אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לחקיקה אישרה את הארכת חוק הוד"לים והרחבתו צילום: עמית שעל

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הארכת חוק הוד"לים והרחבתו

קודם לכן אישרה הממשלה את התיקון.החוק יוארך ב-22 חודשים נוספים ויורחב, כך שיכלול גם תוכניות פינוי בינוי ותוכניות לבנייה בקרקע מעורבת, שחלקה בבעלות פרטית וחלקה בבעלות המדינה

13.10.2013, 13:45 | עינת פז-פרנקל

הממשלה וכן ועדת השרים לחקיקה אישרו היום (א') להאריך ולהרחיב את חוק הוד"לים, והוא צפוי לעלות בהמשך השבוע לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

על פי התיקון החוק שהציע שר הפנים גדעון סער, יוארך החוק (במסגרתו הוקמו ועדות דיור לאומיות, שמטרתן לאשר תוכניות מגורים גדולות בהליך מזורז) ב-22 חודשים נוספים, ויורחב, כך שיכלול גם תוכניות פינוי בינוי ותוכניות לבנייה בקרקע מעורבת, שחלקה בבעלות פרטית וחלקה בבעלות המדינה.

פינוי בינוי בנווה מונסון (ארכיון), צילום: יובל חן פינוי בינוי בנווה מונסון (ארכיון) | צילום: יובל חן פינוי בינוי בנווה מונסון (ארכיון), צילום: יובל חן

במסגרת תיקון החוק, יתאפשר לוועדות לקדם אישורי תוכניות במתחמי בינוי פינוי גדולים (100 יחידות ומעלה). כמו כן, הוועדות תוכלנה לקדם תוכניות לבנייה על קרקע שרק כ-40% ממנה בבעלות המדינה. זאת, בניגוד למצב כיום, לפיו ניתן לקדם תוכנית דיור במסלול וד"ל רק בקרקע שעיקרה קרקע מדינה (80% או יותר).

החוק להאצת הבנייה למגורים ("חוק הוד"לים") קובע מנגנון שנועד לקצר באופן משמעותי את תהליכי התכנון והשלמתם ובכך לאפשר להאיץ את קצב אישור התוכניות לבנייה למגורים. מאז כניסת החוק לתוקף והתחלת הפעילות על פי מסלול וד"ל, ב-2012, אושרו 25 אלף יחידות דיור במסלול זה. מספר יחידות הדיור שאושרו במסלול וד"ל מהווה 20% מסך יחידות הדיור שאושרו בתקופה זו, כך על-פי נתוני מינהל התכנון במשרד הפנים.

"החוק יאפשר להגדיל באופן משמעותי את היצע יחידות הדיור ויעודד תנופה והתחדשות עירונית", אמר סער בישיבת הממשלה.

אוהד דנוס: "זה צעד נוסף בכיוון הנכון"

בשוק הנדל"ן סבורים שהרחבת חוק הוד"לים מבורכת, אך ניתן היה לעשות יותר. במכתב ששלח מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, לשרי הממשלה הבוקר טרם הדיון, המליצה התאחדות בוני הארץ לכלול תיקונים נוספים שיאפשרו להגדיל עוד יותר את מלאי הדירות. בהתאחדות בוני הארץ סבורים כי יש להשמיט את התנאי לפיו התכנית צריכה להחיל 40% מקרקעי ישראל ולהחיל אותה על כל התוכניות, שכן המטרה היא להגדיל את היצע יחידות הדיור בישראל זה לא משנה האם מדובר בקרקע פרטית או קרקע מנהל. בהתאחדות מסבירים כי שטחים מעורבים של קרקע בבעלות המדינה וקרקע בבעלות פרטית, אינם נפוצים, בעיקר כשבוחנים את אזור המרכז.

אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, צילום: כפיר סיון אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ | צילום: כפיר סיון אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, צילום: כפיר סיון

בתחום פינוי בינוי, בהתאחדות סבורים כי דרישה להקמה של 100 יחידות דיור הינה דרישה גבוהה מדי; שכן, על פי החוק, מתחם לפינוי בינוי יכול להיות מוכרז עבור 24 יחידות דיור לכל הפחות. בהינתן מכפיל של 1:3 (במרבית המקרים זהו המכפיל באזור המרכז ולעיתים אף פחות מכך) בתכנית מעין זו יוקמו לכל היותר 72 יחידות דיור. "משמעות הדברים היא כי על פי התנאי המוצע בחוק הקבלנים לא יוכלו לקדם מתחם מעין זה בוועדה לדיור לאומי, והוא עלול בסופו של יום לנוכח הימשכות התהליכים, לא להיות מקודם כלל", אמר בן שמעון.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, מסר כי "חוק הוד"לים המתוקן שעבר היום הינו צעד נוסף בכיוון הנכון, אולם, למצער, עדיין לא מספק. החוק עדיין קושר את התכניות הללו לקרקעות מדינה, כשדווקא באזורי הביקוש, למדינה אין הרבה סחורה. מדוע לא לאפשר תכניות וד"ליות ב- 100 אחוז קרקע פרטית, בה מעל ל-400 יח"ד לדוגמא? מדוע לא לאפשר תכניות וד"ליות במתחמי פינוי-בינוי הקטנים מ-100 יח"ד? קיימת תחושה שהמדינה, למרות מחויבות שר הפנים לעניין, ממשיכה להתקדם באיטיות, עקב בצד אגודל, במקום בו נדרשת פעולה מנהיגותית נחושה ונחרצת".

מנהל מתחם "פי גלילות" מטעם בית המשפט, עו"ד משה שוב ממשרד עורכי הדין שוב ושות', שב ופנה לשרי הפנים והשיכון לקדם את תוכנית פי גלילות באמצעות הוד"ל. במתחם פי גלילות הנושק לצפון תל אביב ולרמת השרון מאושרת תוכניות לבניית 12 אלף יחידות דיור ומאות אלפי מ"ר לתעסוקה מזה כשבע שנים. מדובר בקרקעות בשטח של יותר מ-600 דונם בבעלות של רשות מקרקעי ישראל (75%) ובעלים פרטיים (25%),

לדבריו, "למרות שאושרו התוכניות, מעכבות ועדות התכנון והמינהל את התכנון המפורט ואת תוכנית האיחוד והחלוקה בין הבעלים. בכך נוצר חסם לבנייתן של אלפי דירות באזור המרכז שכאמור סובל כיום ממחסור חמור בדירות; זאת בנוסף למתחם התעסוקה שצפוי היה לתת עוגן תעסוקתי נוסף לתושבי הסביבה".

שוב הוסיף לגבי המקרקעין המצויים בתחום העיר רמת השרון (85% מהמתחם) נדונה והומלצה על ידי הועדה המקומית רמת השרון, כבר לפני למעלה משנתיים תכנית לכ-9,000 יח"ד ומאות אלפי מ"ר לתעסוקה. "למרות שחלפו להם שנתיים נוספות, עד עתה טרם נקלטה התכנית בוועדה המחוזית", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות