אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובד בכיר הקים חברה מתחרה וישיב 75% מפיצויי הפיטורים צילום: שאטרסטוק

עובד בכיר הקים חברה מתחרה וישיב 75% מפיצויי הפיטורים

בכיר לשעבר בחברת ההנדסה רדיון, ישיב לידיה 434 אלף שקל לאחר שנקבע כי הפר את התחייבויותיו כלפיה כשהקים חברה מתחרה ופעל מול לקוחותיה

21.10.2013, 10:24 | זוהר שחר לוי

עובד בכיר לשעבר של רדיון חברה להנדסה, ישיב לידיה 434 אלף שקל, 75% מפיצויי הפיטורים שקיבל לאחר שנקבע בבית הדין האזורי לעבודה כי הפר את התחייבויותיו כלפיה כשהקים חברה מתחרה ופעל מול לקוחותיה.

קראו עוד בכלכליסט

רדיון, חברה פרטית העוסקת בייצוגן בישראל של חברות זרות המייצרות מכונות ומערכות לשימוש תעשייתי, מייצגת בין 100 ל-200 חברות זרות בתחומים שונים ובין היתר בתחום האנרגיה. בתביעה שהוגשה בשנת 2009 לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, טענה החברה, באמצעות עו"ד ד"ר רחל הררי ליפשיץ ממשרד עמית פולק מטלון, כי אחד מעובדיה, ששימש כמנהל מחלקה בחברה, ניצל את הקשרים שרכש בה והחל לעבוד עם לקוחותיה תוך שהוא מקים חברה מתחרה.

כספי פיצויים, צילום: שאטרסטוק כספי פיצויים | צילום: שאטרסטוק כספי פיצויים, צילום: שאטרסטוק

לפי התביעה, מדובר בהפרה של ההסכם שנחתם בין הצדדים האוסר על העובד לפעול לקבלת סוכנויות או נציגויות של אותן חברות המיוצגות על ידי רדיון במישרין ובעקיפין. במסגרת הסכם הפרישה בין הצדדים, נקבע כי העובד יקבל פיצויי פיטורים בגובה של כ-600 אלף שקל. אולם, כך נטען ברדיון, זמן קצר לאחר פרישתו מהחברה, הקים העובד חברה מתחרה והחל לייצג חברת הנדסה דנית, שרדיון הייתה במשך שנים נציגתה הבלעדית בישראל. בשל הפרת הסכם הפרישה, טענה רדיון כי יש להשיב לה את פיצויי הפיטורים ששילמה לעובד וכן דרשה פיצוי עבור גזל סוד מסחרי והפרת חובת תום הלב.

שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב , סיגל מוטולה, קיבלה באופן חלקי את תביעת רדיון. לדבריה, רדיון רשאית הייתה לבטל את הסכם הפרישה שנחתם בינה לבין העובד נוכח הפרתו היסודית ולפיכך זכאית להשבת הסכומים ששילמה לו מכוח ההסכם.

לפי פסק הדין, בית הדין שוכנע כי פרטי הפרויקטים בהם טיפל העובד מטעם רדיון עבור אותה חברת הנדסה דנית, מהווים "סוד מסחרי" ולכל הפחות "מידע קונפידנציאלי" שהעובד היה מנוע מלהשתמש בו ללא רשותה של רדיון. "העובד", ציינה השופטת, "למעשה לא חלק על כך שלולא עבודתו ברדיון לא היה נחשף לפרטי הפרויקטים ולא יכול היה להמשיך לתת שירות לחברה ללא השקעת זמן ומשאבים משל עצמו ללימוד פרטיהם. הוא הפיק לפיכך יתרון ממש מעצם כניסתו לנעליה של רדיון כתוצאה מהידע שהיה ברשותו באותו הזמן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות