אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע על הלוואה שנטל יולי עופר מאינוונטק: "עסקה חריגה שלא בטוח אם נעשתה לטובת החברה" צילום: תומריקו

רשות ני"ע על הלוואה שנטל יולי עופר מאינוונטק: "עסקה חריגה שלא בטוח אם נעשתה לטובת החברה"

ל"כלכליסט" נודע כי הרשות מנהלת הליך מנהלי נגד אינוונטק סנטראל וכמה מבכיריה, על רקע הלוואה שנטל בעל השליטה שנפטר, אשר לא דווחה כראוי

23.10.2013, 07:25 | זוהר שחר לוי

בשבועות האחרונים מנהלת רשות ני"ע הליך אכיפה מנהלי נגד החברה הציבורית אינוונטק סנטראל מלונות וכמה מבכיריה. הרקע להליך הוא הלוואה שלקח בעל השליטה הקודם בחברה, יולי עופר ז"ל, שלא דווחה כראוי. אינוונטק מוחזקת בידי סנטראל יורופיאן (68.24%), יעקב לוקסנבורג (10.84%) ואלמנתו של עופר, רות (3%).

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת אוגוסט הודיע יו"ר הרשות שמואל האוזר, על פתיחת בהליך אכיפה מנהלי הכולל הגשת כתב טענות נגד החברה ונושאי משרה בה וכן מינוי מותב לדון בהפרות הנטענות בו.

לפי כתב הטענות, מדובר בביצוע לכאורה של שלוש הפרות מנהליות של אי הגשת דו"ח ברשלנות וזאת סביב הלוואה של 3.8 מיליון יורו שנטל במאי 2005 יולי עופר – שנפטר בספטמבר 2011 – מחברה פרטית הונגרית בשם Y.R לימים התמזגה עם "אדריה".

להליך המנהלי בו החלה הרשות קדמה פנייה לנציגי אינוונטק כבר בספטמבר 2011. נציגי הרשות תיארו אז את השתשלותה את הלוואה שנטל עופר והעלו טענות כלפי החברה. לפי המסמך, שהגיע לידי "כלכליסט", באוגוסט 2011 העביר יולי עופר דרך עופר השקעות 8.5 מיליון שקל לצורך פירעון חלק מההלוואה.

בהמשך, ב־30 באוגוסט אותה שנה קיבלה החברה מעופר שתי המחאות דחויות - של 3 מיליון שקל ושל 1.5 מיליון שקל, ובתמורה, כך נטען, העבירה החברה 2.85 מיליון שקל לחשבונו של עופר בהעברה בנקאית.

רות עופר, צילום: צפריר איוב רות עופר | צילום: צפריר איוב רות עופר, צילום: צפריר איוב

"הלכה למעשה", טוענים ברשות, "עסקינן בהעברת סכום כסף על ידי החברה כנגד קבלת הזכות לפירעון הסכום במועד מאוחר יותר, ודהיינו למתן הלוואה חדשה על ידי החברה לבעל השליטה בה". לטענת הרשות מדובר "בעסקה חריגה", שלא בטוח כלל אם נעשתה לטובת החברה שכן "הפעולות לא רק שלא הביאו לגביית החוב אלא אף הגדילו את סכומו".

בינואר השנה הגיעה סוגיית ההלוואה גם לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בתביעה של החברה־הבת של איוונטק – סנטראל מלונות ההולנדית - נגד העיזבון של יולי עופר, בדרישה לקבל 16.3 מיליון שקל, חוב ההלוואה.

מנגד, טען מנהל העזבון, עו"ד צבי אפרת ממשרד גורניצקי, כי לא הוכח כלל כי ההלוואה אכן יצאה אל הפועל. בא כוחה של סנטראל מלונות, עו"ד גיא נאמן ממשרד נאמן, קינן ושות', מבקש כעת לצרף את כתב הטענות של הרשות כנספח לתביעה, כשלדבריו יש בו כדי לשפוך אור על התביעה ולבטל את טענות העיזבון.

בהודעת אינוונטק סנטראל לבורסה נכתב כי היא "ויתר הצדדים האמורים כופרים בהפרות הנטענות, ובכוונתם לחלוק עליהן בפני ועדת האכיפה המנהלית שנקבעה להכריע בהן, וכל זאת לאחר שיילמד כתב הטענות המנהלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות