אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקנס התקדימי לג'יי.פי מורגן נסגר בשיחת טלפון עם התובע צילום: בלומברג

הקנס התקדימי לג'יי.פי מורגן נסגר בשיחת טלפון עם התובע

מנכ"ל הבנק ג'יימי דיימון אישר את ההסדר בשיחה עם התובע הכללי לאחר שהציג אותו בפני הדירקטוריון. אסטרטגיית שיווק האג"ח מגובות במשכנתאות רעילות זירזה את פרוץ המשבר ב־2008. לא ברור אם יוגשו אישומים פליליים

21.10.2013, 08:41 | סוכנויות הידיעות

ענק הבנקאות ג'יי.פי מורגן צ'ייס ישלם פיצויים של 13 מיליארד דולר על מכירת איגרות חוב המגובות במשכנתאות רעילות. הסיכום על גובה הפיצויים הושג אתמול בשיחת טלפון בין מנכ"ל ויו"ר ג'יי.פי מורגן ג'יימי דיימון לבין התובע הכללי של ארה"ב אריק הולדר וסגנו טוני ווסט. סכום הפיצויים שעליו הוסכם גבוה מההערכות המוקדמות, שנעו סביב 11 מיליארד דולר.

עם זאת, אף שהשלושה קבעו קווי מתאר להסכם הפיצויים, חילוקי הדעות באשר לאישומים הפליליים של בכירים בבנק נותרו בעינם והחקירה בעניין צפויה להימשך, כך מסרו גורמים המעורים בפרשה לכלי התקשורת.

דיימון והולדר לא סיכמו ביניהם באילו עבירות יודה הבנק במסגרת ההסדר המתגבש.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

העובדה כי החקירה תימשך חרף ההסדר בין התובע לבין ג'יי. פי מורגן מתמיהה במיוחד לנוכח הסכום הגבוה שצפוי הבנק לשלם. ואולם, נראה שסירובו העיקש של הולדר שלא להסתפק רק בקנס כספי לבנק, אלא גם בבדיקת האחריות האישית של הבנקאים הבכירים בו היא שהכריעה את הכף.

בסיס ראייתי נרחב

בתביעה בוושינגטון משוכנעים כי ישנו בסיס ראייתי נרחב שמצביע על כוונת זדון של מנהלים בבנק בביצוע מניפולציות במכשירים פיננסיים מגובי משכנתאות.

לאחרונה גילו החוקרים בפרשה תכתובת דואר אלקטרוני בין עובדת לשעבר בבנק לבין הממונים עליה, בה היא מזהירה אותם כי הבנק מבצע הערכת יתר למשכנתאות המגבות את אגרות החוב שהוא מוכר.

העובדת, שעזבה מאז את ג'יי.פי מורגן, משתפת פעולה עם התביעה והיא צפויה להעיד במשפט נגד הבכירים בבנק, כשזה יתקיים. מנגד, בג'יי.פי מורגן דוחים על הסף את הדיווחים על הראיות נגד דרג ההנהלה בבנק.

לפי הגורמים, הפיצויים שג'יי.פי מורגן הסכים לשלם כוללים 4 מיליארד דולר לסוכנות הפדרלית למימון דיור (FHFA) בגין הטעיית סוכנויות המשכנתאות הממשלתיות פאני מיי ופרדי מק באשר לאיכות ההלוואות שהוא מכר להן טרם פרוץ המשבר ב־2008. הבנק, הגדול בארה"ב לפי היקף הנכסים שהוא מנהל, ישלם 4 מיליארד דולר נוספים כפיצוי ללקוחות שנפגעו מפעולתו וכן 5 מיליארד דולר כקנס לממשל הפדרלי.

עוד ציינו הגורמים כי דיימון מסר את מתווה ההסכם לאישור דירקטוריון הבנק לפני ששוחח עם הולדר.

ב־2011 תבעה FHFA את ג'יי.פי מורגן ו־17 בנקים נוספים בטענה שאלה הונו אותה באשר לאיכות הלוואות בסך 200 מיליארד דולר שהם מכרו לפאני מיי ולפרדי מק.

עד עתה הגיע משרד המשפטים האמריקאי להסדרים עם שלושה גופים נוספים שביצעו מניפולציות באג"ח המגובות משכנתאות שהם מכרו ל־FHFA. בינואר הודיע משרד המשפטים על הסדר שהושג בעניין עם ג'נרל אלקטריק ובמאי בישר על הסדר עם סיטיבנק, אבל לא חשף את סכומי הפיצויים שישלמו המוסדות. ביולי מסר המשרד כי UBS ישלם פיצויים של 885 מיליון דולר.

בשבוע שעבר הסכים ג'יי.פי מורגן לשלם קנס של 100 מיליון דולר במסגרת הסדר עם הוועדה למסחר בסחורות עתידיות בפרשת הלווייתן מלונדון, שהתרחשה ב־2012.

הפסד רבעוני

בחודש שעבר הוא הסכים לשלם 920 מיליארד דולר לגופי רגולציה בארה"ב ובבריטניה כדי להסדיר אישומים נוספים באותה הפרשה.

עוד בחודש שעבר החליט ג'יי.פי מורגן לשלם יותר ממיליארד דולר כדי להסדיר שורה של האשמות הנוגעות להתנהלותו בשוק הפיננסים במהלך 2012. בימים אלה מנסה הבנק להגיע להסדר בכמה תיקים העוסקים במניפולציות שביצע במכירת אג"ח המגובות משכנתאות בשנים 2005–2007.

בשבוע שעבר הוא הודיע כי הוא הקצה 9 מיליארד דולר נוספים להוצאות משפטיות ברבעון השלישי של 2013, וכך הסכום הכולל שהקצה לתשלום פיצויים וקנסות שונים בגין תביעות משפטיות מגיע ל־23 מיליארד דולר.

הבנק דיווח ברבעון השלישי על הפסד של 380 מיליון דולר, ההפסד הרבעוני הראשון שלו מאז 2004. בשנת 2012 הוא דיווח על הכנסה של 99.9 מיליארד דולר ועל רווח נקי של 21.3 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות