אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רומריו: "ספ בלאטר, נשיא פיפ"א הוא גנב" צילום: איי פי

רומריו: "ספ בלאטר, נשיא פיפ"א הוא גנב"

שחקנה לשעבר של נבחרת ברזיל שהפך מאז למחוקק, כינה את ג'רום ואלקה, מזכ"ל הארגון, "סחטן"

20.10.2013, 12:56 | בלומברג

שחקנה לשעבר של נבחרת ברזיל רומריו, שהוביל אותה לזכייה במונדיאל והפך מאז למחוקק במדינה, כינה את פיפ"א והתאחדות הכדורגל המקומית מושחתות", את ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, "גנב" ואת ג'רום ואלקה, מזכ"ל הארגון, "סחטן".  

קראו עוד בכלכליסט

ספ בלאטר. מי סומך עליו?, צילום: איי אף פי ספ בלאטר. מי סומך עליו? | צילום: איי אף פי ספ בלאטר. מי סומך עליו?, צילום: איי אף פי

בוועדה של הקונגרס אמר רומאריו: "ג'רום ואלקה אינו האיש הכי טוב לעשות איתו עסקים. אי אפשר לצפות לכלום מפיפ"א. יש להם את ואלקה שהוא סחטן ובלטאר שהוא גנב. הם לא מייצגים את הכדורגל העולמי ולא את הכדורגל הברזילאי. לא הייתי סומך על ואלקה לקנות לחם וחלב עם כסף שאני נותן לו". 

רומריו המשיך: "הרשויות בברזיל לא צריכות לסמוך על ואלקה כשהן חותמות על הסכמים הקשורים למונדיאל. אני אבדוק טוב מאוד מה הם עושים עם הכספים הציבוריים".

רומריו גם טוען כי ההצעה של התאחדות הכדורגל בברזיל להעניש קבוצות שאינן עומדות בתשלומי חובות המס שלהן אינה בת ביצוע.

ממשלת ברזיל החלה לדון ברעיון להקים מבנה לניהול קבוצות הכדורגל, זאת לאחר שהמועדונים צברו חובות של 3.5 מיליארד ריאל (1.6 מיליארד דולר) במסים שלא שולמו, כך לפי ההערכות משרד הספורט. קונפדרציית הכדורגל הברזילאית (CBF) הציעה כי בתמורה לכך שהממשלה תסכים לקבלת תשלומים במועדים מאוחרים יותר, הארגון יאסור על הקבוצות שלא עומדות בלוח הזמנים להשתתף בתחרויות.

אולם רומריו, מלך השערים של נבחרת ברזיל במונדיאל 1994, טוען כי ההשפעה שיש לקבוצות הגדולות ביותר במדינה מפחיתה את הסיכוי שהעונש יוטל. ב-CBF הציעו גם להוריד נקודות לקבוצות שאינן משלמו בזמן שכר לשחקנים ולצוות, התנהלות שכיחה למדי בברזיל. "האם אתם באמת חושבים שלקונפדרציה יש את האומץ המוסרי או היכולת לגרום לנפילה של ואסקו, פלמנגו או קורינתיאנס רק בגלל שלא שילמו את החובות שלהן?" טען רומריו חבר בבית הפרלמנט התחתון. "זה שקר. זה לעולם לא יקרה. זו אוטופיה שלעולם לא תתקיים".

בעוד שהכנסות מספונסרים וערוצי שידור עזרו לעלות את ההכנסות של הקבוצות בליגה הבכירה בברזיל, הממשלה במדינה שבה הכדורגל הוא הספורט הפופולארי ביותר, ושתארח את המונדיאל בשנה הבאה, נאלצה להתערב כדי לתמוך במועדונים. בין בקבוצות שצברו את החובות הכבדים ביותר נמנות הקבוצות מריו דה ז'נרו, כולל פלמנגו, הקבוצה הפופולארית ביותר בברזיל. על פי ספרי החשבונות של הקבוצה, החובות שלה עומדים על 750 מיליון ריאל. החובות של יריבותיה העירוניות פלומיננסה ובוטפגו עומדים ביחד על 1 מיליארד ריאל.

בהתאם, שיפור הממשל התאגידי של הקבוצות עומד בראש סדר העדיפויות, ובכירים בכדורגל אף מזהירים כי ניהול כושל עשוי לגרום לכמה קבוצות לפשוט את הרגל. בשנה שעברה, אחיו של רונאלדיניו, השחקן שזכה פעמים בתואר שחקן השנה, לקח פריטים מחנות המועדון של פלמנגו לאחר שהקבוצה לא שילמה את השכר של החלוץ.

ממשרד הספורט נמסר כי הם תומכים בפריסה מחודשת של חובות הקבוצות והטלת עונשים על קבוצות שאינן עומדות בדרישות. החל מהשנה הנוכחית, ארגון הכדורגל האירופי, אופ"א יוכל לאסור על קבוצות להשתתף בתחרויות, כולל הצ'מפיונס ליג הנחשבת, במידה ולא ישמרו על ההפסדים בטווח מוסכם.

וילסון דה אנדריידה, נציג מטעם ה-CBF שנכח בפגישה שנערכה בנושא חובות קבוצות הכדורגל בוועדת הספורט והפנאי של הפרלמנט, טען כי "מספר קבוצות לא יפתחו את השערים שלהן בתחילת העונה בינואר במידה ולא יימצא פיתרון. זו המציאות של הכדורגל הברזילאי", אמר למחוקקים. "אינני מתבייש להודות בכך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות