אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה גפני: המדינה בדרך להלאים את קרן רווחי הגז צילום: טלי מאייר

משה גפני: המדינה בדרך להלאים את קרן רווחי הגז

יו"ר ועדת הטכנולוגיה אמר כי יודיעו על ההלאמה, אם הממשלה לא תשנה את הצעת החוק כך שהקרן לניהול הכנסות המדינה מרווחי הגז לא תהיה מתקציב המדינה

24.10.2013, 15:23 | ליאור גוטמן

"אם תוך כמה שבועות הממשלה לא תסכים לשנות את הצעת החוק באופן שיהיה ברור שהקרן לניהול הכנסות המדינה מהיטל על רווחי נפט לא תהיה חלק מתקציב המדינה, הוועדה תודיע שהממשלה החליטה להלאים את כספי הקרן" - כך אמר היום (ה') יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ משה גפני. הדברים נאמרו במסגרת דיון שנערך בועדת המדע והטכנולוגיה שעסקו באפשרויות השימוש בכספי המיסים שיצטברו בקרן.

הקמת הקרן לקליטת המס החדש ("מס ששינסקי") שהוטל על יזמי הגז, נקבעה בחוק מיסוי רווחי הנפט שאושר במרץ 2011. הקרן היתה אמורה לקום עד נובמבר 2011, אולם בשל מחלוקות בין משרדי הממשלה השונים הקמתה נדחתה שנה אחר שנה. במסגרת הדיון הבטיח גפני ש"לא נאפשר שהקרן תשמש לכיסוי גירעונות ולא למימון תקציב הביטחון. אם הקרן תיבלע בתוך תקציב המדינה היא תלך לאיבוד".

ח"כ משה גפני, צילום: עמית שעל ח"כ משה גפני | צילום: עמית שעל ח"כ משה גפני, צילום: עמית שעל

עו"ד שרגא בירן, מייסד המכון לרפורמות מבניות, טען שכל נושא הקמת הקרן היא "פיקציה מוחלטת. לא יעלה על הדעת שהכסף לא יופנה לחינוך כדי לשנות באמצעות אפליה מתקנת. אני מציע שכל כספי התקבולים מהגז יופנו ישירות לחינוך ולא להשקעה בארה"ב.

אחת האפשרויות שעלו במהלך הדיון הייתה שהכנסת תקים ועדה לפיקוח על הקרן, בדומה לוועדה המשותפת שדנה בתקציב הביטחון. עדי ברנדר, ראש אגף מאקרו בבנק ישראל, התנגד למהלך. "זה כרסום בכספי הקרן. זה כמו לומר שמקימים קרן של 90%, ו-10% הולכים להשקעות בחברות בארץ. השקעה בארץ מייצרת ביקושים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות