אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קסום-קסום, אבל לא נמכר: הפלסטיק של אפל נמס צילום: איי אף פי

דו"ח טכנולוגי

קסום-קסום, אבל לא נמכר: הפלסטיק של אפל נמס

יצרניות רכיבי האייפון 5C נדרשו לקצץ משמעותית את היקף הייצור רק חודש לאחר השקת המכשיר, שינוי מדיניות של פייסבוק הופך אותה ליקירת קהילת הפדופילים והאם ניתן לחיות בלי שירגלו אחריכם ברשת גם אם אינכם גרים במערה

17.10.2013, 13:24 | יוסי גורביץ

רקוויאייפון

שורה של ספקים של אפל קיבלו הנחיות לצמצם את הזמנת החלפים ההכרחיים לאחת משתי הגרוטאות שלה, האייפון 5C. פוקסקון, על פי הדיווחים, קיבלה הנחיה לצמצם את ייצור ה-5C בשליש; ספקית אחרת קיבלה הוראה לקצץ את ייצור ה-5C בחצי.

כל זה רק חודש לאחר השקת הצעצוע - בשעה שאנחנו נכנסים לעונת הקניות - שמסורתית היא תקופת מכירות גבוהה במיוחד בתחום הגרוטאות. אפל הודיעה לאחרונה על כמות האייפונים שמכרה, אבל נמנעה מלפלח את המספרים של שני הסוגים. היא כנראה יודעת למה.

מכשירי אייפון 5C בחנות אפל, צילום: איי פי מכשירי אייפון 5C בחנות אפל | צילום: איי פי מכשירי אייפון 5C בחנות אפל, צילום: איי פי

האייפון 5C, כזכור, היה הנסיון הצולע של אפל להציע מכשיר זול יותר. הבעיה היא שהוא לא באמת זול: הוא עולה משהו כמו 600 דולר ובשוק יש אנדרואידים סבירים לגמרי ב-200 דולר. גם העובדה שהפער בין המכשיר הזול למכשיר היוקרתי, (שבפעם הראשונה נמכר בצבע זהב, האהוב על חברי כנופיות) עומד על 100 דולר, כנראה גם היא לא שיחקה לטובת ה-5C.

מוקדם לעמוד מעל קברו הפתוח של ה-5C ולזמר "אל מלא רחמים" כי הגרוטאה נמצאת בשוק פחות מחודשיים, אבל אין ספק שלא כך רצה טים קוק שזה ייראה. הלכה המהפכה, הלך הקסם, נשאר הפלסטיק. 

ילדה, רוצה סוכריה?

לפייסבוק יש בעיית קטינים. מסתבר שהם חכמים יותר ממה שנהוג לחשוב ולכן לא רוצים להשתמש ברשת החברתית. כדי להתגבר על הבעיה, חושבים בפייסבוק, כל מה שצריך הוא לדרבן את הקטינים להתפשט ממה שנשאר מפרטיותם.

עד לאחרונה, בני 13 עד 17 (או ליתר דיוק מי שלא טרח לזייף את הגיל שלו) יכלו לשלוח סטטוסים רק לחברים או לחברים של חברים. מעתה, הם יוכלו לשלוח סטטוסים לכל העולם ואשתו, כדי שפדופילים יוכלו לרייר עליהם ומפרסמים לנסות למכור להם דברים שהם לא צריכים. זאת, כדי שהם יפנו להוריהם בצווחות "אמא, תקני לי" רמות.

פייסבוק חושפת את הילדים שלכם לפסיכים ברשת החברתית, צילום: shutterstock פייסבוק חושפת את הילדים שלכם לפסיכים ברשת החברתית | צילום: shutterstock פייסבוק חושפת את הילדים שלכם לפסיכים ברשת החברתית, צילום: shutterstock

כמו כן, קטינים יוכלו לתת לאנשים לעקוב אחריהם, לא רק להפוך לחברים שלהם - וזה כנראה בונוס שנשלח ספציפית לקהל הפדופילים. פייסבוק אמרה שמעתה, יוכלו קטינים לפרסם מידע לכל העולם "כמו בכל רשת חברתית אחרת". רק שבניגוד לטוויטר, שביסודו הוא שירות שידור (ברירת המחדל היא שידור לכל העולם), פייסבוק התיימרה בשעתו להיות הכלי שיחבר אותך עם החברים שלך. כנראה שהפרסומות חשובות יותר מהמטרה הזו. או שלפדופילים יש כוח קניה בלתי מוכר.

בחזרה למערות

האם בכלל אפשר לחיות בעולם המודרני מבלי להיחשף למעקב? בן לאדן ניסה וזה לא עבד לו. אולי בגלל שהוא דרך על האגו של האימפריה האמריקאית, שכבודה חייב את הריגתו. אבל גם אם אין לכם חשבון פתוח אצל מעצמה עצבנית, אתם כנראה מנוטרים.

בישראל, למשל, קיימים תמריצים רבים לרכישת כרטיסים שמזהים אותך אישית ויכולים להציג מידע מיקום. כמו למשל, כרטיס נטען לנסיעות בתחבורה הציבורית. נוסעים ברכב? מצלמות ברמזורים אוגרות את תמונת מספר הרישוי שלכם. כרטיס מועדון של רשת כלשהי, יש לכם? הוא אוסף עליכם מידע. כרטיס אשראי? כנ"ל.

מציצים לכם בכל מקום מציצים לכם בכל מקום מציצים לכם בכל מקום

רוצים חברים? כאן אתם באמת בבעיה. רוב האוכלוסיה של העולם הראשון מחוברת לרשתות חברתיות למיניהן. טוויטר ופייסבוק מפעילות תוכנה שמטרתה לזהות תמונות של פורנו ילדים ולדווח על המשתמשים שפרסמו אותן.

נשמע סביר, אבל התוכנה הזו תוכל לשמש גם את מי שירצה לזהות אתכם. אתם לא צריכם להיות טרוריסטים או פושעים: מספיק שתופיעו בספר הטלפונים של מישהו שמופיע בספר הטלפונים של מישהו שמופיע בספר הטלפונים של פושע או טרוריסט. בהתחשב בכך שאנחנו יכולים בשישה מגעים להגיע לכל אדם על פני הכדור הזה, זה מתקרב לחצי מהאנושות. ואתם חיים בחלק המתועש שלה. בקיצור, כדי להתחמק מהעין הרואה-הכל, כנראה שעדיין צריך לזחול למערה.   

אופס, עלו עלינו

ה-NSA, שעד תחילת שנות השמונים כלל לא היתה מוכרת לציבור מוצאת את עצמה בחודשים האחרונים כמעט כל יום בכותרות לא מחמיאות במיוחד. יש להניח שידעו שם שמשהו דומה לזה צפוי לקרות, אז הם בשיטה שמקובלת על הכת הסיינטולוגית: הסוכנות הסוותה את עצמה.  

אחד ממרכזי בקרת האיומים של ה-NSA, צילום: איי אף פי אחד ממרכזי בקרת האיומים של ה-NSA | צילום: איי אף פי אחד ממרכזי בקרת האיומים של ה-NSA, צילום: איי אף פי

הסוכנות מפעילה כעת מגוון רחב של חברות, לעתים אמיתיות ולעתים חברות קש, כמו גם האקרים והאקטיביסטים. מסורתית, הג'וב של ה-NSA הוא פיצוח קודים. הבעיה היא שזה תהליך מסובך שלוקח הרבה זמן. יש ל-NSA הרבה יותר מחשבי על מבעבר, אבל בגלל תאוות המידע שלה, גם הרבה יותר עבודה. הפתרון הוא השתלת אנשים בקרב המטרות שלה, כדי שאלה יחדרו אל מערכות המחשב של המטרות. זה קל יותר. זה גם ריגול קלאסי יותר.

בכל פעם שמפעילים מהלך ריגול, צריך ליצור לו יכולת להכחשה סבירה (plausible deniability) - כסת"ח. אז הסוכנות פועלת באמצעות גופים שהקישור שלה אליהם הוא מעורפל ולא ברור. והיכולת של אזרחים לברר מה עושה הממשלה שלהם, במיוחד החלק שלה שצריך פיקוח הדוק במיוחד - החלק האפל, שיש לו נטיה לצאת משליטה -מתערערת. נהדר.

קצרצרים

1. כאילו שלאפל לא היו מספיק צרות: מצטברות תלונות ברשת על מד התאוצה של הגרוטאה החדשה והיוקרתית יותר שלה, האייפון 5S. חיישני התנועה של המכשיר גרועים באופן ניכר ביחס למכשירים הקודמים, שלא לדבר על אלה של המתחרים. מעריצי אפל מצאו תירוץ: לראייתם, החברה החליפה ספקי מדי תאוצה והספק החדש מכר חלקים בעייתיים. למה זה אמור לעניין את הלקוח, ששילם לאפל מחיר מופקע על מכשיר כושל, לא ממש ברור לי. כנראה שאתה צריך להיות חלק מהכת כדי לראות את האור הספציפי הזה.   

אייפון 5S אייפון 5S אייפון 5S

2. ישנו סטארט-אפ בשם Bevii שעושה... משהו חברתי, לא ברור מה. החברה בחרה באסטרטגיית פרסום הזויה למדי: היא הוציאה דיווח לפיו בוצע ירי בקמפוס אוניברסיטת צפון קרולינה, תוך שימוש בנוסח שבו משתמשת האוניברסיטה כדי להודיע על מקרי חירום. מי שטרח לקרוא עד הסוף, גילה שבעצם מדובר בהודעה על כך שפייסבוק נרצחה ושבוויל היא החשוד העיקרי. אחד הכותבים בטוויטר ניסח זאת היטב: אם אתם נכנסים עכשיו לאתר של בוויל, הטרוריסטים ניצחו.  

3. העכברושים מכים שנית: נער בן 17 מדטרויט נסחט על ידי איזו תולעת שהשתלטה על מצלמת המחשב שלו ותפסה אותו באמצע משהו מביך.כמה מביך? הנער האומלל גנב את תכשיטי המשפחה ומשכן אותם כדי לשלם לסחטן. זו היתה שגיאה קלאסית: סחטנים אף פעם לא מסתפקים בתשלום אחד. כשהוא חזר ודרש עוד, הנער התוודה בפני המשפחה והם פנו לרשויות. עצות לחיים טובים: מה שאתם לא עושים, אל תעשו את זה מול מצלמת מחשב; ואם אתם מקבלים מכתב סחיטה שנשמע אמין, לכו למשטרה.  

4. ראש הכנסיה האנגליקנית, הארכיבישוף מקנטרברי ג'סטין וולבי הצטרף לאחרונה לאינסטגרם. לא, הוא לא מצלם צילומי אגו של עצמו או את הארוחה שלו אלא מתמקדפחות ב"רשת" ויותר ב"חברתית": הארכיבישוף משתמש בשירות כדי לקדם איגודי אשראי שמספקים אשראי למשפחות עמוסות בחוב.   

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ל-2 אתה חושב לא נכון
סביר להניח שעלות הייצור של ה-5C נמוכה בהרבה מעלות הייצור של ה-5S ולא יהיה מפתיע אם אחוזי הרווח של ה-5C גבוהים יותר מה-5S. לדוגמא: נניח שעולה 100$ לייצר את ה-5C אז יש לאפל 400% אחוזי רווח. במקרה של ה-5S עלות הייצור צריכה להיות 120$ השביל לשמור על אותו אחוז רווח. בקיצר תבדוק קצת את ההנחות יסוד שלך לפני שאתה קובע מה עדיף לאפל לדווח
ggg , ta  |  17.10.13
לכל התגובות