אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרקל לאובמה: אתם מצותתים לי לטלפון? צילום: בלומברג

מרקל לאובמה: אתם מצותתים לי לטלפון?

יומיים לאחר שנודע כי ארה"ב צותתה ל-70 מיליון צרפתים, הודיעה הממשלה הגרמנית שיש ברשותה מידע כי ייתכן וגם הטלפון של הקנלצרית היה במעקב. מרקל שוחחה עם אובמה ודרשה הבהרות. הבית הלבן מכחיש

23.10.2013, 21:40 | סוכנויות הידיעות
דובר ממשלת גרמניה הודיע היום (ד') כי למדינה יש מידע לפיו ייתכן שארה"ב צותתה לטלפון הנייד של הקנצלרית אנגלה מרקל. לדבריו, מרקל התקשרה לברק אובמה כדי לקבל הבהרות.

"מרקל אמרה לאובמה שאם מעקב כזה אכן התרחש הרי שהדבר 'בלתי מקובל' לחלוטין ומהווה הפרה חמורה של האמון, וצריך להיפסק מיד", אמר הדובר. "הגשנו במהירות בקשה לשותפים האמריקנים שלנו, שבה ביקשנו להבהרות מיידיות ומקיפות", אמר הדובר סטפן סיברט.

 

בהצהרה הממשלתית נכתב כי גרמניה "קיבלה מידע שהמודיעין האמריקני עקב אחרי הטלפון הסלולרי של אנגלה מרקל". מרקל הסבירה לאובמה שמעקב מסוג זה לא יכול להתבצע בין ארה"ב וגרמניה, "שותפות וחברות קרובות כבר כמה עשורים".

לדבריו הקנצלרית מסרה לאובמה כי בהתחשב ביחסי שתי המדינות "אסור שיהיה מעקב אחר התקשרויות של ראש ממשלה". ההודעה הממשלתית לא פירטה מעבר לכך, אך העיתון "דר שפיגל", שפרסם השבוע מסמכים של אדוארד סנואודן במסגרת תחקיר בנושא, הודיע כי הסיבה להודעת הממשלה היא התחקיר.

אנגלה מרקל, צילום: בלומברג אנגלה מרקל | צילום: בלומברג אנגלה מרקל, צילום: בלומברג

דובר הבית הלבן ג'יי קרני אישר כי השניים שוחחו בטלפון, בנוגע ל"חשש" הגרמני. "אובמה הבטיח למרקל כי ארה"ב לא עקבה ולא תעקוב אחר ההתקשרויות של הקנצלרית", הדגיש קרני.

לפני ביקורו של אובמה בגרמניה בחודש יוני הגנה מרקל על המעקב שמבצעות ממשלות על האינטרנט, ואמרה כי הוא סייע בעבר למנוע פיגועים על אדמת גרמניה. עם זאת אמרה הקנצלרית שיש גבולות למעקב מסוג זה אך נמנעה מהתעקשות בנושא, ואמרה שוושינגטון חייבת להבהיר אחרי איזה מידע הממשל מפקח וכיצד.

בסוף אותו חודש הגיבה שרת המשפטים הגרמנית סבין לותיוסר-שנרנברגר לדיווח ב"דר שפיגל" שלפיו האמריקנים צותתו לשיחות במשרדי האיחוד האירופי בבריסל ובוושינגטון, וכן בבניין האו"ם בניו יורק, והשיגו גישה למסמכים ולאימיילים. במסמך שחשף המדליף אדוארד סנואודן מוגדר האיחוד האירופי באופן רשמי כ"מטרה". השרה אמרה כי אלו "שיטות שבהן השתמשו אויבים בזמן המלחמה הקרה".

70 מיליון שיחות טלפון יורטו בצרפת

 

שלשום פרסם העיתון הצרפתי "לה מונד" כי הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב יירטה 70.3 מיליון שיחות ולפון ומסרונים של אזרחים צרפתים בין 10 בדצמבר 2012 ל-8 בינואר 2013. בעקבות הפרסום, שעולה ממסמך שהדליף אדוארד סנואודן לעיתון, זומן השגריר האמריקני בפריז צ'רלס

ריבקין לשיחה במשרד החוץ הצרפתי בפריז.

חשיפת המעקב בצרפת באה יממה אחרי שהעיתון הגרמני "דר שפיגל" דיווח כי הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב צותתה בעקביות לממשלת מכסיקו. בדיווח, שמתבסס על מסמך שהדליף סנואודן, הממשל האמריקני אף פרץ למייל של הנשיא המכסיקני לשעבר פליפה קלדרון.

 

במסמך שלפי העיתון הודלף נכתב כי המייל של קלדרון מכיל "התקשרויות דיפלומטיות, הנהגתיות וכלכליות שממשיכות לספק הצצה למערכת הפוליטית וליציבות הפנימית של מכסיקו. לשכת נשיאות מכסיקו היא כעת מקור משתלם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות