אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תרכוש פחות מים מותפלים עקב ירידה בצריכה צילום: shutterstock

המדינה תרכוש פחות מים מותפלים עקב ירידה בצריכה

ל"כלכליסט" נודע כי רשות המים תצמצם את היקף רכישות המים המותפלים בכ־100 מיליון קוב. המהלך לא צפוי להוריד את מחיר המים, אך יפחית מעט את שיעור התייקרות התעריף ב־2014

17.10.2013, 08:18 | חן פונדק

רשות המים תצמצם את הצריכה ממתקני ההתפלה ב־2014 בהיקף שנתי של כ־100–160 מיליון קוב, כך נודע ל"כלכליסט". בשבועות הקרובים תחליט מועצת רשות המים מה יהיה ההיקף הסופי, מאילו מתקני התפלה היא תצומצם וכמה מים יישאבו במקום ההתפלה. 

קראו עוד בכלכליסט

לפי רשות המים, תחזית הגשמים לחורף הקרובה היא 90% מכמות הגשמים הממוצעת. בצפון הארץ ממוצע הגשמים היה גבוה מהממוצע בשנתיים האחרונות והיתה ירידה מסוימת בצריכה, ולכן ההערכות כיום הן כי לא נזדקק לכל כושר התפוקה שציפו לו מראש.

מתקני ההתפלה החלו לפעול ב־2005, ולמעט המתקן בפלמחים, הם הוקמו בשיטת BOT (הקמה, תפעול והעברה לידי המדינה), ולאחר 25 שנה יוחזרו למדינה. כל ההסכמים קובעים את מחיר רכישת המים מראש, המחולק לעלויות קבועות ועלויות משתנות. המדינה מחויבת לשלם בכל מקרה את העלויות הקבועות, בעוד שהעלויות המשתנות ישולמו רק במידה שיירכשו מים בפועל.

מחיר המים הנרכשים עומד בממוצע על 2.5 שקלים לקוב, וכמחציתו מורכב מעלות משתנה. בהנחה שאכן יחליטו לצמצם 160–100 מיליון קוב, המשמעות היא חיסכון של 200–125 מיליון שקל למשק המים.

מתקן התפלה בחדרה (ארכיון), צילום: ערן יופי מתקן התפלה בחדרה (ארכיון) | צילום: ערן יופי מתקן התפלה בחדרה (ארכיון), צילום: ערן יופי

לא בטוח שחיסכון זה יתבטא במחיר המים שנשלם. 11% מתעריף המים מושפעים מרכישת מים מותפלים, וחלק זה היה צפוי לגדול ב־2014 עם כניסת מתקני התפלה חדשים. אם מחירי החשמל והאנרגיה לא יירדו עד דצמבר הקרוב, רוב הסיכויים הם כי מחיר המים דווקא יעלה מעט בינואר 2014, בשיעור נמוך מזה שהיה צפוי לפני המהלך הנוכחי.

אחת השאלות שמעלה המהלך היא מה תהיה תגובת מפעלי ההתפלה על הפגיעה בהכנסותיהם. המפעלים, שמוחזקים על ידי הקבוצות תשובה, עופר, אריסון, ויולה ועזריאלי, יקבלו הודעה על המהלך רק לאחר שרשות המים תקבל החלטה סופית על האופן שבו הוא יבוצע.

רשות המים מסרה ל"כלכליסט" כי בפני המדינה עוד צפויות תקופות של בצורת, ולכן סביר כי יהיו ימים שבהם מתקני ההתפלה יחזרו לתפוקה מלאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
למה שלא תציעו 100 מיליון קוב מים לחקלאים בנגב ?
החקלאים ישלמו את מלא העלות של ההתפלה , ויוכלו לגדל גידולים שיכניסו להם הרבה כסף , כך יהיה יותר עבודה וגם הנגב יפרח מה שחשוב מאוד למדינתנו המדברית , פשוט צריך לחשוב מחוץ לקופסה ולהפסיק לנסות כל הזמן לחסוך (מה שיכול להיות דבקה הפוך -שאפשר להרוויח בעזרת מים אלה ! )
אילן , ירושלים  |  17.10.13
2.
שנוי מדיניות משק המים, ההיגיון ההפוך.
מסתבר שהגענו למצב שעליו רק חלמנו, עודפי מים.! זוכרים את הסיסמה "יותר חשמל - פחות עמל"? ובכן, לטעמי צריך לנהוג כך היום - במים, לאפשר שימוש חופשי תוך הורדת מחיר המ"ק ב-25% לפחות, וכך כולם יצאו נשכרים. המדינה לא תפסיד הון עתק מצימצום ייצור המים עקב התחייבותה בהסכמים חתומים לטווח ארוך המחייב אותה לשלם כל מ"ק מופק, והצרכן יהנה סוף סוף מ "חופש השימוש" במים ללא הגבלה, ובמחיר סביר. אני ממליץ להעלות הנושא לדיון ציבורי דחוף, ויפה שעה אחת קודם !!!
מייק נאור , דרום  |  17.10.13