אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ילן צפויה להמשיך בקו של ברננקי, זה טוב לנכסי סיכון" צילום: איי פי

"ילן צפויה להמשיך בקו של ברננקי, זה טוב לנכסי סיכון"

מינויה של ג'נט ילן ליו"ר הפדרל ריזרב אמנם לא צפוי להשפיע באופן מהותי בטווח הקצר, אך בשוק ההון הישראלי צופים כי ילן תמשיך בצמצום הדרגתי של מדיניות ההרחבה הכמותית, ולכן בטווח הארוך השווקים יגיבו בחיוב

10.10.2013, 08:37 | אסף גילעם

ג ג'נט ילן | צילום: בלומברג ג

"ג'נט ילן עלולה להתברר אפילו כיותר אגרסיבית מיו"ר הפד היוצא בן ברננקי וזה מרגיע את השווקים", כך אמר אתמול רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של אי.בי.אי בתגובה למינויה של הנגידה החדשה בארה"ב. בישראל מינוי נגיד חדש אמנם כלל לא נראה באופק. אולם, לא אחת אומרים שישראל היא עוד מדינה בארה"ב, ואי אפשר להכחיש שהמצב בשוק ההון הישראלי יהיה תלוי רבות במתרחש מעבר לים. "כלכליסט" בדק מה חושבים בשוק ההון המקומי על מינוי היו"ר החדשה ועל האתגרים העומדים מולה.

קראו עוד בכלכליסט

"טוב לנכסי סיכון"

"בסך הכל זה מינוי שאמור לעשות טוב לשווקים, גם לאג"ח וגם למניות", אומר אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי של הלמן־אלדובי. "ג'נט ילן היא אחת מהארכיטקטיות של תוכנית ההרחבה הכמותית בארה"ב. היא הצהירה בעבר שהטיפול באבטלה ובכלכלה חשוב יותר מהטיפול באינפלציה. העובדה שהאשה החזקה ביותר בכלכלה העולמית דוגלת במדיניות כזאת היא איתות מאוד חיובי לשווקים. עם זאת, יכול להיות שלא נראה את ההשפעה באופן מיידי, כי ציפו לזה".

גוזלן מוסיף כי "אנחנו עומדים בצומת משמעותית, הפד רוצה לרדת בעוצמת תוכנית התמריצים הנוכחית והשאלה היא באיזה קצב. המינוי נותן לשווקים תחושה שהיציאה לא תעשה בצורה אגרסיבית".

"בטווח הארוך המשך האג'נדה של ברננקי אומרת שהתשואות של אג"ח ארה"ב יישארו נמוכות, ולכן זה טוב לנכסי סיכון", מציין דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם.

"ברגע שסאמרס (לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר של ארה"ב - א"ג) הסיר את מועמדותו לתפקיד היו"ר, תשואות האג"ח ירדו ושוקי המניות עשו ראלי. היו גם תיקונים בשווקים המתעוררים - אני חושב שהשוק גילם את המינוי. אם עכשיו יודיעו על הסכמה בין הרפובליקאים והדמוקרטים (על התקציב - א"ג) תהיה לזה השפעה גדולה יותר על השווקים ממינויה של ילן כעת", מציין ירדני, ומוסיף כי "כרגע מה שנותן את הטון הוא החשש משמיטת חובות של ממשלת ארה"ב. כל השוק עם העיניים ל־17 באוקטובר (מועד פקיעת תקרת החוב בארה"ב - א"ג)".

ואכן, האתגר הראשון והמיידי שצפוי לילן הוא העברת התקציב בארה"ב ואישור הקונגרס להעלאת תקרת החוב בארה"ב. "עד יום שלישי השוק העניק הסתברות אפסית שמשהו סביב החלטת התקציב בארה"ב או תקרת החוב ישתבש. ביום שלישי, עקב התבטאויות של כמה רפובליקנים בכירים השוק חטף קצת רגליים קרות. עם זאת, ההסתברות שדברים יצאו משליטה היא נמוכה - אף אחד לא חושב שארה"ב תגיע לחדלות פירעון", מציין גוזלן.

ארצי מפנה את תשומת הלב גם לשווקים המתפתחים, ואומר כי "המדינות המתפתחות ייהנו מכסף זול ודולר חלש וזו ידיעה חיובית. גם אצלנו, המינוי הזה ישפיע לחיוב, כל עוד הריביות בעולם הן נמוכות תימשך המגמה החיובית. המינוי מהותי לשווקים המתעוררים, שהם רגישים מאוד לנושא של הרחבה כמותית ולשמירה על ריביות נמוכות בעולם".

"יש מה ללמוד מהאמריקאים"

בינתיים בישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד לא מצליחים למנות נגיד בנק ישראל חדש - יותר ממאה ימים לאחר עזיבתו של הנגיד הקודם, סטנלי פישר. בניגוד לארה"ב, בישראל לא ממהרים למנות את סגנית הנגיד קרנית פלוג, שמכהנת כיום כממלאת מקום זמנית בלבד. "רק מתבקש שתהליך זה יקרה גם אצלנו (מינוי הסגנית שתמשיך את דרכו של הנגדי הקודם - א"ג)", אמר גוזלן, "אנחנו כנראה צריכים ללמוד מהאמריקאים דבר או שניים. גם אצלם זה לא היה חלק, אבל בסופו של דבר קיבלו את ההחלטה הנכונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות