אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוזר שולף ג'וקר: מועמד מארה"ב למנכ"ל הבורסה

בלעדי לכלכליסט

האוזר שולף ג'וקר: מועמד מארה"ב למנכ"ל הבורסה

יו"ר הרשות כנראה לא התרשם במיוחד מהמועמדים שהופיעו בפני ועדת האיתור, ובשיתוף עם הוועדה הוא פועל להבאתו של יוסי ביינרט, ישראלי לשעבר ומנכ"ל בורסת Nadex בארה"ב. עד יום חמישי יפורסמו שמות המועמדים הסופיים

22.10.2013, 06:55 | רחלי בינדמן

ביום חמישי הקרוב אמורה ועדת האיתור שמונתה לבחור את המנכ"ל החדש של הבורסה להמליץ לדירקטוריון על המועמדים המובילים מבין אלה שרואיינו על ידיה. אלא של"כלכליסט" נודע כי יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר מוביל מהלך משותף עם ועדת האיתור, המורכבת מהדירקטורים החיצוניים של הבורסה ,לגייס לתפקיד את יוסי ביינרט, ישראלי לשעבר ומנכ"ל בורסת Nadex בארה"ב.  

קראו עוד בכלכליסט

נראה שהאוזר לא התרשם במיוחד מהשמות שהגיעו לישורת האחרונה במסגרת הראיונות שערכה ועדת האיתור, שבין הבולטים שבהם ניתן למצוא את דן ללוז, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון; אייל סגל, מנכ"ל תכלית תעודות סל; יורם נוה, עד לאחרונה מנכ"ל כלל פיננסים; ואלעד בנבג'י, מנכ"ל חבר הבורסה של אקסלנס.

בורסת הנגזרים הפיננסיים (The North American Derivatives Exchange) שאותה מנהל ביינרט נמצאת בשיקגו. היא ממוקדת במגזר הקמעונאי ובמסחר אונליין בחוזים עתידיים, ומפוקחת על ידי ה־CFTC (הרשות לסחר בחוזים עתידיים).

לביינרט ניסיון של יותר מ־20 שנה בתחומי השירותים הפיננסיים והטכנולוגיה. לפני שהצטרף ל־Nadex, בדצמבר 2007, הוא היה חבר בדירקטוריון קבוצת IG שרכשה בשלהי 2007 את בורסת הנגזרים שנקראה קודם לכן HedgeStreet (רחוב הגידור) בתמורה ל־6 מיליון דולר, כדי שתשמש פלטפורמת מסחר שעליה הקים ביינרט את המסחר באופציות בינאריות בארה"ב.

ביינרט שימש גם כסמנכ"ל הטכנולוגיה של חברת פורטרו המוכרת מוצרי יוקרה. קודם לכן שימש כנשיא חברת ShieldIP, חברת טכנולוגיה שעוסקת בהגנה על קניין רוחני, וכסמנכ"ל מידע בחברות ברוקראז'. את דרכו המקצועית החל ב־1987 כמתכנת בחברה בשם טריידנט.  

שמואל האוזר. לא התרשם מהשמות שהגיעו לישורת האחרונה, צילום: אוראל כהן שמואל האוזר. לא התרשם מהשמות שהגיעו לישורת האחרונה | צילום: אוראל כהן שמואל האוזר. לא התרשם מהשמות שהגיעו לישורת האחרונה, צילום: אוראל כהן

ביינרט שמחזיק בתואר ראשון במדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הוא בנו של ההיסטוריון פרופ' חיים ביינרט ז"ל שהיה חתן פרס ישראל לשנת התשנ"א, ונמנה עם גדולי החוקרים של יהדות ספרד בימי הביניים.

הניסיון שצבר ביינרט עושה אותו מועמד שמתאים לפרופיל המנכ"ל הבורסה שאותו מחפש האוזר - איש העולם הגדול בעל היכרות עמוקה וקשרים עם שווקים בינלאומיים ובעל ידע טכנולוגי רחב היקף שיכול ליישם שיטות עבודה חדשות וטכנולוגיות מתקדמות בבורסה המקומית.

בראיון שנתן ב־2011 לאתר MarketsWiki's סיפר ביינרט כי IG קנתה את HedgeStreet כי "זו היתה הבורסה היחידה שמקבלת את הציבור כחבר בה. היכולת של האדם הפרטי להיות לקוח של בורסה התאים לאסטרטגיה מוכוונת הלקוח שלנו". מעניין כי גם אחת ממסקנות ועדת הנזילות שהקים האוזר, שמסקנותיה פורסמו בחודש שעבר, מדברת על הרחבת חוג החברים בבורסה המקומית שמוגבל היום רק לבנקים ולברוקרים הפרטיים ומונעת, למשל, משחקני נוסטרו את החברות בה.

ביינרט הסביר בראיון גם מהן אופציות בינאריות - "חוזים קצרי טווח שמאפשרים שתי תוצאות בלבד. התשלום אם צודקים בתוצאה הוא סכום מסוים קבוע מראש, ואם טועים, מקבלים אפס". ב־2012 הגישה Nadex בקשה תקדימית לרשות לסחר בחוזים עתידיים לאפשר לה למכור אופציות על תוצאות המירוץ לנשיאות.

לא ברור אם ביינרט יסכים לקבל את התפקיד, כיוון שככל הנראה, עלות העסקתו כמנכ"ל צפויה להיות נמוכה משכרו הנוכחי. אסתר לבנון נהנתה מעלות שכר שנתית של כ־2 מיליון שקל לצד תנאים נלווים מפנקים, אך עדיין מדובר בשכר נמוך יחסית במונחים בינלאומיים. עם זאת, חברי הבורסה שכוללים את חמשת הבנקים הגדולים יכולים להחליט שלצורך גיוס מנהל מוצלח, שווה להציע לו חבילת שכר גבוהה יותר.

שמואל האוזר, יו"ר הרשות לני"ע, צילום: עמית שעל שמואל האוזר, יו"ר הרשות לני"ע | צילום: עמית שעל שמואל האוזר, יו"ר הרשות לני"ע, צילום: עמית שעל

מי שעומד בראש ועדת האיתור הוא ד"ר רון מלכא, וחברים בה הדירקטורים החיצוניים הנוספים בבורסה, גתית גוברמן, יצחק חלמיש וברכה ליטבק. עד תחילת אוקטובר ישבה בוועדה גם לינדה בן שושן, שמעוניינת להתמודד על תפקיד יו"ר הבורסה, אך היא נאלצה לפרוש ממנה על רקע סיום קדנציה שנייה בת שנתיים בדירקטוריון. בן שושן תוכל להתמנות מחדש על ידי ועדה מיוחדת למינוי דירקטורים לבורסה בראשות השופט אורי גורן.

האיכויות של ביינרט והניסיון הגלובלי שלו יכולים להפיח רוח חדשה בבורסה המקומית, ומבחינתו של האוזר, הצלחת הבאתו ארצה ומינויו לתפקיד יכולים להירשם כהצלחה מסחררת. זאת לאחר שרק שלשום נפתח נגדו קמפיין שאותו מוביל איש יחסי הציבור רונן צור, המייצג לדבריו קבוצת משקיעים אלמוניים, המאשימה את האוזר במצבה של הבורסה ותוקפת אותו על כך שהדיח את מנכ"לית הבורסה לבנון ואת היו"ר סם ברונפלד תוך האשמתם במצבה של הבורסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
בחירה מעולה
חברים - התבלבלתם! הדיון כאן הוא לא על אופציות בינאריות אלא על בחירת מנהל המצוי בהתפתחויות החדישות ביותר בנושאי בורסה. קשה לחשוב על אדם יותר ראוי, שעסק בפיתוח יישומים לניתוח ולניהול פעילות בבורסה ושימש כמנהל בכיר במספר חברות ברוקרים. מדוע שמדינת ישראל לא תרוויח מבניה המעולים לאחר שצברו ניסיון בשווקים הגדולים בעולם? זאת בחירה מעולה.
חרד לטובת הכלכלה  |  22.10.13
19.
ביזוי הדירקטוריון
האוזר עושה צחוק מהוועדה ומתהליך איתור המנכל ומבזה את דירקטוריון הבורסה. הרשות לניירות ערך מדליפה בצורה מכוונת במידע חלקי ופרטים מטעים שכל כוונתם היא חיסול מועמדים תוך כדי שיטות עבודה של אלו שהרשות אמורה לחקור. נדרשת חקירה של מבקר המדינה על התהליך, על מעורבות הרשות ועל מניעיה.
משקיף מהצד  |  22.10.13
לכל התגובות