אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
4 חודשי מאסר בפועל לסגן בכיר לחשכ"ל לשעבר צילום: דן בלילטי

4 חודשי מאסר בפועל לסגן בכיר לחשכ"ל לשעבר

נשיאת בית משפט השלום בירושלים, שלומית דותן, קיבלה את הסדר הטיעון שהציגה המדינה עם איציק כהן, ששימש במשך 11 שנים כסגן בכיר לחשכ"ל לנושאי טכנולוגיה. כהן הורשע בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים

10.10.2013, 13:27 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

הסגן הבכיר לחשכ"ל לשעבר לענייני מחשוב, איציק כהן, ירצה 4 חודשי מאסר בפועל ולא ישלם קנס. כך החליטה היום נשיאת בית משפט השלום בירושלים, שולמית דותן. כהן הורשע ביום שני במסגרת הסדר טיעון בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים.

קראו עוד בכלכליסט

 "מדובר במעשים של שחיתות שלטונית במלוא מובן המילה", קבעה השופטת דותן בגזר הדין, "אשר נעשו תוך שימוש לרעה בכוח השררה השלטוני של אדם רם דרג ורם מעלה מתוך מניעים אינטרסנטים גרידא, ותוך סטייה מטוהר המידות המתחייב מעובד ציבור".

כהן התחייב שלא לשמש בתפקידים בעתיד במשרדי הממשלה ובמוסדות המדינה, ולא לתת להם שירותים בתחום המחשוב במישרין או בעקיפין. על פי הסדר נוסף שאליו הגיע מול נציבות שירות המדינה הוא ייפסל משירות המדינה לתקופה של 3 שנים, מה שאוטומטית מוריד את גובה הפנסיה שלו לגובה המשכורת הממוצעת במשק. על פי בא כוחו של כהן, עו"ד ירון קוסטליץ, מדובר בהפסד הכנסה עבורו של כ-72 אלף שקל לשנה.

איציק כהן. 4 חודשים מאסר בפועל, צילום: עמית שעל איציק כהן. 4 חודשים מאסר בפועל | צילום: עמית שעל איציק כהן. 4 חודשים מאסר בפועל, צילום: עמית שעל

כתב האישום המקורי שהוגש לפני שנה נגד כהן – מי ששימש בין השנים 1996-2007 כסגן בכיר לחשכ"ל לנושאי טכנולוגיה - היה חמור בהרבה.

  

נחשף ב"כלכליסט" "אין בכיר שלא יודע לאן יגיע לאחר תקופה הצינון" איציק כהן, סגן החשכ"ל לשעבר ואחד האנשים החזקים במשרד האוצר, נאשם בשוחד, קבלת דבר במרמה ודאגה למקורבים; תמלילי החקירה שלו במשטרה מעידים שלא חשב שעשה משהו חריג, רק דאג ליום שאחרי תומר גנון וזוהר שחר לוי, 67 תגובותלכתבה המלאה
כהן הואשם בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים. זאת בגין שורה של פעולות בניגוד עניינים וקבלת טובות הנאה ממנהלי חברת הייעוץ הטכנולוגי E121, מוני יניב שנפטר וחתנו רביב רז, אשר שימשו במהלך השנים גם כיועציו.

כך למשל על פי כתב האישום המקורי, השניים מימנו במשך שנה וחצי רכב לבתו של כהן מבלי שהיא הועסקה כלל בחברתם.

  

עבירת השוחד שיוחסה לכהן בגין עניין זה נמחקה מכתב האישום, ככל הנראה משום שבפרקליטות סברו שלא יוכלו להוכיח שכהן ידע על כך שבתו קיבלה רכב מהשניים.

בנוסף, על פי כתב האישום המקורי, כהן דאג להאריך בנובמבר 2004 הסכם שנחתם בין האוצר ל-E121, נוכח דאגתו לאינטרסים שלה. נטען כהן, שעמד בראש ועדה באוצר שהמליצה לאשר פרויקטי מחשוב מעל 700 אלף שקל, המליץ לאשר באופן חריג את המשך ההתקשרות עם E121 בפטור ממכרז, כשהוא מסתיר כי הטעם המרכזי הוא רצונו לשמור על האינטרסים של אלמנתו של מוני יניב שנפטר. ההסכם הוארך עד מרץ 2007. גם עבירה זו נמחקה מכתב האישום.

במה כן הורשע כהן במסגרת הסדר הטיעון? בעבירה אחת של מרמה והפרת אמונים בשל כך שבעודו עובד באוצר, הוא רקם ביחד עם רז ועם חשב משרד האוצר, אהרל'ה אהרונוב, תוכנית להקמת חברה משותפת אשר תהנה מהידע והקשרים שצבר. החברה שהוקמה, נט-סאפ סולושנס, אף ביקשה לאשר לה להעסיק 20 עובדים שהוכשרו באוצר. "כהן הסתיר כי מדובר בחברה שיש לו אינטרסים כלכליים בה", נטען בכתב האישום.

עבירת מרמה והפרת אמונים נוספת שבה הורשע היא בשל מערכת היחסים שלו עם רביב רז. "לאחר מותו של יניב (חמו של רז, ת"ג וזש"ל)", נכתב בכתב האישום שבו הודה, "נרקמה בין רביב לכהן מערכת יחסים הדוקה. השניים נהגו לשוחח אודות ענייניו העסקיים והכספיים של רביב במשרד האוצר. כהן שיתף את רביב בהתכתבויות פנימיות במשרד האוצר, שנשלחו אליו מתוקף תפקידו. כהן ורביב אף נהגן לשוחח אודות עניינים אישיים, לרבות תוכניותיו של כהן באשר לעתידו המקצועי והכללי".

עו"ד ירון קוסטליץ ממשרד י.וינרוט מסר כי: "אנחנו מברכים על כך שבית המשפט הנכבד קיבל את עמדתנו שאין מקום להשית קנס על מר כהן. נקבע שההאשמות החמורות שהוטחו בכהן בעבר בדבר לקיחת שוחד כביכול וקבלת דבר במרמה – אינן קיימות עוד, וכהן מברך על-כך. החלטותיו של כהן היו מקצועיות וענייניות, ולא נגרם נזק כלשהו למדינה. כהן נטל על עצמו אחריות מלאה על העבירה הקלה יותר של פעולה בניגוד עניינים פוטנציאלי, והוא חפץ לשים את העניין מאחוריו ולהמשיך קדימה בחייו".

את המדינה ייצגו בתיק עורכי הדין גלעד סוקולובר, יונתן קרמר ומוחמד סראחנה מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
לכל המקטרגים והאינטרסנטים - תאכלו את הכובע
לכל האינטרסנטים ואוכלי החינם - תאכלו את הכובע. האיש יצא נקי מכל האישומים החמורים שהוטחו נגדו בתחילת הדרך. לאן נעלמו כל אישומי השוחד והמרמה? ההר הוליד עכבר!!! האיש לקח על עצמו אחריות כדי לשים סוף לכל מחול השדים וציד המכשפות נגדו. תמשיכו להתעסק בתככים, במעשיות ובעלילות שווא. אנשים קטנים!
יוני , מרכז  |  13.10.13
22.
אבקש בפעם השלישית לפרסם המצורף ולא רק שקרים ודרי תשחורת
פרשת עינוי הדין של איציק כהן, שהגיעה לסיומה בקול ענות חלושה כתב האישום שהצטמק פלאים ● החקירה הסמויה שהפכה כל אבן בענף המקומי ● שמות המעורבים בפרשה שהוכפשו ללא כל אפשרות להתגונן ● עזות המצח של הפרקליטות ● מאת יהודה קונפורטס, 9 באוקטובר 2013, 16:46 פרשת איציק כהן, לשעבר סגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר, הגיעה שלשום (ב') לסיומה בקול ענות חלושה עם הסדר "רזה" מול הפרקליטות, ממנו נמחקו סעיפי האישום החמורים שוחד וקבלת דבר במרמה. הדרך בה נגמר הסיפור המרעיש מעלה תהיות על צורת ההתנהלות של הפרקליטות והסחבת המאפיינת את מכונות הצדק בישראל. לצערי, אין תשובות לשאלות בסוגיה. שכן פרשת כהן אינה הראשונה או האחרונה בה סובלים הנאשמים מעינויי דין בלתי נסבלים, שמסתיימים בסופו של דבר בלא כלום. ספק אם כתב האישום המצומק היה עומד בפני עצמו לו היה מוגש בתחילת הפרשה. זאת ועוד, העונש שנגזר על כהן במסגרת ההסדר אינו עומד במבחן המידתיות נוכח העובדות המתוארות בכתב האישום. אלו מזכירות יותר עבירות מנהליות . כזכור, ב-19 בספטמבר 2011 הוציא משרד המשפטים הודעה לעיתונות, שזעזעה את ענף ה-IT. בהודעה נאמר כי הפרקליטות שוקלת להגיש כתב אישום נגד כהן בגין שוחד והפרת אמונים. זאת בעקבות חקירה כנגדו שנפתחה עוד ב-2007, בתחילה באופן סמוי ולאחר מכן יצאה בפומבי. אין כמעט בעל תפקיד בכיר בענף ה-IT, כולל מנכ"לים ידועים ובכירים, שלא הוזמן לחקירה או תושאל בנוגע לפרשה. כך, המשטרה חיפשה במישרין ובעקיפין אי סדרים וחשד לשוחד בכל ההתנהלות של הממשלה בהסכמים שלה עם מיקרוסופט (Microsoft) ובעיקר סאפ (SAP), בעקבות פרויקט המרכב"ה אותו יזם כהן. לפרקליטות לקח שנה בדיוק לכתוב את כתב האישום ולקיים שימוע לכהן ולנאשמים אחרים בפרשה. אבל בכך לא תם עינוי הדין. אתמול, שנה לאחר שכתב האישום הוגש לבית המשפט וגרם למחול שדים חסר תקדים סביב כהן ואנשים נוספים שהוזכרו בפרשה, הופיע נציג המדינה בבית המשפט השלום, וללא בדל התנצלות הגיש לשופטת כתב אישום מתוקן ורזה. הסעיף המרכזי והיחיד בו: פעילות תוך ניגוד אינטרסים והפרת אמונים, המתייחסים לתקופה שבה כהן היה סגן החשב הכללי. הדבר היחיד שהפרקליטות הואילה לציין בטיעונים להסדר הטיעון הוא שהיא מחקה את סעיף השוחד, לא בגלל שלא מצאה ראיות, אלא מסיבה הפוכה - היא בדקה והפכה כל אבן בתיק הזה והגיעה למסקנה שאין שום בסיס בדבר. מבלי חלילה לזלזל כהוא זה בחומרת העבירות שכהן הודה בהן, צריך להגיד שהעונש שכהן הסכים לו הוא חסר כל פרופורציה. הוא הודה בעבירות המיוחסות לו בלבד, כך שטענות רבות שמופיעות בכתב האישום המתוקן והתייחסו לנאשמים אחרים, כלל לא באו לידי ביטוי בבית המשפט ולא הוכחו. התוצאה היא ששמם של שלושה אנשים - אחד מהם אפילו לא נאשם - מוכפש שוב ושוב מבלי כל אפשרות להתגונן או להוכיח חפותם. מי שקורא בעיון את כתב האישום המתוקן מתרשם שמדובר בתוכניות וירטואליות שנרקמו בתכתובות מיילים בין כהן לבכירים באוצר. לא תקין בעליל, יש לומר, אבל גם לא חריג – בטח ובטח במשרד האוצר. רק שלשום פורסם על הג'ובים החדשים של בכירי המשרד, שנטשו את השר יאיר לפיד לטובת משרות מפנקות בסקטור העסקי, שבמקרה היו ממונים עליו. נכון, הם עוברים תקופת צינון, אבל האם לא מובן מאליו שההכנות לתפקידים נעשו במהלך כהונתם? האם יעלה על הדעת להוציא הודעות דרמטיות על חשדות מופרכים ורק לאחר מכן לגלות שבמקרה הטוב חרגו מהתקש"יר? פורסם ב: על סדר היום
גילה , אשדוד  |  12.10.13
19.
נחשף רק קצה קצהו מהמושחתות של האיש הזה
לכל הטיפשים שמנסים לגונן עליו מדובר באדם שדאג לכיסו בלבד ! אתם יודעים שהיה הימנון לפרויקט מרכבה ???? אפילו הקרמלין לא שגה בשגיונות גדלות כאלו . המדינה הזו פושטת רגל מוחלטת בנושא אתיקה וממשל תקין ! ולצערי הרב מערכת המשפט בישראל משתפת פעולה עם המגמה הזו ! מדינה עם חוק שלא מוחל על מקורביה - היא בושה למערכת המשפט והשופטים .... עסוקים בלמצוא תירוצים שהתיק שהונח לפניהם ... לא מספיק, לא מלא ... חבל, בית המשפט היה אמור להיות משענתנו במלחמה בשחיתות והוא איבד את דרכו תקווה אני שלפחות מערכת זו תתעשת !!!!!
מנחם , תל אביב  |  12.10.13
לכל התגובות