אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא נבהלים מהכישלון בים 3; מודיעין מחפשת מפעילי קידוח צילום: אלבטרוס

לא נבהלים מהכישלון בים 3; מודיעין מחפשת מפעילי קידוח

בכירי השותפות שסובלת ממחסור במזומנים ייצאו לארה"ב כדי לאתר מפעיל שיוכנס כשותף ויממן את הקידוחים בחלק מרישיונות הגז שבידיה

17.10.2013, 08:54 | ליאור גוטמן ותומר גנון

בכירי חברת מודיעין, שבשליטת נוחי דנקנר וצחי סולטן, ייצאו בסוף החודש לארה"ב כדי לחפש מפעיל קידוחים לחלק מרישיונות הגז שבבעלותם. אתמול הודיע הממונה על הנפט במשרד האנרגיה על הארכת רישיונות ים חדרה (100% מודיעין) וגבריאלה (70% מודיעין) בכעשרה חודשים. מדובר בשני רישיונות שבעבר התגלה בהם פוטנציאל הפקה של גז או נפט בכמות מסחרית. על פי לוח הזמנים החדש שקבע משרד האנרגיה, עד סוף פברואר 2014 תוגש בקשה לאישור מפעיל זר לרישיון ים חדרה, ועד מאי 2014 ייחתם הסכם עם קבלן קידוח ויוגש מסמך סביבתי. משרד האנרגיה מצפה שתחילת הקידוח בפועל לא תאוחר מסוף אוגוסט 2014. 

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בחודשים האחרונים נרשמה התעניינות של ענקית האנרגיה אדיסון בחלק מהרישיונות. על פי הערכות, מודיעין תקיים סבב פגישות בחו"ל ותציג מידע גיאולוגי עדכני. אם ייבחר מפעיל מודיעין עשויה להציע לו להיכנס כשותף כדי לממן עלויות קידוח של כ־100 מיליון דולר לכל רישיון. בקופתה של מודיעין לא נמצא הכסף הדרוש לפעולות חיפושי הגז, ולכן כניסה של מפעיל כשותף שיחזיק ב־20%–25% תחייב את השותפות לצאת לגיוס הון באמצעות הנפקת יחידות השתתפות. מודיעין היא אחת הנפגעות מההדף ששטף את ענף חיפושי הגז לאחר כישלון קידוח הנפט של שמן — ים 3, ויחידות ההשתתפות שלה רשמו צניחה של כ־40%.

יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן, צילום: שי סלינס יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן | צילום: שי סלינס יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן, צילום: שי סלינס

הפורום הישראלי לאנרגיה פנה אתמול לממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, בדרישה להכריז על העסקה לרכישת רישיונות הגז של מאגר לוויתן כעל הסדר כובל. מדובר בעסקה מ־2007, אז רכשו נובל אנרג'י האמריקאית ודלק הישראלית 85% מרישיונות חיפושי הגז והנפט שהיו בידי רציו. במכתב שעליו חתומה מנכ"לית הפורום יעל כהן פארן נטען שהעסקה לרכישת הרישיונות נעשתה שלא כדין, מאחר שבתקופה ההיא החזיקו נובל אנרג'י וקבוצת דלק במאגר הגז היחיד שפעל בישראל, ים תטיס, כמו גם ברישיונות חיפוש אחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות