אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות מקרה דליה איציק: אושר נוהל מימון האחזקה של דירת יו"ר הכנסת צילום: אלכס קולומויסקי

בעקבות מקרה דליה איציק: אושר נוהל מימון האחזקה של דירת יו"ר הכנסת

ההוצאות שימומנו בין השאר ע"י הכנסת יכללו שירותי תקשורת עד 35 אלף שקל לקדנציה, אחזקה שוטפת של הדירה, שיעורי בלאי ומימון של עד 33% מהוצאות הארנונה, חשמל, מים וגז

15.10.2013, 12:30 | חנן פייגנבאום
ועדת הכנסת אישרה את נוהל מימון הוצאות האחזקה והניהול של דירתו הפרטית של יו"ר הכנסת המשמשת כדירת שרד. מנכ"ל הכנסת רונן פלוט הסביר בדיון כי הנוהל החדש חסכוני יותר ומאפשר לפקח אילו הוצאות יאושרו ואילו לא.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הכנסת זכאי לדירה באזור ירושלים, אולם למי שמעדיף להישאר בדירתם הפרטית (בירושלים) הכנסת ממנת הוצאות אחזקה וניהול של הדירה, לרבות אמצעי מיגון שנקבעים על ידי שירותי הביטחון.

ההוצאות שימומנו על ידי הכנסת יכללו שירותי תקשורת (כולל פקס, טלוויזיה ומחשב) עד סכום של 35 אלף שקל לקדנציה, אחזקה שוטפת של הדירה כולל הוצאות ניקיון בהיקף של 7 שעות שבועיות, הוצאות גינון, שיעורי בלאי ומימון של עד 33% מהוצאות הארנונה, חשמל, מים, גז והסקה.

דליה איציק יו"ר הכנסת לעבר. הבעיה היתה בנוהל, צילום: טל שחר דליה איציק יו"ר הכנסת לעבר. הבעיה היתה בנוהל | צילום: טל שחר דליה איציק יו"ר הכנסת לעבר. הבעיה היתה בנוהל, צילום: טל שחר

כמו כן זכאי יו"ר הכנסת להכרה בהוצאות של אירועים רשמיים של עד 10 מוזמנים כולל מזון, כלים חד פעמיים ופרחים. סעיף זה מגיע בנוסף להכרה באירוח אירועים מחוץ לכנסת המגיע ליו"ר.

לעומת זאת לא ימומנו החלפת ריהוט וכלים, דמי ועד בית וביטוחים ושיפוץ להשבחת הנכס. כמו כן כל ציוד הנרכש לפי הנוהל הוא רכוש הכנסת ולא יישאר אצלו בסיום הקדנציה.

השיפוצים של דליה איציק

עד היום מנהלת הכנסת אישרה מדי קדנציה מה הן ההוצאות. אלא שב-2010 פורסם דו"ח מבקר המדינה שביקר בחריפות את הנוהל. לפי הדו"ח, בתקופה בה שימשה דליה איציק כיו"ר הכנסת ב-2006, היא בחרה להשתמש בדירתה הפרטית כדירת שרד, ועשתה שימוש בתקנון הכנסת כדי לשפץ אותה ולהתאימה כדירת שרד בעלות של 140 אלף שקל. המבקר קבע כי בהתנהלותה של איציק לא היה דופי, אלא הבעיה היא בנוהל עצמו המאפשר זאת ואינו מפורט ושסעיפיו אינם מאושרים ומתדיינים על ידי חברי הכנסת.

לאחר דו"ח המבקר הודיע יו"ר הכנסת דאז ראובן ריבלין כי הוא אינו מעוניין בדירת שרד או בהכרה בהוצאות לדירתו הפרטית למעט הוצאות ביטחון. עתה היה צורך בגיבוש נוהל היות שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ביקש להכיר בהוצאותיו.

הנוהל החדש קובע כי המטרה "אינה השבחת ערך דירתו הפרטית של יו"ר הכנסת, אלא התאמתה לצורכי אירוח בלבד".

הח"כים אומנם אישרו את הנוהל, אך טענו שהצמצום גדול מדי וקראו למשל להוסיף הכרה בכלים מכובדים לצורף אירוח אירועים. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר כי מנכ"ל הכנסת החמיר בגיבוש הנוהל, וח"כ יצחק וקנין (ש"ס) אמר כי "ש לנו נטייה לזלזל בסמלים. כשרואים דבר מכובד זה נותן לך הרגשה אחרת. יו"ר הכנסת זה סמל. התפקיד מחייב ביקורים של משלחות".

יו"ר הוועדה ח"כ צמי הנגבי סיכם: "הלכנו לסגפנות כי בתוך עמנו אנחנו יושבים ואנחנו נזהרים. הנוהל משקף את דו"ח המבקר בנושא ויש פה הכבדה. יו"ר כנסת שמחליט לא להשתמש בדירת שרד חוסך לכנסת חיסכון משמעותי". הנגבי הבהיר לח"כים כי אישור הנוהל תקף לקדנציה הנוכחית בלבד וועדת הכנסת הבאה תידרש לדון בו מחדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות