אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דורטמונד-ארסנל: הבדלים קטנים גדולים צילום: איי אף פי

דורטמונד-ארסנל: הבדלים קטנים גדולים

המשחק שנערך בין הקבוצות אמש סיפק עוד הוכחה לכך ששניות ומאיות עושות את ההבדל בין מנצחים למפסידים

23.10.2013, 17:02 | אוריאל דסקל

אוה רוסלר (Uwe Rösler), מאמנה הגרמני של ברנטפורד מהליגה השנייה באנגליה, אמר בראיון ל"אינדיפנדנט" ש"מבחינת כדורגל טהור, מבחינת המודרניות של המשחק – המשחק הגרמני הרבה יותר מזה האנגלי. מבחינת מהירות, המעבר בין הגנה להתקפה, מבחינת כמה שחקנים מוכנים להתחייב להתקפה, מבחינת היכולת להניע את הכדור – הגרמנים עדיפים על האנגלים".  

קראו עוד בכלכליסט

ארסנל נגד דורטמונד. משחק מצוין, צילום: איי אף פי ארסנל נגד דורטמונד. משחק מצוין | צילום: איי אף פי ארסנל נגד דורטמונד. משחק מצוין, צילום: איי אף פי

רוסלר שיחק הרבה מהקריירה שלו באנגליה והוא מאוהב בכדורגל האנגלי אבל חושב שהוא איבד את החדות והמהירות שלו בגלל השפעת משחק המסירות של ברצלונה בעוד ש"בגרמניה צריך לסיים התקפה תוך 8 ל-10 שניות". "זה חוק 10 השניות", אמר רוסלר. "כל כדור צריך ללכת קדימה, זה אומר שצריך לרוץ כל הזמן. זה סגנון מאוד התקפי".

למרות שאנגליה נתפסת כמדינת עם זהות כדורגל ברורה, ההשפעות של ברצלונה ומשחק המסירות שלה ניכרות בכל משחק בפרמיירליג. או כמו שרוסלר אומר "פס-פס-פס-פס. גם במשחקים בין קבוצות בינוניות באנגליה עוד שמשחק בין מיינץ לפרייבורג הרבה יותר מהיר". בגרמניה נתנו לגורמים חיצוניים להשפיע על הכדורגל שלהם אבל שמרו על זהות הכדורגל הלאומית ונשארו קנאים לכדורגל מהיר. בגרמניה, בניגוד לאנגליה, הבינו גם מה מקור המהירות היעילה במשחק ומה עושה את ההבדל בין קבוצה שסתם מעיפה את הכדור למעלה לקבוצה שתוקפת מהר, חד ומהיר.

במשחק אמש בין דורטמונד לארסנל (משחק מצוין בין שתי קבוצות טובות מאוד עם פילוסופיה דומה), ראינו את שחקני דורטמונד מבצעים הוראות טקטיות ברורות ושולטים במשחק בבית של ארסנל. הם ידעו לספוג את הלחץ, הם ידעו להפעיל לחץ, הם ידעו לנצל הזדמנויות והם ידעו לנצח. הם היו ממושמעים אבל משוחררים, הם רצו 10 ק"מ קולקטיביים יותר מארסנל אבל גם רצו הרבה יותר חכם מארסנל.

אבל מה הפך אותם ליותר מהירים מארסנל? האם זו מהירות גולמית שנמצאת ברגליים או מהירות מחשבה שנמצאת בראש? הכושר של דורטמונד לא טוב יותר מזה של ארסנל. ולכן, כנראה שמהירות מחשבה וקואורדינציה גבוהה אפשרו לשחקנים של דורטמונד, שרובם גדלו בגרמניה, להשתלט על המסירות טיפה מהר יותר משחקני ארסנל, להסתובב קצת מהר יותר מהם ולבדוק את אופציות המסירות קדימה בצורה איכותית יותר. גם יכולת האלתור שלהם היתה מרשימה יותר מזו של ארסנל.

בספרו הביוגרפי, Stillness and Speed, מסביר דניס ברגקאמפ, לשעבר בארסנל, מה הופך שחקן כדורגל לשחקן טוב. "השחקנים הטובים ביותר הם אלו שמתאימים את עצמם לסיטואציה שהם נמצאים בה בצורה הטובה ביותר". משפט שמאוד מזכיר את הפתגם של צ'רלס דרווין: "לא הזן החזק ביותר שורד, גם לא הזן החכם ביותר שורד. זה שמותאם ביותר לשינויים הוא זה ששורד".

דורטמונד, בגלל היכולת של השחקנים שלה להשתלט על הכדור ולהסתובב למרות שהתנאים במגרש חייבו אותם להתאים את גופם ומוחם לסיטואציות מתחדשות תמידית, היתה מהירה יותר מארסנל ולכן ניצחה.  

שליטה, סיבוב, אלתור – עניינים של מוח, עיניים ומוטוריקה עדינה ולא של ריאות ורגליים – הם ה-X פאקטור של האבולוציה בכדורגל. ביצוע נכון שלהם הופך את ההתקפה של הקבוצה שלך למהירה יותר בכמה שניות או כמה מאיות. וברמה הכי גבוהה של כדורגל מאיות ושניות הן אלו שקובעות מי ינצח ומי יפסיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כתבה אינטיליגנטית
שמעוררת מחשבות. אני לא מסכים עם קודמי שאמר שאילו הכדור של קזורלה היה יורד 25 ס"מ (ולא 2 כנכתב), אזי הניתוח לא היה רלוונטי. צריך לראות את השליטה של דורטמונד והלחץ החכם שהם הפעילו על ארסנל בעומק השטח וקרוב מאוד לקוסיילני ומרטסקר וכמובן האופן בו הם "גנבו" את שני הכדורים שמהם יצרו מצבי הבקעה וגם הבקיעו. אומר זאת כאוהד ארסנל מתוסכל שראה בעיניים כלות עוד משחק מטופש וחסר טעם של ג'ק ווילשייר שהוא השחקן האנגלי הOVERRATED ביותר בתקופתנו. ארטיסט שנופל מכל מגע, מאבד ים של כדורים ומתווכח בלי סוף עם השופטים. שרק ימכרו אותו כבר ויביאו את סטארידג' במקומו.
gooner4life , מודיעין  |  24.10.13