אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפגנות בברזיל נגד מכירת נפט לזרים צילום: אימג'בנק, Gettyimages

הפגנות בברזיל נגד מכירת נפט לזרים

תאגיד בינלאומי בראשות חברת פטרובראס היה המשתתף היחיד במכירה פומבית שנערכה בריו דה ז'נרו על הזכות לקדוח בשדה נפט ימי בברזיל, מהמבטיחים בעולם. איגוד עובדים: "העם הברזילאי עני יותר עכשיו"

23.10.2013, 10:39 | סוכנויות הידיעות

ברקע התנגשויות אלימות עם המשטרה וכוחות הצבא בריו דה ז'נרו, זכה שלשום תאגיד אנרגיה בינלאומי בראשות חברת הנפט הברזילאית, פטרובראס, במכרז לקידוחים בשדה הנפט ליברה שלחופי ברזיל - מאגר נפט מהגדולים והמבטיחים בעולם.

התאגיד היה המתמודד היחיד במכירה הפומבית הראשונה של זכות לקידוחי נפט שנערכה בברזיל מאז נכנסו לתוקפם חוקים חדשים המגדילים את הסמכויות שיישארו בידי פטרובראס. החברה הממשלתית תהיה המפעילה היחידה של שדה הנפט ותחזיק ב־40% מהתאגיד, 10% מעל נתח המינימום הנדרש. 60% הנותרים נמצאים בבעלות אירופית־סינית.

במכירה הפומבית זכה המתמודד היחיד: תאגיד של חברות נפט בינלאומיות וברזילאיות, בהן רויאל דאץ' של הבריטית־הולנדית, טוטאל הצרפתית והחברות הסיניות הממשלתיות CNPC ו־CNOOC. החברות הללו ישלמו סכום כולל של 7 מיליארד דולר עבור זכות הקידוח וישקיעו סכום כולל של 185 מיליארד דולר במהלך 35 השנים שבהן יהיה החוזה בתוקף.

במהלך המכירה הפומבית ירו כוחות ביטחון כדורי גומי וגז מדמיע לעבר מאות מפגינים, במרחק של כשני רחובות ממלון הפאר שבו נערך האירוע. עובדי תעשיית הנפט המקומית ופעילים מקומיים קראו קריאות בגנות העסקה, שלטענתם עושקת את העם הברזילאי מאוצרות הטבע שלו ומעבירה אותם לידיים זרות.

לפי הערכות, נעות עתודות הנפט של שדה ליברה בין 8 מיליארד ל־12 מיליארד חביות.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

בכירים בתעשיית הנפט של ברזיל הביעו חששות כי מדובר בהתחייבות גדולה מדי עבור פטרובראס, הכורעת תחת נטל חובות.

במהלך השנים האחרונות נתגלו בברזיל מיליארדי חביות נפט בקידוחים תת־מימיים, בכמות שעשויה להפוך אותה לאחת מיצרניות הנפט הגדולות בעולם עד לשנת 2020. משום שלפטרובראס אין די עתודות כספיות כדי לפתח את שדות הנפט, הממשלה הרכיבה מודל חדש שמטרתו למשוך משקיעים זרים ובה בעת להוסיף ולהחזיק את מרב הרווחים בידיים ברזילאיות.

נשיאת ברזיל דילמה רוסף הביעה תמיכתה במיזם, שלדבריה יגייס 400 מיליארד דולר במהלך 35 השנים, כאשר רוב הסכום יושקע בבריאות ובחינוך. "85% מההכנסות של ליברה יהיו שייכים לברזיל ולפטרובראס. זה שונה מאוד מהפרטה", אמרה רוסף. "מי ייתן והאל ימשיך לברך את ברזיל".

עם זאת, איגוד העובדים FUP הביע את חוסר שביעות רצונו מהעסקה. "לפני המכירה, המדינה היתה הבעלים היחיד של שדה הנפט הגדול ביותר שהתגלה בעולם. העם הברזילאי הוא עתה ב־60% עני יותר", אמר הארגון. 26 תביעות משפטיות הוגשו נגד המכירה, אך נכשלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות