אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד על הכוונת בחוק הריכוזיות: אישור חידוש זיכיונות קיימים צילום: עמית שעל

עוד על הכוונת בחוק הריכוזיות: אישור חידוש זיכיונות קיימים

חברי ועדת הכספים מתכננים כי זיכיונות שחודשו עד כה אוטומטית ידרשו אישור לשם חידושם. במקביל, שאלת זהות הממונה מעוררת מחלוקות, והפשרה המסתמנת היא כי יהיה זה הממונה על הגבלים עסקיים עם ועדה מייעצת של נציגי משרדי הממשלה הרלבנטיים

23.10.2013, 08:21 | חן פונדק

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) וח"כ עפר שלח (יש עתיד) הסכימו ביניהם אתמול כי בחוק הריכוזיות יכללו זיכיונות קיימים שנתנה המדינה ולא רק נתינת חדשים, וכי גם אלה יבדקו על ידי הממונה על צמצום הריכוזיות. ביום שני הקרוב תובא הסכמה זו בפני ועדת הכספים אשר צפויה לאשר את ההסכמה ולהעבירה לכנסת. המשמעות היא כי הארכת זיכיונות שיסתיימו ומחדשים אותם כיום באופן כמעט אוטומטי - כמו הזיכיון על ים המלח של החברה לישראל שתוקפו יפקע רק ב־2030 - תיבחן גם לפי שיקולים של ריכוזיות. בכל אופן, סעיף בדיקת חידוש הזיכיונות ככל הנראה לא יהיה מיידי, אלא ייכנס לתוקפו רק בעוד מספר שנים שטרם נקבע, ככל הנראה שלוש שנים.

קראו עוד בכלכליסט

 

דנים בהכללת גופי התקשורת הארציים בחוק הריכוזיות

 

חברי ועדת הכספים מהקואליציה והאופוזיציה החליטו עוד כי יש להכליל את העיתונות הכתובה והמשודרת הארצית בחוק הריכוזיות.

ביום שני האחרון דנו בוועדת הכספים בשני הנושאים. בעוד שמשרד התקשורת והרשות השנייה הציגו טיעונים נגד הכללת ערוץ 2 וערוץ 10 תחת חוק הריכוזיות, חברי הכנסת שלח, מיקי רוזנטל ומירב מיכאלי (עבודה) קראו להכניס את התקשורת המשודרת לחוק. "העוצמה שמרכז בידיו איש המחזיק בערוץ תקשורת במשק קטן וריכוזי היא דבר בעייתי", אמר שלח, ואילו רוזנטל הוסיף כי "הייתי עיתונאי חוקר ואני יודע אילו לחצים מפעילים על אנשי התקשורת".

ביום שני חברי הכנסת תהו האם החלה בדיעבד של בדיקת הריכוזיות על אדם המחזיק רישיון או זיכיון כלשהו המתחדש מדי תקופה היא משום הפרה חוזית. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט סבר כי "מבחינה משפטית, לאדם אין זכות קנויה כשהוא נכנס שיהיה לו רישיון עד סוף תקופת הזיכיון בלי שהרגולציה תשתנה". עם זאת, ליכט הוסיף כי "אם אדם קונה זיכיון ומשקיע מיליארד שקל בזיכיון שמתחדש מדי שנה, כאשר הוא יודע שייבדקו רק תנאים בסיסיים ואז מוסיפים לו שיקול נוסף, הרגולטור על הריכוזיות יצטרך להביא זאת בחשבון".

לפיד ובנט חלוקים בשאלת זהות הממונה על הריכוזיות

 

השאלה שעדיין נותרה פתוחה היא זהות הממונה על צמצום הריכוזיות. הצעת החוק שהגיע לוועדה אומרת כי שר האוצר ימנה את הממונה, אולם חברי הכנסת הביעו את מורת רוחם מהרעיון שמשרד האוצר יקבל לידיו סמכות נוספת. בדיון האחרון של ועדת הכספים הציע ח"כ איציק כהן (ש"ס) כי הממונה יהיה באגף החשכ"ל, אולם חברי כנסת אחרים ציינו כי מדובר במינוי בעייתי, שכן החשכ"ל אחראי על הענקת זיכיונות.

נפתלי בנט ויאיר לפיד. חלוקים בנושא זהות הממונה, צילום: אלכס קולומויסקי נפתלי בנט ויאיר לפיד. חלוקים בנושא זהות הממונה | צילום: אלכס קולומויסקי נפתלי בנט ויאיר לפיד. חלוקים בנושא זהות הממונה, צילום: אלכס קולומויסקי

בנוסף מתברר כי ישנה מחלוקת בין שר האוצר יאיר לפיד לשר הכלכלה נפתלי בנט בנושא זהות הממונה. בעוד שלפיד רוצה כי הממונה יהיה תחתיו, בנט תומך בכך שהממונה יהיה הממונה על הגבלים עסקיים. ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) אמרה ל"כלכליסט" כי "זהות הממונה הביאה למלחמה פוליטית בין לפיד לבנט, ולפיד מנסה ליצור פונקציה חדשה שאינה רלבנטית ושאין בה צורך".

הפשרה שנידונה כעת בין חברי ועדת הכספים היא כי הממונה על הגבלים יהיה הממונה על הריכוזיות, אולם כדי לא ליצור יותר מדי כוח בעמדה אחת, תמונה לו ועדה מייעצת שתכלול נציגים ממשרד הכלכלה, אגף התקציבים באוצר והחשכ"ל. לחברי הכנסת יש זמן עד השבוע הבא להתלבט בנושא, אז יתחילו ההצבעות על הפרק האחרון של חוק הריכוזיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות