אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העובדת לשעבר של מאדוף: "שיניתי תאריכים של עסקאות" צילום: אי פי איי

העובדת לשעבר של מאדוף: "שיניתי תאריכים של עסקאות"

אנט בונג'יורנו, שעבדה עבור מאדוף במשך 40 שנה, סייעה לו בתרמית הענק. היא נהגה לדרוש שתאריכים ומחירים של עסקאות ישנות יירשמו בהצהרות חדשות, זאת כדי להציג בפני הלקוחות עמידה ביעדי רווח

25.10.2013, 19:52 | בלומברג

עובדת לשעבר של ברנרד מאדוף - איל ההשקעות היושב בכלא בשל הונאת פונזי בהיקף  של 17 מיליארד דולר - העומדת למשפט בשל חלקה בהונאה, סיפרה היום לחבר המושבעים שכחלק מההונאה, היו העובדים מבצעים תיארוך לאחור של עסקאות עבור הצהרות חשבונאיות.

אנט בונג'יורנו, שעבדה עבור מאדוף במשך 40 שנה, ושבמהלכן עזרה לו לנהל את עסקי ייעוץ ההשקעות שבמרכז ההונאה, נהגה לדרוש שתאריכים ומחירים של עסקאות ישנות מלפני שנה יירשמו בהצהרות חשבונאיות כדי להציג בפני הלקוחות עמידה ביעדי רווח. היא נהגה לגזור נתוני עסקאות ולהדביק אותם בהצהרות החשבונאיות. כך סיפרה לבית המשפט הפדראלי במנהטן וויני ג'קסון ששימשה בעבר כעוזרת של בונג'יורנו.

ברנרד מאדוף , צילום: אי פי איי ברנרד מאדוף | צילום: אי פי איי ברנרד מאדוף , צילום: אי פי איי

ג'קסון העידה כי כאשר נשאלה על האסטרטגיה העסקית של החברה, מיעטה בונג'יורנו לפרט. היא הודתה שמעולם לא ראתה את בונג'ורנו מבצעת גזירה והדבקה של ההצהרות אך לדבריה בונג'יורנו פיקחה על יצירתם של הדוחות ושנוהל זה לא היה חריג או בלתי מקובל. התביעה הציגה לבית המשפט דוגמאות של הצהרות כאלו ובכללן גם הצהרה של עסקה לכאורה שביצעה החברה עבור מיקרוסופט ב-2004.

בונג'יורנו ועוד ארבעה עובדים נוספים לשעבר של מאדוף עומדים למשפט בשל חלקם בהסתרת ההונאה במשך עשורים באמצעות זיוף מסמכים שנועדו להוליך שולל לקוחות ורגולטורים. התביעה מעלה לדוכן העדים עובדים לשעבר של מאדוף – חלקם הודו באשמת סיוע להונאה – כדי להעיד נגד הארבעה.

"אנשים תוהים מה ידע החוג הפנימי של מיידוף על ההונאה וכעת נזכה להצצה ראשונה לתוך עולם זה. טרם שמענו עדות מגורם פנימי", אמר סטפן מילר, לשעבר תובע פדראלי.

התובעים טוענים כי מיידוף הסתיר את ההונאה במשך עשרות שנים בעזרתם של הנאשמים: בונג'יורנו שעזרה בניהול פעילות ההשקעות בשווי מוערך של 8.5 מיליארד דולר, ג'ואן קרופי שניהלה חשבונות גדולים בשווי של 900 מיליון דולר, סמנכ"ל תפעול לשעבר דניאל בונו ונטרה ומתכנתי מחשבים ג'רום אוהרה וג'ורג' פרז.

כזכור נעצר מאדוף ב-2008 לאחר שהודה בפני סוכנים פדראליים כי משרדו, המשתרע על פני שלוש קומות בגורד שחקים במנהטן, אינו אלא מרמה. לאחר מספר חודשים הודה ב-11 סעיפי אישום של הונאות הון ונידון ל-150 שנות מאסר. בזמנו אמרו גורמים המקורבים לעניין כי הוא סירב למסור מידע העלול להפליל אחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות