אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לנו נגידה והיא לא חייבת לנתניהו צילום: אוראל כהן

יש לנו נגידה והיא לא חייבת לנתניהו

נתניהו ביזה את ד"ר קרנית פלוג בדרך למינוי. זה עשוי להיות המפתח להצלחתה של הנגידה

20.10.2013, 13:37 | יואל אסתרון
הנגידה של בנק ישראל תתחיל את כהונתה מוחלשת ומושפלת לכאורה. ראש הממשלה הבהיר לציבור בחודשים האחרונים שהוא והצרה שלו לא רוצים למנות את קרנית פלוג. נתניהו גם לא היה מעוניין באיש מהמועמדים שהוא עצמו הגיש לוועדת טירקל. ההדלפה האחרונה על הפנייה הפתטית ללארי סאמרס, עוד כוכב אמריקאי מנצנץ שהשיב את פניו ריקם, רק חיזקה את הרושם. נתניהו לא רצה – לא את פלוג, לא את מריו בלכר, כוכב בינלאומי לעניים, לא את צבי אקשטיין, ואפילו לא את ויקטור מדינה המקשיש.

קראו עוד בכלכליסט

יש אנשים החושדים שזו הייתה תחבולה של ראש הממשלה. לפי תאוריית הקונספירציה-דה-לה-שמאטה, נתניהו, שספג חבטות ועקיצות מהנגיד הפופולרי סטנלי פישר, הגיע למסקנה שעדיף נגיד מכווץ על דמות בינלאומית כריזמטית. לכן, הפוך על הפוך, פנה לפרופסורים אמריקאים רבי יוקרה, ואפילו לבן ברננקי, בידיעה שסיכוייו לקבל תשובה חיובית קלושים. ובה בעת, ביזה את פלוג וזרק לזירה שמות אפורים ומעך גם אותם בהליך ארוך ומייגע.

קרנית פלוג. תתחיל את כהונתה מוחלשת ומושפלת, צילום: אלכס קולומויסקי קרנית פלוג. תתחיל את כהונתה מוחלשת ומושפלת | צילום: אלכס קולומויסקי קרנית פלוג. תתחיל את כהונתה מוחלשת ומושפלת, צילום: אלכס קולומויסקי

התיאוריה הזו עושה חסד לתחכומו כביכול של נתניהו. האמת, כנראה צנועה יותר במימדיה. ראש הממשלה רצה להתגאות בשם בינלאומי. תזכרו כמה התגאה שהוא הביא את סטנלי פישר מניו יורק. כשקיבל שוב ושוב תשובות שליליות, נתקע עם מועמדים שבהם לא חפץ, וכנראה משך את ההחלטה עוד ועוד, מרוב תסכול, בתקווה שמשהו, או מישהו, יצוץ ויציל אותו מהמבוכה.

התוצאה – כמו תמיד בפער בין חלומותיו של ראש הממשלה ליכולת הביצוע שלו – נגידה של לית-ברירה, שתתקשה לקושש את המעמד והיוקרה של פישר, ולפחות בשלב ראשון, לא תיהנה מאמון הציבור הנדרש לתפקיד. באיזונים והבלמים של המשק הישראלי, כשגם שר האוצר הלא מנוסה מתקשה לייצר מרכז כובד עצמאי בהנהגה הכלכלית, הנזק עלול להיות משמעותי.

הבחירה בקרנית פלוג כשלעצמה איננה תמהונית. פלוג לא ראויה פחות מאקשטיין, למשל. ולהיפך. אילו נבחר אקשטיין, איש לא היה מתעלף מתדהמה או מצער. שניהם שירתו שנים בתפקידים בכירים בבנק ישראל, לרבות בתפקיד המשנה לנגיד. פלוג יכולה להיות נגידה צפויה, משעממת, חסרת ברק. אבל, דווקא הצינה שנישבה אליה מבית ראש הממשלה, יכולה להועיל לה בציבור. אין לה מה להפסיד. פלוג יכולה עכשיו, אחרי שנבחרה, לעשות את התפקיד החשוב ביושר, בעצמאות ובעקשנות. היא לא חייבת דבר לנתניהו. זו עשוי להיות מפתח להצלחתה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות