אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא בסאגת הקנסות של ג'יי.פי מורגן: 13 מיליארד דולר צילום: בלומברג

שיא בסאגת הקנסות של ג'יי.פי מורגן: 13 מיליארד דולר

לאחר שורת הסדרי פיצויים מול רשויות שונות, הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי המוסד הפיננסי הגיע להסכם עקרוני עם משרד המשפטים על תשלום פיצוי הענק שיסיים חקירות בגין פעולות פסולות בניירות מגובי משכנתאות

20.10.2013, 10:00 | סוכנויות הידיעות

ג'יי.פי מורגן צ'ייס הגיע להסכם עקרוני עם משרד המשפטים, לפיו ישלם קנס של 13 מיליארד דולר בגין חשדות לפעולות אסורות בניירות מגובי משכנתאות. הקנס יביא לסיום שורה של חקירות המתנהלות נגד הבנק בעניין זה.

קראו עוד בכלכליסט

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי הקווים הכלליים של ההסכם נוסחו בשיחת טלפון שהתנהלה בין התובע הכללי אריק הולדר (Holder) לבין המזכיר הראשי של ג'יי.פי מורגן, סטפן קוטלר (Cutler). על פי העיתון, הצדדים עדיין לא הגיעו להסכם מלא, וישנן סוגיות שעדיין נדרשות לפיתרון. העיתון מציין כי לא הצליח להשיג את תגובת הבנק ואת תגובת משרד המשפטים לידיעה.

העסקה המתגבשת היא אחת מני רבות אליה הגיע הבנק בחודשים האחרונים, בניסיון להותיר מאחוריו את כל התביעות והחקירות הנוגעות לפעילותו בתקופה שהובילה למשבר הפיננסי של 2008 ובשנים שחלפו מאז.

בשבוע שעבר הגיע הבנק להסדר על תשלום של 4 מיליארד דולר לסוכנות הפדראלית של ארה"ב למימון דיור כדי ליישב תביעה נגד הבנק. על פי התביעה, הבנק הוליך שולל את סוכנויות המשכנתאות של ממשלת ארה"ב בנוגע לאיכות המשכנתאות שמכר להן בשיאה של בועת הנדל"ן בארה"ב.  

מוקדם יותר החודש הסכים הבנק לשלם קנס של 100 מיליון דולר לרשות למסחר בחוזים העתידיים (CFTC) כקנס שיסדיר את פרשת "הלווייתן מלונדון" שהתפוצצה לפני כשנה וחצי. מה-CFTC נמסר כי הם שינוי את התקנות על מנת שמקרה מסוג זה לא יחזור.

ג ג'יי.פי מורגן צ'ייס | צילום: בלומברג ג

באפריל 2012 החלו לרחוש שמועות על "הלווייתן מלונדון", סוחר בסניף לונדון של ג'יי.פי מורגן, שמחזיק בפוזיציה אימתנית בשוק הנגזרים. הפוזיציה שבה מחזיק הסוחר, שמאוחר יותר יתגלה כברונו איקסיל (Iksil), היא כה עצומת ממדים, עד שהיא מטלטלת את השווקים שבהם הוא סוחר, כלווייתן בבריכת שחייה. הבנק נפטר מאנשי המחלקה בלונדון, וחיסל את תיק ההשקעות שלהם. אבל הפסדי הענק של הבנק, שאמור היה להיות מופת לניהול סיכונים, הביאו את הסנאט האמריקאי להקים ועדת חקירה מיוחדת.

תביעה נוספת שעומדת על הפרק, ושלא צפויה להיפתר במסגרת ההסדר המתגבש עם משרד הפנים, מתנהלת בבית משפט פדרלי בקליפורניה, וגם היא נוגעת להתנהלות פסולה של הבנק.

ג'יי.פי מורגן צ'ייס דיווח על הפסד של של 380 מיליון דולר - או 17 סנט למניה - ברבעון השלישי, זאת לעומת רווח של 5.71 מיליארד דולר - או 1.4 דולר למניה - אשתקד. חלק נכבד מההפסד מיוחס להוצאות משפטיות, בעיקר בפרשת "הלווייתן מלונדון". מדובר בהפסד הרבעוני הראשון תחת כהונתו של ג'יימי דיימון בתפקיד המנכ"ל ולאחר שהוביל את הבנק לרווחי שיא בשלוש השנים האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות