אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התיירות העביר מיליון שקל לחברה שהעסיקה את "ידידת" השר צילום: אלכס קולומויסקי

דו"ח המבקר

משרד התיירות העביר מיליון שקל לחברה שהעסיקה את "ידידת" השר

המשרד, בראשות השר הקודם סטס מיסז'ניקוב, תמך בסכום יוצא דופן ובניגוד לנהלים בהפקת פסטיבל הסטודנטים באילת ב-2010. החברה שהפיקה את האירוע העסיקה אישה שנמצאה בקשר קרוב מאד עם מיסז'ניקוב

15.10.2013, 16:09 | אופיר דור

בתחילת 2010 נפגש שר התיירות הקודם סטס מיסז'ניקוב עם מנכ"ל חברת פ.ל.ס – החברה הכלכלית של המסלול האקדמי של המכללה למינהל, פעמיים מחוץ למשרדו. בפגישות אלו הציג המנכ"ל את התוכנית לקיים פסטיבל סטודנטים באילת בספטמבר אותה שנה בהפקת פ.ל.ס, וביקש לקבל חסות ממשרד התיירות לאירוע.

מנכ"ל פ.ל.ס יצא מהפגישות עם השר בתחושה חיובית, כל כך חיובית עד שבמשרדו פרסמו כי הם זוכים לתמיכת משרד התיירות עוד לפני שבכלל הגישו את הבקשה הרשמית לקבלת המימון. תרמה אולי לתחושה החיובית שלו העובדה שהמפיקה שהעסיק לצורך הפסטיבל בשכר של 70 אלף שקל, היתה אישה שנמצאה "בקשר קרוב מאוד" עם מיסז'ניקוב, כפי שמעיד בעצמו שר התיירות. בתקשורת נחשף בעבר כי המפיקה המדוברת, יולי רוט, היתה בקשר אינטימי באותה תקופה עם מיסז'ניקוב.

מיסז'ניקוב לא דיווח בזמן אמת על הבקשה לתמיכה בפסטיבל, והגורמים המקצועיים במשרד התיירות דנו בנושא לראשונה רק בחודש יולי, שבועות ספורים לפני תחילת הפסטיבל. בשל לוח הזמנים הצפוף, התמיכה בגובה 936 אלף שקל אושרה בעידוד השר בהליך מהיר, שאותו מגדיר מבקר המדינה כרצוף כשלים וליקויים קשים מצד מנכ"ל המשרד דאז, נועז בר ניר, היועץ המשפטי והחשב במשרד.

התמיכה שהעניק משרד התיירות היתה יוצאת דופן בגובהה והמתווה המשפטי להעברתה אושר אד-הוק. בנוסף, התמיכה הועברה למעשה לחברה מסחרית בשליטת המכללה למינהל, דרך התאחדות הסטודנטים ששימשה כ"צינור" בלבד, אף שלפי הנהלים יכול משרד התיירות לתמוך רק בגוף שמוגדר מלכ"ר.

שר התיירות לשעבר, סטס מיסז שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב | צילום: אלכס קולומויסקי שר התיירות לשעבר, סטס מיסז

חמור עוד יותר, הכספים הועברו ממשרד התיירות ללא בקרה על ההוצאות בפועל של החברה המפיקה, שהיו קטנות בהרבה ממה שהצהירה בתחילה. כך קרה, כפי שכותב המבקר, כי "המשרד מימן למעשה 79% מהוצאות ההפקה של החברה אף שהתחייב למימון של עד 49%", או במילים אחרות המשרד שילם תשלומי יתר של 477 אלף שקל. המבקר קורא למשרד התיירות לבחון את הדרכים המשפטיות להחזיר כספים אלו.

מיסז'ניקוב טען בפני המבקר כי לא ידע שידידתו הטובה שותפה או קשורה לפסטיבל עד לאירוע עצמו. טענה זאת לא מנעה מהמבקר לציין כי "נוכח דבר ההיכרות של שר התיירות עם המפיקה, וכלל הנסיבות הקשורות להשתתפות המשרד במימון פסטיבל הסטודנטים, עולים ספקות בכל הקשור להתנהלותו התקינה של השר".

ממשרד התיירות נמסר: "המשרד הפיק לקחים ושינה דרכי עבודה שעלו בדו"ח המתייחס לסיוע במימון אירועים תיירותיים ב-2010-2011. כבר עם תחילת הביקורת, החל משרד התיירות לבחון בעצמו את הנושאים שהועלו. ראוי להביא מסיכום הביקורת על היערכות המשרד לתיקון הליקויים: 'משרד מבקר המדינה רואה בחיוב את פעולות המשרד לתיקון הליקויים הקשים אשר עלו בביקורת".

מחברת פלס נמסר: "פלס הוקמה על ידי אגודת הסטודנטים ולרווחתם כאשר הכנסותיה מופנות לטובת הסטודנטים ולרווחתם. הגב' יולי רוט הועסקה לצורך הפרויקט מטעמים ענייניים, על בסיס התאמתה לתפקיד וניסיונה הרב בעולם ההפקות. חברת פלס לא עסקה ולא עוסקת בחייהם או בענייניהם הפרטיים של עובדיה. על אף שהדו"ח טרם הגיע לידינו, אנו מתחייבים לנהוג בהתאם להוראות המבקר והחלטותיו, כפי שנהגנו עד עתה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות