אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גירעון בביטוח הלאומי: השר צריך להחליט צילום: אוראל כהן

גירעון בביטוח הלאומי: השר צריך להחליט

מאיר כהן ניצב בפני הכרעה שפוליטיקאים לא אוהבים: באיזה ציבור פוגעים כדי לפתור את מצוקת ביטוח לאומי

10.10.2013, 10:42 | מיקי פלד
תמרור אזהרה לביטחון הסוציאלי גירעון ביטוח לאומי צפוי לחרוג בחצי מיליארד שקל מהתחזית הזדקנות האוכלוסייה והשחיקה המתמשכת בשכר הובילו לגירעון של 2.1 מיליארד שקל בביטוח לאומי מתחילת השנה. לפי תחזית המוסד, עד סוף השנה יתפח הגירעון ל־2.8 מיליארד שקל, הרבה מעבר לתחזית של משרד האוצר בתקציב המדינה מיקי פלד, 3 תגובותלכתבה המלאה

על שולחנו של שר הרווחה מאיר כהן יושב מסמך עב־כרס שפורסם בשנה שעברה ונושא את השם הלא מושך "דו"ח הוועדה לבחינת דרכים לשמירה על האיתנות הפיננסית של המוסד לביטוח לאומי בטווח הארוך". שר הרווחה הוא האחראי על ביטוח לאומי.

לא משרד הרווחה, לא משרד האוצר. כהן, אך ורק הוא, יצטרך להחליט כיצד ליישם את מסקנות הדו"ח.

ההחלטה שכהן יעמוד בפניה היא לא מהסוג שפוליטיקאים אוהבים. להפך - לא משנה מה הוא יחליט בסופו של דבר, התוצאה תהיה רחוקה מלהביא לו אהדה ציבורית. אפשרות אחת היא קיצוץ בקצבאות, השנייה היא העלאת דמי ביטוח לאומי והשלישית היא העלאת גיל הפרישה. אפשר לדמיין את צוות החשיבה שסביב כהן מתייסר בשאלה אם לבחור בדבר או בכולירה.

המוסד לביטוח לאומי (ארכיון), צילום: גדי קבלו המוסד לביטוח לאומי (ארכיון) | צילום: גדי קבלו המוסד לביטוח לאומי (ארכיון), צילום: גדי קבלו

נתוני הדו"ח לא עוזרים לכהן. הם מדברים על כך שהמצב יהיה ממש ממש גרוע רק בעוד 30 שנה, ואז ביטוח לאומי לא יוכל לשלם קצבאות. כשאומרים לפוליטיקאי ממוצע "עוד 30 שנה" זה כאילו אומרים לו "עזוב, לא משנה".

אלא שבמוסדות שצריכים להתנהל בטווח של 30 שנה קדימה, כמו ביטוח לאומי, ניתן לפתור מצוקה כיום בעזרת שינויים קטנים יחסית. בעוד עשר שנים המכה תהיה כואבת יותר. אם כהן לא ידאג עכשיו להתחייבויות ביטוח לאומי, ההיסטוריה לא תעשה עמו חסד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות