אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הומלנד תבעה והפסידה: לדמי תיווך זכאי רק מתווך מורשה צילום: צביקה טישלר

הומלנד תבעה והפסידה: לדמי תיווך זכאי רק מתווך מורשה

הבעלים של רשת התיווך תבעו 70 אלף שקל בטענה כי משרדם היה הגורם היעיל בביצוע עסקת מכירת דירה בתל אביב. ביהמ"ש קבע כי פעולות התיווך מול הקונה הפוטנציאלי בוצעו בידי עובד שאיננו בעל רישיון תיווך

20.10.2013, 11:20 | עינת פז-פרנקל

בית המשפט השלום בתל אביב דחה בשבוע שעבר תביעה של רשת התיווך הומלנד, אחת הגדולות בתל אביב, ופסק כי היא אינה זכאית לדמי תיווך בעסקה שקודמה על-ידי מתווך שאינו מורשה.

אחד התנאים בחוק לזכאות לדמי תיווך הינו רישיון לעסוק בתיווך; הרשימה של בעלי רישיון תיווך מנוהלת על ידי רשם המתווכים במשרד המשפטים. בתביעה של הומלנד נטען כי הסוכנות היתה הגורם היעיל בביצוע העסקה - מכירת דירה ברחוב יוסף קארו בתל אביב ב-2 מיליון שקל – אך בית המשפט קבע כי פעולות התיווך מול הקונה הפוטנציאלי בוצעו בידי עובד שאיננו מתווך מורשה.

משרד תיווך (ארכיון), צילום: תומי הרפז משרד תיווך (ארכיון) | צילום: תומי הרפז משרד תיווך (ארכיון), צילום: תומי הרפז

הומלנד, בבעלות האחים יוסי ורונן סיונוב, תבעו את רוכשת הדירה על 70 אלף שקל, הכוללים 2% דמי תיווך מתוך מחיר הדירה, ועוד סכום הפיצוי המוסכם שנקבע.

בית המשפט קבע כי מדובר בפעולות תיווך המחייבות רישיון, וכי אחרת, ירוקן מתוכן חוק שנועד להגן על הציבור הרחב. "אני מודע לתחושה הקשה של התובעים אשר חשו כי הנתבעת מנסה לחמוק מתשלום דמי תיווך, יחד עם זאת תחושות לחוד והוראת החוק, פרשנותו ומטרותיו, לחוד", כתב השופט יעקב שקד בהחלטתו. "התובעים היו יכולים למנוע מצב דברים זה אילו היו מקפידים בביצוע הוראות החוק כלשונן, והיו מעסיקים במשרדם מתווכים מורשים בלבד לצורך ביצוע פעולות תיווך. ייתכן כי מקור התנהלותם בניסיון לחסוך בשכר. אולם במקרה זה אין להם אלא להלין על עצמם".

השופט ציין בהחלטתו שמתוך 60 העובדים בחברה רק שלושה מתווכים מורשים נמנו בהסכם עם הרוכשת הפוטנציאלית. 

מחברת הומלנד נמסר בתגובה כי "זהו פסק דין עקרוני של בית משפט בקשר לשירותים הניתנים ע"י עובד בסוכנות תיווך. אנו לומדים את פסק הדין ולא מוציאים מכלל אפשרות שנגיש עליו ערעור. בחברה יש 60 עובדים. למעט מתמחים ועובדי מינהלה לכל העובדים יש רישיון תיווך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
בעלי חברות תיווך ומתוכים לא מורשים מנסים לעקוף את חוק המתווכים שנועד להגן על זכויות הצרכנים.
בין היתר ע"י העסקת אנשים ללא נסיון, ללא השכלה ולא רשיון תיווך, בניגוד לחוק, ללא שכר וללא תנאים סוציאלים. בעלי המשרדים הנ"ל מנצלים גם את העובדים הנ"ל וגם את הלקוחות. אין אף רשות שדואגת לבדוק ואכוף את הוראות חוק המתווכים ו\או תנאי העבודה והעסקה במשרדי תיווך. יש להקים רשות מפקחת על משרדי התיווך. די לבעלי משרדי תיווך נכלולים !!!!!
די לבעלי משרדי תיווך נכלולים  |  22.10.13
21.
בתור מתווך
שמח שזה קרה. כן כן! שמח!! בתור מתווך!!! השוק הזה פרוץ ברמה מטורפת. כל פישר שעשה סיבוב עגלות מסכן בארהב מגיע לארץ וסיכנויות מפוקפקות מעסיקות אותה לא ניסיון וכמובן ללא תעודה. לתת להם בראש. אולי זה סוף סוף יעזור לשקם את הענף. ולכל החכמולוגים השבורים שהגיבו שלא צריך עזרת מתווך. מכיר אתכם. תקנו דירה שבורה מבעל דירה שבור ועוד תמאו בנזק של מחיר הדירה. במיוחד בדירות להשקעה.
מתווך , באר שבע  |  22.10.13
לכל התגובות