוחה- מגדרית. הגיע הזמן שמערכת המשפט תבצע חשבון נפש עמוק ויסודי.
אלון , נס ציונה  |  12.10.13
1.
נכסי קריירה = עבדות הבעל. גם פרנס בטלנית בבית, וגם חייב לשלם לה אחרי תום הקשר!
הלכת השיתוף ושאר הלכות מוזרות (נוסיף גם את ההלכה היהודית) אינם צודקים ומעוותים קשות את המערכת הישראלית. נכסי קריירה של הבעל - זה פשוט שם אחר לעבדות. גם אשה בטלנית ישבה בבית ולא תרמה לכלכלת המשפחה (או תרמה מעט) - וגם צריך לשלם לה אחרי תום הקשר על הבטלנות (חצי מיכולת השתכרותו של הבעל). מדובר למעשה בעבדות מודרנית.
די לעושק! , תל אביב  |  11.10.13