אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת קיימה דיון על קידום נשים בתעשיות המדע והטכנולוגיה - החכ"יות העדיפו לא להגיע צילום: אלכס קולומיסקי

הכנסת קיימה דיון על קידום נשים בתעשיות המדע והטכנולוגיה - החכ"יות העדיפו לא להגיע

מלבד יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה לא נכחה בדיון אף אשה מהמשכן. לפי נתונים שהציג שר המדע, אחוז הסטודנטיות בטכניון הוא הנמוך בישראל ועומד על 35% בלבד. גם המצב בתיכונים לא משתפר

21.10.2013, 12:21 | חן פונדק
לדיון שהתקיים היום בוועדה לקידום מעמד האשה בנושא קידום נשים בתעשיות המדע והטכנולוגיה בישראל לא הגיעו חברות כנסת למעט היו"ר, עליזה לביא (יש עתיד). זאת למרות שלדיון הוזמנו אליו נשים רבות מצמתים מרכזיים ביניהן מרים ארז, יו"ר המועצה לקידום נשים במדע ותת אלוף רחל טבת-ויזל היועצת לענייני נשים של הרמטכ"ל.

קראו עוד בכלכליסט

שר המדע, יעקב פרי, צילום: אוראל כהן שר המדע, יעקב פרי | צילום: אוראל כהן שר המדע, יעקב פרי, צילום: אוראל כהן

שר המדע יעקב פרי שנכח בישיבה אמר כי הוא מצר על כך שאף אחת מחברות הכנסת לא מצאה לנכון להגיע לדיון. חברות הכנסת הקבועות בוועדה הינן גילה גמליאל (ליכוד), חנין זועבי (בל"ד), תמר זנזברג (מרצ), אורלי לוי-אבוקסיס (ישראל ביתינו) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי). אומנם לחלק מחברות הכנסת יש הסבר כי ישנן ועדות המתקיימות במקביל, כגון גמליאל שנכחה בוועדת בכספים, אך חברי כנסת רבים נוהגים גם להגיע לדיונים בהם הם אינם חברים קבועים כאשר הנושא קרוב לליבם. לדיון הנוכחי קפצה לדקות האחרונות ח"כ יפעת קריב (יש עתיד).

ח"כ מועלם-רפאלי הסבירה ל"כלכיסט" כי הלו"ז הצפוף של ועדות הכנסת מנע את השתתפותה: "דווקא כח"כ חדשה אני עושה ככל שביכולתי לעמוד בלו"ז הצפוף ולהשתתף בדיוני הוועדות השונות. לעיתים נדמה לי כי אין טעם בריצה בין ועדה לוועדה רק לצורך הנוכחות, בראייתי עדיפה השתתפות בדיון אחד בו ניתנת יכולת אמיתית ללמוד את הנושא באופן מהותי ואף לתרום לדיון. רק היום באותו הזמן התקיימו דיונים בוועדות החוקה, ועדת העבודה, ובוועדה למעמד האישה. אני בחרתי להשתתף היום בדיון בוועדת העבודה בהכנה לקריאה שנייה ושלישית להצ"ח משפחות חיילים שנספו במערכה, תגמולים ושיקום. נושא עליו אני עובדת כבר למעלה משש שנים".

ח"כ תמר זנזברג השיבה כי "נכחתי באותה שעה בדיון בוועדת הפנים (גם שם אני חברה קבועה) והגנת הסביבה על פרוייקט הרכבת לאילת, פרוייקט בעלות עשרות מיליארדי שקלים שאני בין המתנגדות הבולטות שלו מסיבות סביבתיות, חברתיות ותחבורתיות, ושהייתי בין היוזמות של דיון מהיר בנושא".

לפי נתונים עדכניים של משרד המדע, תקרת הזכוכית רחוקה מלהישבר, לפחות בתחום המדעים באקדמיה - וזאת למרות החגיגה שד"ר קרנית פלוג נבחרה לנגידת בנק ישראל.

על אף שאחוז הסטודנטיות בטכניון עלה בעשור האחרון, עדיין הוא הנמוך ביותר בישראל ועומד על 35% בלבד. בעוד אחוז הסטודנטיות הלומדות במקצועות מדעי הטבע כגון ביולוגיה, כימיה ורפואה, שם הן מהוות כ-50% מכלל הסטודנטים, אחוז הלומדות מקצועות המדעים המדויקים כגון פיזיקה, מתמטיקה והנדסה, עומד על 20% בלבד.

כמו כן לפי הדו"ח רק סטודנטית אחת התקבלה לתוכנית המצטיינים של הטכניון בשנה האחרונה, לעומת 8 בשנה לפני. עם זאת, הדוח מציין כי הטכניון פועל באופן אקטיבי לקידום הנושא ועורך ימי עיון למועמדות ופועל לגייס חברות סגל חדשות. כך לפי הנתונים חלה עלייה במספר הכולל של נשים בסגל האקדמי בטכניון – מ-82 בשנה קודמת ל-87 השנה. בנוסף, נשים מהוות 16% מהסגל האקדמי הקבוע בטכניון, עלייה של אחוז מהשנה הקודמת.

גם בתיכון המצב לא השתפר: שיעור הלומדות במגמות במדעי המחשב, פיזיקה ואלקטרוניקה נותר בשנים האחרונות על כ-30% מתוך כלל התלמידים.

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי אמר בתגובה לנתונים כי "מדובר בנושא בעל חשיבות לאומית רחבה לחברה ולכלכלה. המצב בטכניון מצביע על תופעה רחבה יותר של חסמים שעומדים בפני נשים בכניסה למקצועות מדע וטכנולוגיה. המשרד שם לו למטרה לקדם את המודעות ולעודד באופן פעיל נערות ונשים לגשת למקצועות שקיים בהם חוסר אבל הם קריטיים לחוסנה העתידי של ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות