אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקץ לנשק: סמסונג תקפיא לחמש שנים את תביעות הפטנטים שלה צילום: בלומברג

הקץ לנשק: סמסונג תקפיא לחמש שנים את תביעות הפטנטים שלה

ענקית האלקטרוניקה הבטיחה שלא תתבע חברות מתחרות כל עוד יסכימו לתנאי רישוי שתגדיר. זאת, לאחר שהואשמה בניצול פטנטים חיוניים שברשותה. המהלך צפוי לצנן את מאבק הפטנטים העולמי בתחום הטכנולוגיה

17.10.2013, 16:25 | עומר כביר
בדרך לשביתת נשק? ענקית הטכנולוגיה סמסונג מציעה לעצור לחמש שנים את כל המהלכים המשפטיים שהיא מנהלת נגד יריבות המפרות, לתפיסתה, פטנטים חיוניים שנמצאים בבעלותה. אם תיושם ההצעה, היא יכולה להתברר כצעד משמעותי בדרך לסיום מלחמת הפנטנטים ההרסנית שמשתוללת בשנים האחרונות בעולם הטכנולוגיה.

קראו עוד בכלכליסט

סמסונג הגישה את ההצעה לנציבות האיחוד האירופי בעקבות חששות שלפיהן החברה מנצלת לרעה פטנטים חיוניים (Standard Essential Patens, או SEP) שבבעלותה בתחרות שהיא מנהלת נגד אפל באירופה.

על מנת להרגיע חששות אלו הציע ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית לנציבות להפסיק לנקוט בצעדים משפטיים לתקופה של חמש שנים נגד כל חברה שתסכים לתנאי רישוי מסוימים. תנאים אלו כוללים מו"מ לתקופה של עד 12 חודשים, שלאחריה אם לא הגיעו הצדדים להסכמה יקבעו תנאי הרישוי על ידי צד ג' - בית משפט או בורר, בהתאם לסיכום בין הצדדים.

האייפון 4 והגלקסי S2, מכשירי אפל וסמסונג שעמדו במרכז תביעת הפטנטים הגדולה אשתקד, צילום: בלומברג האייפון 4 והגלקסי S2, מכשירי אפל וסמסונג שעמדו במרכז תביעת הפטנטים הגדולה אשתקד | צילום: בלומברג האייפון 4 והגלקסי S2, מכשירי אפל וסמסונג שעמדו במרכז תביעת הפטנטים הגדולה אשתקד, צילום: בלומברג

כעת מעלה הנציבות את הצעת החברה לדיון ציבורי, במטרה לקבל תגובות מגורמים שונים על הצעתה של סמסונג. “אני מצפה לקבלת פידבק משחקנים אחרים בשוק על הצעתה של סמסונג", אמר סגן נשיא הנציבות והממונה על מדיניות התחרותיות שלה, חואקין אלמונייה, בהודעה לעיתונות

“שימוש בצווים משפטיים לצורך אכיפת פטנטים יכול להיות מהלך לגיטימי לחלוטין. ואולם, כשמדובר בפטנטים חיוניים יש למנוע ניצול לרעה על מנת שצרכנים לא יסבלו מההשלכות השליליות של מה שמכונה מלחמת הפטנטים. אם נגיע לפתרון טוב במקרה, הדבר יביא לבהירות גדולה יותר בתעשייה".

כיום, כל חברות הטכנולוגיה הגדולות משקיעות מיליארדי דולרים בניהול קרבות פטנטים בבתי משפט וברכישת פטנטים כנשק התקפי או הגנתי. הנזק לצרכן קשה להערכה, אך מתבטא במחירים שצומחים וחדשנות שמתמעטת. ההצעה של סמסונג, אם תתקבל, אמנם לא תביא סוף למלחמה מיותרת זו אך היא מהווה מהלך משמעותי ראשון מצד חברה גדולה לסיום הקרבות המשפטיים המייגעים ולהשבת התחרות התחרות בין החברות לאפיקי הפיתוח והשיווק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות