אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גאידמק נגד הגנרל מאנגולה: "הונו אותי כדי שאחתום על חוזה עם לבייב" צילום: בועז אופנהיים

גאידמק נגד הגנרל מאנגולה: "הונו אותי כדי שאחתום על חוזה עם לבייב"

על פי מסמכים שהגיש גאידמק לבית המשפט בבריטניה, הגנרל ביקש לסיים את מחלוקת בין שני הטייקונים כדי למנוע מבוכה ממשלתו. הוא הבטיח לו חסינות דיפלוטית ופיצוי כספי בתמורה לחתימת ההסכם, אך לא עמד בהבטחותיו

21.10.2013, 14:53 | סוכנויות הידיעות

ארקדי גאידמק תובע את אחד הגנרלים המובילים באנגולה, בסיבוב האחרון בקרב המשפטי שהוא מנהל נגד לב לבייב, כך על פי הגרדיאן הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

מהמדווחים עולה כי הגנרל מנואל הלדר ויירה דיאס ג'וניור, המוכר בשם גנרל קופליפה, מואשם על ידי גאידמק שהונה אותו ואיים עליו לחתום בשנת 2011 על הסדר עם לבייב. ההסדר נחתם על מנת לסיים את המחלוקת בין גאידמק ולבייב, שהביכה את ממשלת אנגולה, שכן חברת היהלומים הממשלתית חברה לשני הטייקונים הרוסים.

אולם, לפי מסמכים שהגיש כעת גאידמק לבית המשפט הגבוה בבריטניה, הוא טוען כי חתם על ההסדר רק לאחר שקופליפה רמז כי לבייב, בהוראתו, ישלם לגאידמק פיצוי בגובה 500 מיליון דולר במזומן. עוד טוען גאידמק כי הגנרל הציע לו חסינות דיפלומטית בתקופה שבה צרפת דרשה את הסגרתו לנוכח אישומים בהונאת מס. "מעמדו של גנרל קופליפה באנגולה העניק לו את הכוח למנוע מגאידמק לעזוב את המדינה ולכלוא אותו בלי סיבה או קיום משפט", נכתב במסמכים. "באנגולה, למילה שלו היה מעמד של חוק".

גאידמק ולבייב. לטענת גאידמק הו חתם על ההסדר רק לאחר שקופליפה רמז כי לבייב, בהוראתו, ישלם לו פיצוי בגובה 500 מיליון דולר במזומן, צילום ארקדי: אלכס קולומויסקי צילום לב: אוראל כהן גאידמק ולבייב. לטענת גאידמק הו חתם על ההסדר רק לאחר שקופליפה רמז כי לבייב, בהוראתו, ישלם לו פיצוי בגובה 500 מיליון דולר במזומן | צילום ארקדי: אלכס קולומויסקי צילום לב: אוראל כהן גאידמק ולבייב. לטענת גאידמק הו חתם על ההסדר רק לאחר שקופליפה רמז כי לבייב, בהוראתו, ישלם לו פיצוי בגובה 500 מיליון דולר במזומן, צילום ארקדי: אלכס קולומויסקי צילום לב: אוראל כהן

אולם בסופו של דבר גאידמק לא זכה בכסף או בחסינות הדיפלומטית. לטענתו, קופליפה פעל ביחד עם לבייב וסייע לו "להפר בחוסר כנות אמון". גאידמק תובע בלונדון את שניהם עבור פיצויים בסכום שלא נחשף.

המהלך האחרון מגיע לאחר שגאידמק הפסיד בתביעה המקורית על מיליארד דולר שהגיש נגד לבייב וכן בערעור שהגיש בשנה שעברה.

המשפט חשף את קשריו של גאידמק עם המפלגה השלטת באנגולה, MPLA, שניצחה לאחר 27 שנים של מלחמת אזרחים. לפי העדויות, גאידמק מכר לממשלה מסוקים בשווי 70 מיליון דולר והיה מעורב ב"לוגיסטיקה ובמימון של אספקות חוקיות של נשק ומזון לצבא".

מלבד קופליפה, התביעה האחרונה של גאידמק מוגשת גם נגד לבייב וקרלוס אנטוניו סומבולה, שעומד בראש חברת היהלומים הממשלתית של אנגולה, אנדיאמה (Endiama), שלפי האשמות סייע לקופליפה להשיג את ההסדר.

ממשרד עורכי הדין סטיוארט לוי, המייצג את לבייב נמסר בתגובה: "אנחנו מתייחסים להאשמות כחסרות בסיס וללא יסוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות