אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע שילמה עד היום מס רק על 14% מהרווחים הכלואים שלה

טבע שילמה עד היום מס רק על 14% מהרווחים הכלואים שלה

ענקית התרופות טרם החליטה אם לשחרר 35 מיליארד שקל מרווחיה הכלואים ולשלם עליהם מס מופחת. למרות הפיטורים החברה לא תידרש להחזיר את ההטבות שקיבלה, כי הן לא היו תלויות בהעסקת עובדים

13.10.2013, 08:34 | הדר קנה וגיל קליאן

במקביל להודעתה על תוכנית התייעלות שבמסגרתה היא תפטר 10% מכוח האדם של בישראל בשנים הקרובות, אוגרת טבע בקופתה יותר מ־10 מיליארד דולר ברווחים כלואים. עד 11 בנובמבר תצטרך ענקית התרופות להחליט אם לשחרר את הסכום ולשלם עבורו מס של לפחות 2.2 מיליארד שקל מס משמעותי למדינה, או להשאירו כלוא בקופתה.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בשבועות האחרונים תגברה רשות המסים את מאמציה והקימה צוות משימה שמטרתו לפנות לחברות שלהן רווחים כלואים בשיעור ניכר, וטבע בראשן. בין היתר מקיימים נציגי משרד האוצר ורשות המסים דיונים אינטנסיביים בנושא עם סמנכ"ל הכספים של טבע איל דשא. דירקטוריון טבע טרם החליט אם לשחרר את הרווחים הכלואים.

רווחים כלואים הוא מונח המתייחס לרווחי חברות גדולות שהגיעו להסדר עם רשות המסים, במסגרת החוק לעידוד השקעות הון הישן ששונה ב־2011. החוק אפשר לחברות פטור מלא ממס כל עוד הן שמרו על הכספים בתוך ישראל. על פי נתוני רשות המסים, ישנם כ־120 מיליארד שקל רווחים כלואים בחברות השונות לחוק לעידוד השקעות הון.

תפטר 10% מכוח האדם שלה בישראל בשנים הקרובות, צילום: בלומברג תפטר 10% מכוח האדם שלה בישראל בשנים הקרובות | צילום: בלומברג תפטר 10% מכוח האדם שלה בישראל בשנים הקרובות, צילום: בלומברג

בשל המצב שנוצר החליטה המדינה לתמרץ חברות לשחרר את הרווחים הכלואים, וחוקקה ב־2012 הוראת שעה שמאפשרת להן לשחרר את הרווחים בשיעורי מס מופחתים של 6%–17.5%, במקום 10%–25% לפי החוק הישן לעידוד השקעות הון. הוראת השעה מסתיימת בחודש הבא.

טבע משמעותית מאוד למדינה מבחינה זו, שכן אם יחליט הדירקטוריון לשחרר את כל רווחיה הכלואים, ייכנס לקופת המדינה סכום של לפחות 600 מיליון דולר - כ־2.2 מיליארד שקל. הסכום הזה יעזור לרשות המסים להגיע ליעד שהציבה המדינה בהוראת השעה מ־2012, של 3 מיליארד שקל. עד עתה העבירו החברות השונות רק כמיליארד שקל. טבע עצמה שחררה ביוני כ־5.5 מיליארד שקל, כ־14% מכלל הרווחים הכלואים שלה, ושילמה למדינה מס בגובה 336 מיליון שקל (6% מהסכום).

טבע היא החברה שקיבלה את הטבות המס הגדולות ביותר מהמדינה בשנים האחרונות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. על פי נתוני רשות המסים, בשנים 2006–2011 הסתכמו הטבות המס שלה ב־11.77 מיליארד שקל. בכל מקרה, הטבות המס שקיבלה טבע אינן תלויות בהעסקת עובדים, כך שלמרות הפיטורים היא לא תידרש להחזיר ולו שקל מההטבות שניתנו לה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות